IISALMI RALLI                 LUOKKATULOKSET
 21.3.2009 Iisalmen UA         HISTORIC                 
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 1 / ikäkaudet E-F ja G1,CT- ja GTS-autot enint.1000 cc;lähti 13;keskeytti 3;suljettu 0
   1               48:25,1  Tero Grönfors        NaSU
 ( 14)  H                   Nils Pettersson      Austin Mini Cooper       
 
   2               48:41,8  Jari Ohrankämmen     TapUA
 ( 15)  H           0:16,7  Petri Helmikkala     Wartburg 353             
 
   3               50:16,0  Pasi Koskinen        LemUA
 ( 12)  H           1:50,9  Pasi Kalliomäki      Saab 96                  
 
   4               51:59,3  Juha Selänne         UAU
 ( 10)  H           3:34,2  Mika Hietanen        Opel Kadett 1000         
 
   5               53:07,1  Mika Heinonen        RiiUA
 (  3)  H           4:42,0  Anssi Kannas         Ford Anglia 1000         
 
   6               53:13,8  Antti Heinänen       AL-Myrskylä
 (  7)  H           4:48,7  Sami Anttila         Fiat 850 Special         
 
   7               53:58,3  Ari Salmela          YlvUA
 (  4)  H           5:33,2  Raimo Sorvisto       Hillman Imp              
 
   8               54:39,6  Jani Alanen          TEAM-SONKAJ.
 (  1)  H           6:14,5  Tommi Hynynen        Ford Anglia 1000         
 
   9               55:56,4  Jukka Häggqvist      UAU
 ( 11)  H           7:31,3  Pekka Alamartimo     Hillman Imp              
 
  10               59:12,4  Janne Renlund        UuUA
 (  2)  H          10:47,3  Johanna Renlund      Fiat 850 Special         
 
 Luokka: 2 / ikäkaudet E-F ja G1,CT- ja GTS-autot enint.1300 cc;lähti 11;keskeytti 2;suljettu 0
   1               46:53,3  Riku Rantanen        POPPOO/OUA
 ( 23)  H                   Jorma Lyytinen       Ford Escort 1300 GT      
 
   2               47:29,8  Tuomo Liukkonen      HAU
 ( 22)  H           0:36,5  Jani Hokkanen        Ford Escort 1300 GT      
 
   3               48:26,5  Ari Saxberg          ALTI/TeisUA
 ( 26)  H           1:33,2  Joni Mäkelä          Morris Cooper S          
 
   4               48:29,9  Roger Magnusson      PoSUA
 ( 25)  H           1:36,6  Torbjörn Lönnfors    Renault 8 Gordini        
 
   5               48:31,6  Kaj Holmström        NHD/TapUA
 ( 24)  H           1:38,3  Aki Tiihonen         Morris Cooper S          
 
   6               50:55,4  Rauno Vartiainen     HyUA
 ( 17)  H           4:02,1  Juha Lisinen         Ford Anglia 1200         
 
   7               51:05,0  Jarmo Vesala         UAU/EPUA
 ( 19)  H           4:11,7  Jani Salonen         Ford Escort 1300 GT      
 
   8               51:54,6  Ari Koskinen         UUA
 ( 18)  H           5:01,3  Anssi Koskinen       Renault 8 Gordini        
 
   9               53:42,8  Arto Malinen         OrSUA/JämSUA
 ( 20)  H           6:49,5  Pasi Harju           Ford Anglia 1200         
 
 Luokka: 3 / ikäkaudet E-F ja G1,CT- ja GTS-autot enint.1600 cc;lähti 10;keskeytti 6;suljettu 0
   1               54:18,4  Mika Ylinen          AlavUA/P-HUA
 ( 35)  H                   Hannu Kallioaho      Ford Cortina GT          
 
   2               54:37,2  Seppo Vauhkonen      UAU/EspooUA
 ( 34)  H           0:18,8  Joni Kohtaniemi      BMW 1600 TI              
 
   3               56:00,0  Markku Kuosmanen     POPPOO
 ( 33)  H           1:41,6  Jukka Vihtalahti     Ford Escort Twincam      
 
   4               57:27,0  Jouko Santala        JouSUA/HeiUA
 ( 30)  H           3:08,6  Hanna Valonen        Alfa Romeo Giulia Super  
 
 Luokka: 4 / ikäkaudet E-F ja G1,CT- ja GTS-autot yli 1600 cc;lähti 7;keskeytti 3;suljettu 0
   1               48:59,6  Pentti Kauppinen     LMM
 ( 42)  H                   Sami Kauppinen       Porsche 911              
 
   2               51:36,1  Jorma Karhapää       OUA
 ( 37)  H           2:36,5  Mikael Nilsson       Porsche 911 S            
 
