SM Vaakuna-Ralli              LUOKKATULOKSET
 20.-21.2.2009 Mikkelin UA     SM-SARJA,YLEINEN         
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 1 / SM1:Neliveto N yli 2000 cc ja Super 2000 Rally;lähti 32(SM 24);keskeytti 8;suljettu 0
   1               56:19,4  Jari Ketomaa(M)      MikUA/FCDA
 (  3)  sm                  Miika Teiskonen      Subaru Impreza WRX Sti   
 
   2               56:47,2  Jarkko Nikara        SaaUA
 (  7)  sm          0:27,8  Petri Nikara         Mitsubishi Lancer E9     
 
   3               57:08,6  Jussi Välimäki(M)    TamUA/RUA
 (  4)  sm          0:49,2  Marko Sallinen       Mitsubishi Lancer E9     
 
   4               57:20,5  Kristian Sohlberg(M) BRT
 (  6)  sm          1:01,1  Peter Flythström     Subaru Impreza WRX       
 
   5               57:25,1  Jukka Ketomäki(M)    AL-Härmä
 (  5)  sm          1:05,7  Jarkko Alanen        Mitsubishi Lancer E10    
 
   6               58:04,5  Teemu Arminen(M)     RiiUA
 (  8)  sm          1:45,1  Seppo Varmavuo       Subaru Impreza WRX       
 
   7               58:33,1  Marko Kakko(M)       SaloUA/JyvUA
 ( 11)  sm          2:13,7  Tuomo Hannonen       lancer lancer 9          
 
   8               58:44,1  Joni Nikko(M)        LaihUA
 ( 10)  sm          2:24,7  Aki Suutarinen       Mitsubishi Lancer E9     
 
   9             1:00:23,6  Tommi Luostarinen(M) SLUA/HamUA
 ( 13)  sm          4:04,2  Jari Nukarinen       Mitsubishi Lancer E9     
 
  10             1:00:50,0  Riku Tahko(M)        EspooUA/RiiUA
 ( 18)  sm          4:30,6  Juha Koljonen        Mitsubishi Lancer E10    
 
  11             1:01:40,6  Kari Ali-Rantala(M)  RiiUA
 ( 17)  sm          5:21,2  Jukka Toivonen       Mitsubishi Lancer E10    
 
  12             1:01:58,7  Atte Alanen(M)       LemUA/AlavUA
 ( 45)  sm          5:39,3  Teemu Horkama        Mitsubishi Lancer E8     
 
  13             1:02:30,3  Juha Sipilä(M)       HämUA/NokUA
 ( 14)  sm          6:10,9  Juha Lummaa          Mitsubishi Lancer Evo 9  
 
  14             1:04:05,6  Petri Lehtovirta(M)  LahUA
 ( 33)  sm          7:46,2  Juha Kanerva         Mitsubishi Lancer Evo 9  
 
  15             1:04:05,7  Pekka Savela(M)      SaloUA/NuUA
 ( 35)  sm          7:46,3  Ville Mäkelä         Mitsubishi Lancer E9     
 
  16             1:04:07,7  Reijo Muhonen(M)     NuUA/TapUA
 ( 32)  sm          7:48,3  Ilkka Riipinen       Mitsubishi Lancer Evo 9  
 
  17             1:04:28,8  Kimi Räikkönen       LprUA/FCDA
 ( 15)  sm          8:09,4  Kaj Lindström        Fiat Grande Punto S2000  
 
  18             1:05:11,6  Mikko Lehessaari(M)  HyUA/TAK
 ( 44)  sm          8:52,2  Lassi Hartikainen    Subaru Impreza WRX       
 
  19             1:06:30,4  Kari Hämäläinen(M)   TMS/MikUA
 ( 34)  sm         10:11,0  Aulis Ahonen         Mitsubishi Lancer E9     
 
  20             1:08:25,5  Mario Vincigierra    
 ( 51)  sm         12:06,1  Giorgio Volpatto     Mitsubishi Lancer Evoluti
 
  21             1:08:48,0  Rainer Nieminen      EspooUA/TapUA
 ( 50)  sm         12:28,6  Pasi Haataja         Lancer Evo 9             
 