   3               51:59,5  Sverre Norrgård      AnkUA
 ( 41)  H           2:59,9  Jari Liikkanen       BMW 2002 TI              
 
   4               52:04,7  Antero Sakselin      SaloUA/AL-Myrskylä
 ( 43)  H           3:05,1  Raimo Salminen       BMW 2002 TI              
 
 Luokka: 5 / ikäkaudet G2 ja H1,H2 ja I,T- ja GT-autot enint.1600 cc;lähti 12;keskeytti 0;suljettu 0
*  = ehdolliset tulokset

   1               47:47,6  Ole Lindell          KokUA/EPUA
 ( 55*) H                   Harri Peerla         Sunbeam Avenger 1600 GT  
 
   2               47:56,7  Jukka Koskinen       KangUA/YlöUA
 ( 54)  H           0:09,1  Juha-Pekka Kiili     Toyota Celica 1600       
 
   3               48:17,3  Jyrki Putila         Leppävirta RT
 ( 52*) H           0:29,7  Erkki Sainio         Sunbeam Avenger 1600 GT  
 
   4               48:53,0  Raimo Linden         AUK J-äijät/JyvUA
 ( 51)  H           1:05,4  Jari Lyytikäinen     Toyota celica            
 
   5               50:57,7  Jukka Saikkonen      RDT/P-HUA
 ( 44)  H           3:10,1  Jukka Eteläniemi     Ford Escort 1300 GT      
 
   6               52:04,5  Tero Salmikivi       POPPOO
 ( 49)  H           4:16,9  Jouni Niutanen       Toyota Corolla Coupe     
 
   7               52:33,3  Kari Iivonen         UAU/E-TMK/UA
 ( 48*) H           4:45,7  Tommy Malm           Sunbeam Avenger 1600 GT  
 
   8               53:08,1  Juha Näykki          LapUA
 ( 50)  H           5:20,5  Jukka Jääskeläinen   Sunbeam Avenger 1600 GT  
 
   9               55:46,6  Esko Lappalainen     NilUA
 ( 47)  H           7:59,0  Antti-Jussi Keinänen BMW 1600-2               
 
  10               55:52,0  Teemu Koivisto       HeiUA
 ( 46)  H           8:04,4  Jani Koivisto        Toyota Corolla 1200      
 
  11               57:31,1  Mika Sillanpää       AL-Ilmajoki/SPAUK
 ( 45)  H           9:43,5  Pauli Heikkola       Opel Rallye Kadett 1,2   
 
  12               59:33,9  Hannu Väänänen       KonSAS
 ( 53)  H          11:46,3  Juha Miinalainen     Toyota Corolla HT 1600   
 
 Luokka: 6 / ikäkaudet G2 ja H1,H2 ja I,T- ja GT-autot yli 1600 cc;lähti 8;keskeytti 2;suljettu 0
   1               46:34,2  Markku Taipale       TapUA/E-TMK/UA
 ( 63)  H                   Michael Flemming     Ford Escort RS 2000      
 
   2               47:45,9  Jussi Koskinen       EurUA
 ( 62)  H           1:11,7  Ville Katila         Volvo 144 S              
 
   3               48:44,6  Bertil Lindholm      AL-Hki/HSTT
 ( 61)  H           2:10,4  Pentti Ritari        Sunbeam Avenger 1800 GT  
 
   4               51:01,7  Pentti Andersson     HeiUA
 ( 60)  H           4:27,5  Olli Mykrä           Mercedes 280CE           
 
   5               51:47,7  Hannu Kainulainen    HeiUA
 ( 59)  H           5:13,5  Pertti Lotsari       Volvo 142 S              
 
   6               52:29,6  Pekka Salenius       LMM/JyvUA
 ( 56)  H           5:55,4  Ari Makkonen         Opel Manta A 1900 SR     
 
 Luokka: 7 / ikäkaudet G2 ja H1, CT- ja GTS-autot enint.1300 cc;lähti 17;keskeytti 8;suljettu 0
   1               45:57,3  Toni Herrala         OriUA
 ( 79)  H                   Jarno Metso          Renault 8 Gordini        
 
   2               47:06,5  Paavo Virtanen       JyvUA/LMM
 ( 75)  H           1:09,2  Ismo Pietiläinen     Ford Escort 1300 GT      
 
   3               47:21,5  Rainer Karvonen      IisUA
 ( 68)  H           1:24,2  Tuomo Pehkonen       Ford Escort 1300 GT      
 
   4               48:40,2  Riku Kauppila        HamUA
 ( 72)  H           2:42,9  Janne Tulkki         Datsun Finn              
 
   5               48:45,6  Toni Sinkkonen       TamUA
 ( 74)  H           2:48,3  Arto Saarilahti      Datsun 100A              
 
   6               49:23,9  Isto Jänisoja        LaihUA
 ( 69)  H           3:26,6  Pasi Mäkinen         Ford Escort 1300 GT      
 
   7               49:45,9  Pertti Turunen       KUA/Leppävirta RT
 ( 67)  H           3:48,6  Juha Koponen         Sunbeam Imp              
 
   8               49:48,1  Esa Lappalainen      Kaj-UA
 ( 64)  H           3:50,8  Arto Kärkkäinen      Sunbeam Imp              
 
   9             1:07:55,0  Petri Majoinen       TuupoMK/UA/KuhmoMK
 ( 73)  H          21:57,7  Anssi Määttä         VAZ 2101                 
 
 Luokka: 8 / ikäkaudet G2 ja H1, CT- ja GTS-autot enint.1600 cc;lähti 12;keskeytti 6;suljettu 0
   1               46:03,5  Sami Jaakkola        LahUA
 ( 88)  H                   Pekka Valkonen       Ford Escort 1600         
 
   2               46:16,5  Petri Pyy            HyUA
 ( 93)  H           0:13,0  Juha-Pekka Jauhiaine Ford Escort 1600         
 
   3               46:39,9  Pekka Päivinen       RDT/AUK J-äijät
 ( 91)  H           0:36,4  Ville Häyrynen       Ford Escort 1600         
 
   4               46:58,8  Esa Huovinen         LakUA/KokUA
 ( 81)  H           0:55,3  Panu Kleimola        Ford Escort 1600         
 
   5               49:10,7  Risto Kuivaniemi     PeMK
 ( 82)  H           3:07,2  Pasi Karppinen       BMW 1600 TI              
 
   6               49:44,8  Aarre Luoto          AUK J-äijät/KuortUA
 ( 87)  H           3:41,3  Jouni Leppälahti     Ford Escort 1600         
 
 Luokka: 9 / ikäkaudet G2 ja H1, CT- ja GTS-autot yli 1600 cc;lähti 18;keskeytti 9;suljettu 0
   1               44:14,3  Veli Kukkonen        PetUA
 (111)  H                   Jouko Halla-Aho      Ford Escort RS 2000      
 
   2               44:28,0  Markus-Mikko Salo    VääUA
 (109)  H           0:13,7  Kari Salo            Ford Escort RS 2000      
 
   3               44:47,9  Pekka Laaksonen      LahUA
 (110)  H           0:33,6  Harri Serttilä       Ford Escort RS 2000      
 
   4               45:21,4  Jukka Westerback     HSTT/NHD
 (108)  H           1:07,1  Timo Tuominen        Ford Escort RS 1600      
 
   5               45:51,0  Sven-Olof Wikman     VUA
 (100)  H           1:36,7  Lars-Åke Ahlmark     Opel Ascona A 1900       
 
   6               47:22,3  Juha Jokinen         UAU
 ( 97)  H           3:08,0  Tuomo Tulppo         Volvo 142                
 
   7               47:45,0  Tomi Tikanmäki       LprRT/UAU
 ( 98)  H           3:30,7  Antti Mäkeläinen     Saab 96 V4               
 
   8               47:49,2  Markku Huusko        Kaj-UA
 ( 94)  H           3:34,9  Timo Sarjanoja       Volvo 142 S              
 
   9               50:59,5  Sakari Vesanen       K-KUA
 ( 96)  H           6:45,2  Väinö Kiiskinen      Opel Rallye Kadett       
 
 Luokka: 10 / ikäkaudet H2 ja I,CT-,GT- ja GTS-autot enint.1600 cc;lähti 8;keskeytti 4;suljettu 0
   1               45:50,2  Jarmo Lindberg       SiAk
 (118)  H                   Veli-Matti Houni     Talbot Sunbeam ti 1.6    
 
   2               48:40,0  Hannu Honkakoski     LakUA
 (112)  H           2:49,8  Kaisa Littow         VW 17 Golf GTI           
 
   3               51:49,0  Jukka Kokkonen       LievUA/TamUA
 (117)  H           5:58,8  Janne Karhunen       Fiat 127 Sport           
 
   4             1:03:20,8  Jarmo Tervo          Toivakka AUK/FCDA
 (115)  H          17:30,6  Risto Pietiläinen    VW 17 Golf GTI           
 
 Luokka: 11 / ikäkaudet H2 ja I,CT-,GT- ja GTS-autot yli 1600 cc;lähti 29;keskeytti 10;suljettu 0
   1               43:51,5  Timo Kjelin          HRF/KesUA ry
 (129)  H                   Henri Savolainen     Talbot Sunbeam Lotus     
 
   2               44:18,4  Mika Turkki          MhMK/JyvUA
 (133)  H           0:26,9  Timo Hantunen        Opel Ascona 400          
 