  22             1:09:31,2  Daniel Skurnik(M)    EspooUA/VaToSUA
 ( 42)  sm         13:11,8  Marko Hugg           Mitsubishi Lancer Evo 9  
 
  23             1:09:35,7  Sergey Uger          
 ( 43)  sm         13:16,3  Chikin Trofim        Subaru Impreza           
 
  24             1:10:58,7  Gregory Berezkin     
 ( 41)  sm         14:39,3  Victor Timkovsky     Subaru Impreza WRX       
 
 Luokka: 2 / SM2:NuSM 2-veto ryhmä N,FIA R2,R3 ja FIN R enint.2000 cc;lähti 29(SM 12);keskeytti 11;suljettu 0
   1             1:00:24,8  Joonas Lindroos(M)(N ESRC
 ( 19)  sm                  Jouni Lampinen       Honda Civic Type R       
 
   2             1:01:17,2  Vesa Hirvonen(M)(N)  K-KUA
 ( 20)  sm          0:52,4  Jussi Martiskin      Honda Civic Type R FIN R 
 
   3             1:02:33,9  Anssi Tawast(M)      JyvUA/KorUA
 ( 24)  sm          2:09,1  Mika Leistiö         Citroen C2 R2            
 
   4             1:03:19,4  Jarkko Savolainen(M) HeiUA/PertUA
 ( 61)  sm          2:54,6  Timo Kurppa          Honda Civic Type R       
 
   5             1:03:19,6  Antti Rintamäki(M)   RoRa/KR-TEAM RY
 ( 28)  sm          2:54,8  Rami Suorsa          Honda Civic Type-R FIN-R 
 
   6             1:04:16,5  Sami Korvola(M)(N)   PokyUA
 ( 38)  sm          3:51,7  Anssi Vatilo         Ford Fiesta ST           
 
   7             1:04:27,2  Tomi Leivo(M)(N)     VihUA/HankUA
 ( 39)  sm          4:02,4  Jarno Ottman         Honda Civic Type R       
 
   8             1:04:48,8  Mika Hirvikangas(M)  KankUA
 ( 25)  sm          4:24,0  Toni Karilahti       Honda Civic Type R       
 
   9             1:05:35,6  Jaro Kinnunen(M)(N)  RDT
 ( 55)  sm          5:10,8  Jukka Jämsen         Honda Civic Type-R       
 
  10             1:05:51,4  Jussi Teppo(M)(N)    YkUA
 ( 26)  sm          5:26,6  Toni Kangas          Honda Civic Type R       
 
  11             1:06:35,3  Andreas Amberg(M)(N) AL-Myrskylä/HämUA
 ( 56)  sm          6:10,5  Janne Ferm           Honda Civic Type-R       
 
  12             1:07:40,8  Tero Tolvanen(M)     Juvan UA/LprUA
 ( 48)  sm          7:16,0  Mika Luukka          Honda Civic Type-R       
 
  13             1:07:54,3  Jani Hirvonen(M)(N)  EspooUA
 ( 36)  sm          7:29,5  Pasi Kilpeläinen     Honda Civic Type R Fin-R 
 
  14             1:08:28,2  Mika Savolainen(M)   Juvan UA/ImUA
 ( 53)  sm          8:03,4  Matti Hämäläinen     Honda Civic Type-R       
 
  15             1:08:36,0  Kalle Mäkinen(M)     THU-TEAM
 ( 58)  sm          8:11,2  Juha Ruti            Honda Civic Type-R       
 
  16             1:10:19,1  Andrey Yushin        LievUA
 ( 57)  sm          9:54,3  Anastasia Selivanova Honda Civic Type-R       
 
  17             1:12:38,5  Markus Paananen(M)(N EUA/JärvisUA
 ( 59)  sm         12:13,7  Timo Vesala          Honda Civic Type R       
 
  18             1:17:49,6  Hannu Mutikainen(M)  SLUA
 ( 62)  sm         17:24,8  Arto Tolvanen        Honda Civic Type-R       

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
SM Vaakuna-Ralli / SM-SARJA,YLEINEN
 