   3               44:27,4  Pekka Hänninen       ALTI/AL/AKU-Jkl
 (130)  H           0:35,9  Mika Päivärinta      Opel Manta B             
 
   4               47:08,6  Pekka Nevalainen     JoeUA
 (121)  H           3:17,1  Seppo Luukkonen      Volvo 240 Turbo          
 
   5               47:11,7  Ilpo Saari           KannMK/UA
 (127)  H           3:20,2  Eija Saari           Volvo 240                
 
   6               47:50,3  Jori Pihl            HamUA
 (125)  H           3:58,8  Juha Töytäri         Opel Ascona B            
 
   7               49:05,5  Pekka Särkipuro      JouSUA
 (126)  H           5:14,0  Miikka Lahtinen      Volvo 242                
 
   8             1:00:21,2  Heikki Viljanen      TapUA/HeiUA
 (124)  H          16:29,7  Antti Pellinen       Porsche 911 sc           

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden

IISALMI RALLI / HISTORIC

EK1 (14.20 km)                   EK2 (20.58 km)                   
SAVO-KARJALAN LIHA               KELLOPUOTI                       
  1.Mäkinen Matti       8:14,3     1.Kjelin Timo        14:26,0
  2.Kjelin Timo         0:00,4     2.Mäkinen Matti       0:02,7
  3.Veikkanen Pentti    0:11,9     3.Kukkonen Veli       0:07,2
  4.Turkki Mika         0:12,9     4.Hänninen Pekka      0:12,7
  5.Kukkonen Veli       0:14,0     5.Salo Markus-Mikko   0:14,1
  6.Westerback Jukka    0:17,0     6.Turkki Mika         0:16,6
  7.Laaksonen Pekka     0:18,3     7.Laaksonen Pekka     0:17,4
  8.Hänninen Pekka      0:19,0     8.Päivinen Pekka      0:31,8
  9.Salo Markus-Mikko   0:20,8     9.Herrala Toni        0:32,3
 10.Lindberg Jarmo      0:22,1    10.Wikman Sven-Olof    0:35,1
 11.Kauppinen Pentti    0:23,1    11.Jaakkola Sami       0:36,9
 12.Saarenpää Sami      0:25,0    12.Taipale Markku      0:38,6
 13.Wikman Sven-Olof    0:28,8    13.Lindberg Jarmo      0:38,7
 14.Jäntti Kai          0:30,1    14.Westerback Jukka    0:39,1
 15.Herrala Toni        0:30,3    15.Kauppinen Pentti    0:41,8
 16.Virta Mika          0:32,4    16.Pyy Petri           0:42,5
 17.Jaakkola Sami       0:33,6    17.Vanhatalo Tomi      0:45,2
 18.Saarinen Timo       0:35,1    18.Virtanen Paavo      0:46,7
 19.Taipale Markku      0:36,5    19.Karhapää Jorma      0:50,9
 20.Kumpula Tapio       0:37,8    20.Kumpula Tapio       0:53,2
 21.Luoto Aarre         0:40,2    21.Bärlund Robert      0:54,1
 22.Bärlund Robert      0:41,2    22.Luoto Aarre         0:55,1
    Jokinen Juha        0:41,2    23.Rantanen Riku       0:56,1
 24.Honkakoski Hannu    0:42,3    24.Damstedt Eugen      0:57,7
    Saari Ilpo          0:42,3    25.Nevalainen Pekka    0:58,0
 26.Pyy Petri           0:43,2    26.Karvonen Rainer     0:58,5
 27.Pihl Jori           0:43,8    27.Saarinen Timo       0:59,5
 28.Nevalainen Pekka    0:44,1    28.Virta Mika          1:00,7
 29.Huovinen Esa        0:47,5    29.Mainela Juhani      1:03,2
 30.Damstedt Eugen      0:49,6    30.Jokinen Juha        1:03,4
 31.Tikanmäki Tomi      0:50,0    31.Honkakoski Hannu    1:06,8
 32.Wallen Petter       0:50,4    32.Huovinen Esa        1:07,1
 33.Vanhatalo Tomi      0:51,0    33.Liukkonen Tuomo     1:07,2
 34.Virtanen Jukka      0:52,4    34.Magnusson Roger     1:10,5
 35.Vauhkonen Seppo     0:52,5    35.Saari Ilpo          1:10,9
 36.Norrgård Sverre     0:53,2    36.Koskinen Jussi      1:11,3
 37.Kaskinen Heikki     0:53,4    37.Männistö Pasi       1:12,4
 38.Kuosmanen Markku    0:54,1    38.Grönfors Tero       1:12,6
 39.Magnusson Roger     0:54,5    39.Norrgård Sverre     1:13,1
 40.Wikström Timo       0:54,9    40.Vauhkonen Seppo     1:16,1
 41.Karvonen Rainer     0:56,2    41.Lindell Ole         1:18,4
 42.Karhapää Jorma      0:56,7    42.Kuosmanen Markku    1:18,5
 43.Ylinen Mika         0:57,2    43.Väänänen Hannu      1:19,0
 44.Kauppila Riku       0:57,9    44.Ohrankämmen Jari    1:19,4
 45.Linden Jari         0:58,6    45.Kauppila Riku       1:19,8
 46.Koskinen Jukka      0:58,7    46.Holmström Kaj       1:21,6
 47.Eronen Asko         0:59,4    47.Saxberg Ari         1:22,1
 48.Liukkonen Tuomo     0:59,5    48.Putila Jyrki        1:22,5
 49.Karpiola Mika       1:00,7    49.Koskinen Jukka      1:25,2
 50.Rantanen Riku       1:01,1    50.Santala Jouko       1:25,7
 51.Lindell Ole         1:01,5    51.Tikanmäki Tomi      1:28,8
 52.Huusko Markku       1:02,0    52.Sakselin Antero     1:29,1
 53.Lindholm Bertil     1:02,6    53.Huusko Markku       1:32,2
 54.Mainela Juhani      1:05,6       Pihl Jori           1:32,2
 55.Salmikivi Tero      1:07,2    55.Jäntti Kai          1:32,3
 56.Rahkonen Mika       1:08,0    56.Linden Raimo        1:33,1
 57.Peltomäki Tomi      1:08,1    57.Ylinen Mika         1:33,7
 58.Holmström Kaj       1:09,4    58.Sinkkonen Toni      1:34,1
    Linden Raimo        1:09,4    59.Särkipuro Pekka     1:35,0
 60.Salminen Sakari     1:10,2    60.Häggqvist Jukka     1:35,7
 61.Laine Esa           1:10,4    61.Kuivaniemi Risto    1:40,6
 62.Virtanen Paavo      1:11,7    62.Koskinen Pasi       1:41,4
 63.Näykki Juha         1:11,8    63.Malinen Arto        1:42,3
 64.Koskinen Jussi      1:13,3    64.Lappalainen Esa     1:45,3
 65.Santala Jouko       1:15,1    65.Taskinen Kimmo      1:46,9
    Sinkkonen Toni      1:15,1       Häkkinen Aarre      1:46,9
 67.Putila Jyrki        1:17,7    67.Vartiainen Rauno    1:49,2
 68.Kuivaniemi Risto    1:19,4    68.Salmikivi Tero      1:50,2
 69.Grönfors Tero       1:20,2    69.Lindholm Bertil     1:51,9
 70.Ohrankämmen Jari    1:20,8    70.Kärkkäinen Jouni    1:52,4
    Jänisoja Isto       1:20,8    71.Jänisoja Isto       1:58,2
 72.Jurvela Jukka       1:22,9    72.Saikkonen Jukka     2:00,5
 73.Häkkinen Aarre      1:27,5    73.Turunen Pertti      2:00,7
 74.Vesanen Sakari      1:28,5    74.Vesanen Sakari      2:09,4
 75.Viitanen Ilari      1:28,9    75.Vesala Jarmo        2:09,9
 76.Turunen Pertti      1:29,1    76.Selänne Juha        2:18,4
 77.Andersson Pentti    1:30,4    77.Kainulainen Hannu   2:18,6
 78.Päivinen Pekka      1:30,7    78.Tervo Jarmo         2:19,3
 79.Tervo Jarmo         1:30,8    79.Andersson Pentti    2:19,7
 80.Kokkonen Jukka      1:31,8    80.Kokkonen Jukka      2:22,2
 81.Saxberg Ari         1:34,9    81.Koskinen Ari        2:23,2
 82.Viljanen Heikki     1:37,3       Iivonen Kari        2:23,2
 83.Liljander Seppo     1:38,2    83.Lappalainen Esko    2:49,7
 84.Taskinen Kimmo      1:38,3    84.Salenius Pekka      2:51,3
 85.Malinen Arto        1:39,3    85.Heinänen Antti      2:54,5
 86.Häggqvist Jukka     1:40,1    86.Salmela Ari         2:59,0
 87.Tauria Arto         1:41,7    87.Salminen Ari        3:01,2
 88.Koskinen Pasi       1:44,0    88.Veikkanen Pentti    3:02,4
 89.Saikkonen Jukka     1:44,3    89.Heinonen Mika       3:06,6
 90.Immonen Petri       1:53,4    90.Sillanpää Mika      3:13,3
 91.Salenius Pekka      1:56,9    91.Koivisto Teemu      3:20,7
    Kainulainen Hannu   1:56,9    92.Alanen Jani         3:21,3
 93.Hannu Mika          1:59,2    93.Leponiemi Marko     3:27,8
 94.Salminen Ari        2:00,4    94.Salmela Seppo       4:04,3
 95.Vartiainen Rauno    2:00,5    95.Renlund Janne       4:21,0
 96.Koskinen Ari        2:01,4    96.Rahkonen Mika       4:32,4
    Särkipuro Pekka     2:01,4    97.Viljanen Heikki     5:25,1
 98.Kärkkäinen Jouni    2:02,3    98.Virtanen Jukka      5:25,8
 99.Vesala Jarmo        2:05,1    99.Näykki Juha         6:13,8
100.Lappalainen Esko    2:06,2   100.Pihlajasaari Ari    6:22,3
101.Heinänen Antti      2:09,2   101.Hannu Mika          8:07,7
102.Selänne Juha        2:10,6   102.Majoinen Petri      9:34,6
103.Lappalainen Esa     2:16,1   103.Kaskinen Heikki    12:57,8
104.Heinonen Mika       2:23,7   104.Peltomäki Tomi     14:44,3
105.Sillanpää Mika      2:25,8   105.Laine Esa          20:34,0
106.Iivonen Kari        2:26,0
107.Männistö Pasi       2:28,3
108.Leponiemi Marko     2:30,9
109.Salmela Ari         2:33,5
110.Alanen Jani         2:38,0
111.Koivisto Teemu      3:04,3
112.Salmela Seppo       3:20,8
113.Renlund Janne       3:22,9
114.Vepsäläinen Kari    3:25,3
115.Sakselin Antero     4:50,3
116.Pihlajasaari Ari    4:57,8
117.Keränen Jari        5:22,0
118.Laine Jani         11:14,1
119.Majoinen Petri     11:22,1
120.Väänänen Hannu     12:43,7
121.Nyman Markku       15:45,7
 