EK1 (6.45 km)                    EK2 (8.95 km)                    
HASA                             YLÄTJOKI                         
  1.Salo Juha           4:04,2     1.Ketomaa Jari        4:48,2
  2.Ketomaa Jari        0:00,5     2.Salo Juha           0:00,3
  3.Katajamäki Kosti    0:03,7     3.Nikara Jarkko       0:03,5
  4.Välimäki Jussi      0:04,7     4.Välimäki Jussi      0:03,7
  5.Nikara Jarkko       0:04,8     5.Sohlberg Kristian   0:04,5
  6.Sohlberg Kristian   0:05,2     6.Ketomäki Jukka      0:06,7
  7.Ketomäki Jukka      0:07,2     7.Arminen Teemu       0:07,3
  8.Kakko Marko         0:07,3     8.Tuohino Janne       0:08,6
  9.Räikkönen Kimi      0:08,4     9.Nikko Joni          0:09,1
 10.Arminen Teemu       0:08,9    10.Räikkönen Kimi      0:09,5
    Nikko Joni          0:08,9    11.Kakko Marko         0:09,6
 12.Tuohino Janne       0:09,5    12.Hiltunen Jukka      0:10,2
 13.Hiltunen Jukka      0:10,4    13.Luostarinen Tommi   0:13,4
 14.Westerlund Heikki   0:14,3    14.Katajamäki Kosti    0:14,1
 15.Lindroos Joonas     0:15,2    15.Ali-Rantala Kari    0:14,4
 16.Luostarinen Tommi   0:16,8    16.Lindroos Joonas     0:16,4
 17.Ali-Rantala Kari    0:17,0    17.Hirvonen Vesa       0:16,9
 18.Tahko Riku          0:19,2    18.Westerlund Heikki   0:18,5
 19.Kaur Egon           0:20,8    19.Tahko Riku          0:20,6
 20.Karjalainen Pekka   0:23,3    20.Karjalainen Pekka   0:23,8
 21.Alanen Atte         0:23,7    21.Hautamäki Ville     0:24,4
 22.Tawast Anssi        0:23,9    22.Pinomäki Kalle      0:24,8
 23.Hirvonen Vesa       0:24,1       Savolainen Jarkko   0:24,8
 24.Hautamäki Ville     0:24,2    24.Mänty Marko         0:25,1
 25.Mänty Marko         0:25,8    25.Sipilä Juha         0:25,8
 26.Muhonen Reijo       0:25,9       Kaur Egon           0:25,8
 27.Pinomäki Kalle      0:26,4    27.Muhonen Reijo       0:27,9
 28.Savolainen Jarkko   0:27,6    28.Alanen Atte         0:29,2
 29.Savolainen Mika     0:28,8    29.Tawast Anssi        0:29,4
 30.Hirvikangas Mika    0:29,4    30.Rintamäki Antti     0:30,3
 31.Kumpumäki Jussi     0:29,5    31.Hirvonen Jani       0:30,4
 32.Vainionpää Jussi    0:29,6    32.Sievänen Jouni      0:31,2
 33.Sipilä Juha         0:29,9    33.Hirvikangas Mika    0:32,1
    Hirvonen Jani       0:29,9    34.Korvola Sami        0:32,5
 35.Rintamäki Antti     0:30,0    35.Tahvanainen Toni    0:32,8
    Lehessaari Mikko    0:30,0    36.Lehessaari Mikko    0:33,6
 37.Lehtovirta Petri    0:30,3       Kumpumäki Jussi     0:33,6
 38.Sievänen Jouni      0:31,5    38.Teppo Jussi         0:33,9
 39.Tahvanainen Toni    0:31,9       Savolainen Mika     0:33,9
 40.Amberg Andreas      0:33,6    40.Hämäläinen Kari     0:35,1
 41.Hämäläinen Kari     0:33,7    41.Vainionpää Jussi    0:35,3
 42.Savela Pekka        0:34,1    42.Savela Pekka        0:35,8
 43.Mutikainen Hannu    0:34,9    43.Lehtovirta Petri    0:36,3
 44.Mäkinen Kalle       0:35,3    44.Leivo Tomi          0:38,1
 45.Leivo Tomi          0:36,8    45.Mäkinen Kalle       0:40,1
 46.Korvola Sami        0:37,4    46.Uger Sergey         0:40,9
 47.Kinnunen Jaro       0:38,6    47.Yritys Kristian     0:41,3
 48.Uger Sergey         0:39,6    48.Amberg Andreas      0:44,8
 49.Teppo Jussi         0:40,8    49.Kinnunen Jaro       0:45,3
 50.Yritys Kristian     0:41,9    50.Shaymiev Radik      0:46,2
 51.Paananen Markus     0:42,1    51.Tolvanen Tero       0:47,1
 52.Nieminen Rainer     0:46,0    52.Paananen Markus     0:51,5
 53.Grodetskiy Denis    0:46,4    53.Grodetskiy Denis    0:55,8
 54.Tolvanen Tero       0:47,3    54.Nieminen Rainer     0:57,3
 55.Shaymiev Radik      0:48,8    55.Skurnik Daniel      0:58,8
 56.Berezkin Gregory    0:51,5    56.Vincigierra Mario   1:00,9
 57.Vincigierra Mario   0:52,0    57.Berezkin Gregory    1:03,6
 58.Yushin Andrey       0:55,4    58.Yushin Andrey       1:04,7
 59.Skurnik Daniel      0:59,9    59.Petri Keurulainen J 1:22,4
 60.Petri Keurulainen J 1:11,1    60.Mutikainen Hannu    2:33,0
 61.Salomaa Jani        6:55,8
 
 
EK3 (23.90 km)                   EK4 (12.98 km)                   
KOVALA                           TUOMIOJA                         
  1.Välimäki Jussi     13:04,6     1.Nikara Jarkko       7:07,8
  2.Ketomaa Jari        0:02,0     2.Ketomaa Jari        0:00,8
  3.Nikara Jarkko       0:04,1     3.Välimäki Jussi      0:04,2
  4.Katajamäki Kosti    0:07,5     4.Sohlberg Kristian   0:07,0
  5.Ketomäki Jukka      0:10,5     5.Kakko Marko         0:09,3
  6.Sohlberg Kristian   0:18,6     6.Ketomäki Jukka      0:09,7
  7.Räikkönen Kimi      0:21,3     7.Nikko Joni          0:10,0
  8.Arminen Teemu       0:24,9     8.Arminen Teemu       0:11,5
  9.Kakko Marko         0:29,4     9.Räikkönen Kimi      0:13,4
 10.Lindroos Joonas     0:55,7    10.Luostarinen Tommi   0:25,0
 11.Ali-Rantala Kari    0:56,0    11.Lindroos Joonas     0:26,1
 12.Nikko Joni          1:02,5    12.Hirvonen Vesa       0:31,3
 13.Alanen Atte         1:10,8    13.Sipilä Juha         0:31,8
 14.Tahko Riku          1:11,4    14.Karjalainen Pekka   0:32,2
 15.Sipilä Juha         1:11,6    15.Tahko Riku          0:32,6
 16.Hirvonen Vesa       1:12,9    16.Muhonen Reijo       0:35,7
 17.Luostarinen Tommi   1:19,2    17.Tawast Anssi        0:37,1
 18.Karjalainen Pekka   1:20,6    18.Alanen Atte         0:40,1
 19.Tawast Anssi        1:29,2    19.Savolainen Jarkko   0:40,6
 20.Hirvonen Jani       1:31,4    20.Rintamäki Antti     0:44,5
 21.Tahvanainen Toni    1:38,0    21.Lehtovirta Petri    0:46,5
 22.Savolainen Jarkko   1:38,2    22.Tahvanainen Toni    0:48,1
 23.Rintamäki Antti     1:41,7    23.Teppo Jussi         0:49,2
 24.Savela Pekka        1:42,9       Lehessaari Mikko    0:49,2
 25.Hirvikangas Mika    1:43,0    25.Korvola Sami        0:51,0
 26.Uger Sergey         1:43,3    26.Savela Pekka        0:51,2
 27.Hämäläinen Kari     1:45,6    27.Vainionpää Jussi    0:52,9
 28.Lehessaari Mikko    1:46,1    28.Savolainen Mika     0:54,0
 29.Vainionpää Jussi    1:53,3    29.Leivo Tomi          0:54,3
 30.Leivo Tomi          1:56,5    30.Amberg Andreas      0:55,9
 31.Korvola Sami        1:59,0    31.Hämäläinen Kari     0:57,8
 32.Teppo Jussi         2:06,5    32.Uger Sergey         0:58,3
 33.Lehtovirta Petri    2:08,5       Kinnunen Jaro       0:58,3
 34.Savolainen Mika     2:11,6    34.Hirvikangas Mika    1:00,4
 35.Mutikainen Hannu    2:15,5       Mutikainen Hannu    1:00,4
 36.Amberg Andreas      2:15,7    36.Hirvonen Jani       1:01,3
 37.Kinnunen Jaro       2:21,5    37.Shaymiev Radik      1:04,2
 38.Nieminen Rainer     2:38,1    38.Mäkinen Kalle       1:06,3
 39.Tolvanen Tero       2:39,4    39.Tolvanen Tero       1:06,6
 40.Vincigierra Mario   2:46,0    40.Vincigierra Mario   1:13,3
 41.Paananen Markus     2:46,1    41.Skurnik Daniel      1:25,2
 42.Skurnik Daniel      2:49,8    42.Paananen Markus     1:27,4
 43.Muhonen Reijo       3:09,7    43.Yushin Andrey       1:27,9
 44.Yushin Andrey       3:16,0    44.Nieminen Rainer     1:29,6
 45.Berezkin Gregory    3:22,2    45.Ali-Rantala Kari    1:36,3
 46.Petri Keurulainen J 3:45,5    46.Berezkin Gregory    1:41,2
 47.Shaymiev Radik      4:06,5    47.Petri Keurulainen J 2:06,2
 48.Mäkinen Kalle       4:45,1
 49.Kaur Egon           5:03,2
 50.Hiltunen Jukka     26:55,4
 