 
EK3 (8.40 km)                    EK4 (9.16 km)                    
PUTKIPALVELU LAAJALAHTI          LINJA-AUTOLIIKE YRJÖ MAKKONEN    
  1.Hänninen Pekka      5:59,3     1.Kukkonen Veli       6:06,3
  2.Laaksonen Pekka     0:04,2     2.Salo Markus-Mikko   0:00,9
  3.Kukkonen Veli       0:04,3     3.Turkki Mika         0:01,3
  4.Westerback Jukka    0:04,4     4.Hänninen Pekka      0:06,8
  5.Salo Markus-Mikko   0:04,7     5.Kjelin Timo         0:07,8
  6.Turkki Mika         0:05,0     6.Westerback Jukka    0:15,5
  7.Kjelin Timo         0:05,2     7.Päivinen Pekka      0:17,3
  8.Päivinen Pekka      0:13,0     8.Laaksonen Pekka     0:18,4
  9.Karhapää Jorma      0:13,1     9.Lindberg Jarmo      0:19,0
    Wikman Sven-Olof    0:13,1    10.Pyy Petri           0:19,7
 11.Jäntti Kai          0:14,2    11.Wikman Sven-Olof    0:20,8
 12.Lindberg Jarmo      0:15,7    12.Bärlund Robert      0:21,3
 13.Karvonen Rainer     0:16,2    13.Jäntti Kai          0:22,9
 14.Herrala Toni        0:16,4    14.Virtanen Paavo      0:23,1
 15.Pyy Petri           0:16,7    15.Jaakkola Sami       0:23,2
 16.Jaakkola Sami       0:17,4       Huusko Markku       0:23,2
 17.Rahkonen Mika       0:17,5    17.Vanhatalo Tomi      0:24,8
 18.Huovinen Esa        0:18,2    18.Luoto Aarre         0:25,2
 19.Vanhatalo Tomi      0:19,3    19.Herrala Toni        0:26,9
 20.Taipale Markku      0:20,7    20.Liukkonen Tuomo     0:28,9
 21.Rantanen Riku       0:20,9    21.Koskinen Jussi      0:31,2
 22.Liukkonen Tuomo     0:22,6    22.Huovinen Esa        0:31,7
 23.Saari Ilpo          0:23,2    23.Taipale Markku      0:32,1
 24.Virtanen Paavo      0:23,4    24.Särkipuro Pekka     0:32,6
 25.Sakselin Antero     0:23,7    25.Saari Ilpo          0:32,9
 26.Huusko Markku       0:25,3    26.Saxberg Ari         0:33,0
 27.Kauppinen Pentti    0:26,7    27.Rantanen Riku       0:33,1
    Tikanmäki Tomi      0:26,7    28.Putila Jyrki        0:33,2
 29.Magnusson Roger     0:26,8    29.Nevalainen Pekka    0:33,5
    Vauhkonen Seppo     0:26,8    30.Lindell Ole         0:33,7
 31.Jokinen Juha        0:27,2    31.Koskinen Jukka      0:34,7
 32.Koskinen Jussi      0:27,7    32.Väänänen Hannu      0:35,0
 33.Koskinen Jukka      0:28,4       Tikanmäki Tomi      0:35,0
 34.Näykki Juha         0:28,8    34.Jokinen Juha        0:35,2
 35.Saxberg Ari         0:30,0    35.Pihl Jori           0:36,9
 36.Pihl Jori           0:30,2    36.Grönfors Tero       0:38,1
 37.Särkipuro Pekka     0:30,5    37.Magnusson Roger     0:39,3
 38.Grönfors Tero       0:31,7    38.Lindholm Bertil     0:39,7
 39.Holmström Kaj       0:31,8    39.Näykki Juha         0:40,2
    Virta Mika          0:31,8    40.Lappalainen Esa     0:41,4
 41.Väänänen Hannu      0:31,9    41.Linden Raimo        0:41,9
 42.Lindell Ole         0:32,3    42.Honkakoski Hannu    0:42,4
 43.Putila Jyrki        0:33,3    43.Sinkkonen Toni      0:42,5
 44.Sinkkonen Toni      0:33,5    44.Jänisoja Isto       0:42,9