 
EK5 (14.58 km)                   EK6 (23.72 km)                   
HÄNNILÄ                          HANGASTEMAA                      
  1.Ketomaa Jari        8:32,2     1.Ketomaa Jari       12:41,2
  2.Välimäki Jussi      0:02,6     2.Nikara Jarkko       0:06,4
  3.Nikara Jarkko       0:06,3     3.Sohlberg Kristian   0:12,2
  4.Sohlberg Kristian   0:08,6     4.Ketomäki Jukka      0:14,6
  5.Ketomäki Jukka      0:13,4     5.Nikko Joni          0:21,2
  6.Arminen Teemu       0:17,4     6.Arminen Teemu       0:23,3
  7.Kakko Marko         0:19,6     7.Välimäki Jussi      0:31,2
    Räikkönen Kimi      0:19,6     8.Kakko Marko         0:40,5
  9.Nikko Joni          0:22,9     9.Luostarinen Tommi   0:59,6
 10.Luostarinen Tommi   0:30,7    10.Tahko Riku          1:03,9
 11.Lindroos Joonas     0:39,4    11.Ali-Rantala Kari    1:05,4
 12.Tahko Riku          0:40,4    12.Lindroos Joonas     1:05,9
 13.Ali-Rantala Kari    0:42,5    13.Hirvonen Vesa       1:13,2
 14.Sipilä Juha         0:45,5    14.Alanen Atte         1:28,0
 15.Hirvonen Vesa       0:46,4    15.Muhonen Reijo       1:33,5
 16.Alanen Atte         0:57,3    16.Tawast Anssi        1:34,2
 17.Muhonen Reijo       0:57,8    17.Hirvonen Jani       1:41,0
 18.Tawast Anssi        0:59,2    18.Rintamäki Antti     1:44,5
 19.Karjalainen Pekka   1:02,8    19.Lehtovirta Petri    1:46,9
 20.Tahvanainen Toni    1:05,2    20.Savolainen Jarkko   1:47,8
 21.Rintamäki Antti     1:07,8    21.Korvola Sami        1:50,3
 22.Leivo Tomi          1:11,5    22.Teppo Jussi         1:51,6
 23.Savela Pekka        1:14,2    23.Savela Pekka        1:58,1
 24.Savolainen Jarkko   1:15,3    24.Leivo Tomi          1:58,5
 25.Korvola Sami        1:17,1    25.Hirvikangas Mika    2:02,8
 26.Lehtovirta Petri    1:18,6    26.Kinnunen Jaro       2:09,9
    Kinnunen Jaro       1:18,6    27.Sipilä Juha         2:12,2
 28.Savolainen Mika     1:26,1    28.Mutikainen Hannu    2:14,3
 29.Mäkinen Kalle       1:31,8    29.Hämäläinen Kari     2:19,2
 30.Uger Sergey         1:33,7    30.Amberg Andreas      2:23,0
 31.Vincigierra Mario   1:45,1    31.Mäkinen Kalle       2:31,1
 32.Lehessaari Mikko    1:46,0    32.Lehessaari Mikko    2:32,3
 33.Vainionpää Jussi    1:48,8    33.Tolvanen Tero       2:40,7
 34.Hirvikangas Mika    1:50,8    34.Paananen Markus     3:04,5
 35.Nieminen Rainer     1:56,3    35.Nieminen Rainer     3:13,7
 36.Skurnik Daniel      1:58,1    36.Vincigierra Mario   3:16,3
 37.Yushin Andrey       2:06,4    37.Yushin Andrey       3:31,0
 38.Berezkin Gregory    2:11,2    38.Skurnik Daniel      3:38,4
 39.Tolvanen Tero       2:12,6    39.Berezkin Gregory    3:42,8
 40.Amberg Andreas      2:20,5    40.Uger Sergey         3:53,0
 41.Petri Keurulainen J 2:37,6    41.Savolainen Mika     4:17,3
 42.Teppo Jussi         2:44,5    42.Petri Keurulainen J 4:47,8
 43.Hämäläinen Kari     2:59,2    43.Räikkönen Kimi      6:42,4
 44.Hirvonen Jani       5:35,2
 45.Paananen Markus     6:10,6
 46.Mutikainen Hannu   11:50,9
 