 45.Nevalainen Pekka    0:34,4    45.Ohrankämmen Jari    0:44,0
 46.Ylinen Mika         0:35,3    46.Salmikivi Tero      0:45,0
    Lappalainen Esa     0:35,3    47.Karvonen Rainer     0:46,1
 48.Ohrankämmen Jari    0:37,3    48.Kauppila Riku       0:49,0
 49.Santala Jouko       0:37,4    49.Malinen Arto        0:50,5
 50.Salmikivi Tero      0:37,8    50.Holmström Kaj       0:52,5
    Turunen Pertti      0:37,8    51.Turunen Pertti      0:52,8
 52.Häkkinen Aarre      0:38,5    52.Häggqvist Jukka     0:53,9
 53.Norrgård Sverre     0:38,7    53.Häkkinen Aarre      0:54,3
 54.Linden Raimo        0:39,5    54.Kuivaniemi Risto    0:55,0
    Kauppila Riku       0:39,5    55.Vartiainen Rauno    0:58,0
 56.Kuivaniemi Risto    0:39,7    56.Koskinen Pasi       1:00,0
 57.Jänisoja Isto       0:40,1    57.Sakselin Antero     1:01,7
 58.Honkakoski Hannu    0:42,3    58.Iivonen Kari        1:02,9
 59.Lindholm Bertil     0:43,7    59.Majoinen Petri      1:03,9
 60.Malinen Arto        0:45,5    60.Vesala Jarmo        1:04,2
 61.Kuosmanen Markku    0:46,7    61.Andersson Pentti    1:10,7
 62.Koskinen Pasi       0:47,2    62.Tervo Jarmo         1:11,4
 63.Vesala Jarmo        0:47,6    63.Selänne Juha        1:11,7
 64.Andersson Pentti    0:49,3    64.Kainulainen Hannu   1:13,3
 65.Vartiainen Rauno    0:49,5    65.Koskinen Ari        1:14,3
 66.Kokkonen Jukka      0:50,6    66.Kokkonen Jukka      1:14,5
 67.Majoinen Petri      0:50,9    67.Vesanen Sakari      1:15,0
 68.Saikkonen Jukka     0:51,5    68.Heinonen Mika       1:15,1
 69.Iivonen Kari        0:53,1    69.Lappalainen Esko    1:17,1
 70.Tervo Jarmo         0:53,4    70.Viljanen Heikki     1:17,7
 71.Selänne Juha        0:58,7    71.Sillanpää Mika      1:21,9
    Koskinen Ari        0:58,7    72.Salenius Pekka      1:24,0
 73.Vesanen Sakari      0:59,9    73.Koivisto Teemu      1:25,1
 74.Kainulainen Hannu   1:00,6    74.Saikkonen Jukka     1:25,9
 75.Viljanen Heikki     1:01,6    75.Salmela Ari         1:27,5
 76.Salenius Pekka      1:02,2    76.Heinänen Antti      1:28,3
 77.Heinonen Mika       1:03,8    77.Alanen Jani         1:31,9
 78.Heinänen Antti      1:04,7    78.Leponiemi Marko     1:40,7
 79.Salminen Ari        1:09,9    79.Renlund Janne       2:08,1
 80.Sillanpää Mika      1:10,2    80.Pihlajasaari Ari    3:24,0
 81.Lappalainen Esko    1:10,8    81.Kauppinen Pentti    3:24,1
 82.Koivisto Teemu      1:14,9    82.Norrgård Sverre     4:29,1
 83.Salmela Ari         1:23,0    83.Karhapää Jorma      5:28,1
 84.Alanen Jani         1:25,1    84.Ylinen Mika         6:27,1
 85.Salmela Seppo       1:34,3    85.Vauhkonen Seppo     7:26,1
 86.Renlund Janne       1:38,1    86.Kuosmanen Markku    8:25,1
 87.Leponiemi Marko     1:41,2    87.Santala Jouko       9:24,1
 88.Pihlajasaari Ari    2:28,8
 89.Kärkkäinen Jouni    3:22,3
 90.Luoto Aarre         3:30,4
 91.Bärlund Robert      6:43,0
 92.Häggqvist Jukka     7:00,5
 93.Mainela Juhani      9:00,7
 
 
EK5 (12.72 km)                                                    
VÄISÄSEN KOTILIHA                                                 
  1.Kjelin Timo         8:52,2
  2.Turkki Mika         0:04,5
  3.Salo Markus-Mikko   0:09,4
  4.Kukkonen Veli       0:10,7
  5.Hänninen Pekka      0:10,8
  6.Laaksonen Pekka     0:11,5
  7.Rantanen Riku       0:24,0
  8.Kauppinen Pentti    0:25,8
  9.Westerback Jukka    0:27,3
 10.Päivinen Pekka      0:29,0
 11.Karhapää Jorma      0:29,2
 12.Jäntti Kai          0:30,2
 13.Herrala Toni        0:33,3
 14.Jaakkola Sami       0:34,3
 15.Wikman Sven-Olof    0:35,1
 16.Luoto Aarre         0:35,8
 17.Huovinen Esa        0:36,2
 18.Pyy Petri           0:36,3
 19.Lindberg Jarmo      0:36,6
 20.Huusko Markku       0:38,4
 21.Nevalainen Pekka    0:40,5
 22.Sakselin Antero     0:41,8
 23.Virtanen Paavo      0:43,5
 24.Lindell Ole         0:43,6
 25.Koskinen Jussi      0:44,3
    Saari Ilpo          0:44,3
 27.Väänänen Hannu      0:46,2
 28.Karvonen Rainer     0:46,4
    Tikanmäki Tomi      0:46,4
 30.Särkipuro Pekka     0:47,9
 31.Taipale Markku      0:48,2
 32.Saxberg Ari         0:48,4
 33.Lindholm Bertil     0:48,6
 34.Pihl Jori           0:49,1
 35.Koskinen Jukka      0:51,6
 36.Lappalainen Esa     0:51,9
 37.Putila Jyrki        0:52,5
 38.Liukkonen Tuomo     0:53,5
 39.Näykki Juha         0:55,4
 40.Jokinen Juha        0:57,2
 41.Kuosmanen Markku    0:57,5
 42.Vauhkonen Seppo     0:57,6
 43.Kuivaniemi Risto    0:57,9
 44.Holmström Kaj       0:58,2
 45.Ohrankämmen Jari    1:02,2
 46.Sinkkonen Toni      1:02,3
 47.Jänisoja Isto       1:03,8
 48.Grönfors Tero       1:04,4
 49.Santala Jouko       1:06,6
 50.Ylinen Mika         1:07,0
 51.Norrgård Sverre     1:07,3
 52.Turunen Pertti      1:07,4
 53.Häggqvist Jukka     1:08,1
 54.Linden Raimo        1:11,0
 55.Kauppila Riku       1:15,9
 56.Saikkonen Jukka     1:17,4
 57.Vesala Jarmo        1:20,1
 58.Kokkonen Jukka      1:21,8
 59.Koskinen Pasi       1:25,3
 60.Majoinen Petri      1:25,4
 61.Vesanen Sakari      1:28,6
 62.Andersson Pentti    1:33,5
 63.Salenius Pekka      1:37,1
 64.Koskinen Ari        1:38,9
 65.Heinonen Mika       1:39,8
 66.Vartiainen Rauno    1:40,1
 67.Kainulainen Hannu   1:40,2
 68.Magnusson Roger     1:40,7
 69.Selänne Juha        1:41,8
 70.Honkakoski Hannu    1:48,1
 71.Salmela Ari         1:57,2
 72.Heinänen Antti      1:59,0
 73.Alanen Jani         2:05,2
 74.Iivonen Kari        2:10,0
 75.Koivisto Teemu      3:08,9
 76.Renlund Janne       4:04,2
 77.Salmikivi Tero      4:06,2
 78.Bärlund Robert      4:40,7
 79.Lappalainen Esko    4:44,7
 80.Malinen Arto        5:07,1
 81.Sillanpää Mika      5:41,8
 82.Vanhatalo Tomi      6:10,4
 83.Viljanen Heikki     7:21,4
 84.Tervo Jarmo        13:07,8