 
EK7 (12.32 km)                                                    
SATTILA                                                           
  1.Ketomaa Jari        5:57,9
  2.Nikara Jarkko       0:06,0
  3.Välimäki Jussi      0:06,1
  4.Ketomäki Jukka      0:06,9
  5.Sohlberg Kristian   0:08,3
  6.Nikko Joni          0:13,4
  7.Arminen Teemu       0:15,1
  8.Räikkönen Kimi      0:18,1
  9.Kakko Marko         0:21,3
 10.Luostarinen Tommi   0:22,8
 11.Tahko Riku          0:25,8
 12.Lindroos Joonas     0:30,0
 13.Ali-Rantala Kari    0:32,9
 14.Alanen Atte         0:33,5
 15.Hirvonen Vesa       0:36,3
 16.Sipilä Juha         0:37,4
 17.Muhonen Reijo       0:41,1
 18.Lehtovirta Petri    0:42,4
 19.Rintamäki Antti     0:44,7
 20.Tawast Anssi        0:44,8
 21.Teppo Jussi         0:48,8
 22.Hirvonen Jani       0:49,0
    Savolainen Jarkko   0:49,0
 24.Korvola Sami        0:53,1
 25.Savela Pekka        0:53,3
 26.Hirvikangas Mika    0:54,2
 27.Leivo Tomi          0:55,4
 28.Lehessaari Mikko    0:58,3
 29.Hämäläinen Kari     1:03,7
 30.Mutikainen Hannu    1:04,5
 31.Amberg Andreas      1:05,7
 32.Kinnunen Jaro       1:07,3
 33.Mäkinen Kalle       1:10,2
 34.Tolvanen Tero       1:11,0
 35.Vincigierra Mario   1:15,8
 36.Paananen Markus     1:20,2
 37.Skurnik Daniel      1:24,9
 38.Nieminen Rainer     1:30,9
 39.Yushin Andrey       1:41,6
 40.Berezkin Gregory    1:50,1
 41.Savolainen Mika     2:20,4
 42.Uger Sergey         3:50,8