SM Vaakuna-Ralli              LUOKKATULOKSET
 20.-21.2.2009 Mikkelin UA     SUOMI-CUP,YLEINEN JA AJR 
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 3 / SC3:FIN R 4WD ja ryhmä A,yli 2000 cc (sis.WRC);lähti 10(SC 8);keskeytti 5;suljettu 0
   1             1:02:31,3  Ilkka Kurkela(C)     Kemin UA/KR-TEAM RY
 ( 70)  sc                  Timo Klasila         lancer E8                
 
   2             1:04:46,4  Sami Valme(C)        TMS/RaisUA
 ( 71)  sc          2:15,1  Tero Rönnemaa        Mitsubishi Lancer E6     
 
   3             1:05:49,4  Mattias Therman(M)   RoiUA/ALTI
 ( 65)  sc          3:18,1  Janne Perälä         Mitsubishi Lancer E9     
 
   4             1:07:34,4  Arjen de Koning      
 ( 73)  sc          5:03,1  Hein Verschuuren     Lancer Evolut Lancer Evol
 
   5             1:10:59,2  Piet van Hoof        
 ( 74)  sc          8:27,9  Sander van Hoof      Lancer Evolut Lancer Evol
 
 Luokka: 4 / SC4:FIN R ja ryhmä A,enintään 1400 cc;lähti 12(SC 11);keskeytti 5;suljettu 0
   1             1:07:34,9  Juha Laaksonen(C)    MäntsMK
 ( 75)  sc                  Pertti Laaksonen     VW Polo 1.4              
 
   2             1:10:21,0  Ilkka Kariste(C)     LahUA/Päij-HUA
 ( 79)  sc          2:46,1  Janne Kukkonen       VW Polo 1.4              
 
   3             1:10:36,4  Kimmo Järvisalo(C)   PiekUA
 ( 86)  sc          3:01,5  Mikko Kontulainen    VW Polo 1.4              
 
   4             1:11:07,9  Mikael Lindberg(C)   UAU/TamUA
 ( 77)  sc          3:33,0  Sami Korhonen        VW Polo 1.4              
 
   5             1:11:27,0  Mikael Wikstedt(C)   EspooUA/LohUA
 ( 81)  sc          3:52,1  Hannu Rokkanen       Skoda Fabia              
 
   6             1:12:10,9  Toni Harsia(C)       RiiUA
 ( 83)  sc          4:36,0  Timo Kekkonen        VW Polo 1.4              
 
   7             1:12:44,5  Marko Marttinen      HankUA/MikUA
 ( 84)  sc          5:09,6  Jukka Puikkonen      Skoda Favorit            
 
 Luokka: 5 / SC5: V1600;lähti 7(SC 6);keskeytti 2;suljettu 0
   1             1:10:42,3  Jouko Pulkkinen(C)   SLUA/K-KUA
 ( 92)  sc                  Marko Haverinen      VW Polo 1,6 GTI          
 
   2             1:10:58,9  Kim Forsman(C)       SiAk
 ( 89)  sc          0:16,6  Kenneth Forsman      MINI ONE                 
 
   3             1:11:08,9  Kari Hytönen(C)      JyvUA/LMM
 ( 87)  sc          0:26,6  Teemu Honkonen       Suzuki Swift Sport       
 
   4             1:12:40,8  Mark Wallenwein      
 ( 93)  sc          1:58,5  Stefan Kopczyk       Suzuki Ignis Sport       
 
   5             1:18:46,5  Vesa Lehmussaari(C)  PadMU
 ( 90)  sc          8:04,2  Pertti Helén         Renault Clio III         
 
 Luokka: 6 / SC6:ryhmä F, vapaa cc;lähti 23(SC 16);keskeytti 9;suljettu 1
   1             1:03:31,0  Jarno Kinnunen(C)    JoeUA
 ( 98)  sc                  Erno Kinnunen        Honda Integra Type-R     
 
   2             1:04:18,6  Jukka Korhonen(C)    NilUA/NoorUA/MK
 (115)  sc          0:47,6  Marko Salminen       Toyota Corolla GT        
 
   3             1:04:20,0  Mika Krouvi          HamUA
 (117)  sc          0:49,0  Pasi Kurko           Toyota Starlet           
 
   4             1:04:22,0  Jari Inkilä(C)       KSAU/TeisUA
 ( 97)  sc          0:51,0  Jyrki Nieminen       BMW M3                   
 
   5             1:04:31,5  Marko Uutela(C)      HamUA
 ( 94)  sc          1:00,5  Tiina Uutela         BMW M3                   
 
   6             1:05:07,0  Ari Häkkinen         MikUA
 (113)  sc          1:36,0  Jukka Kuhmonen       VW Golf GTI 16V 2.0      
 
   7             1:05:50,8  Janne Hakulinen(C)   RUA/KangUA
 (108)  sc          2:19,8  Hannu Väliaho        Honda Civic              
 
   8             1:06:22,7  Matti Lahtinen(C)    ESRC
 (100)  sc          2:51,7  Ville Ahonen         Ford Escort RS 2000      
 
   9             1:06:47,1  Heikki Hassinen(C)   TuupoMK/UA
 (109)  sc          3:16,1  Janne Louhelainen    Honda Integra Type-R     
 
  10             1:07:46,1  Jari Valtaala(C)     AlavUA/LRB
 ( 95)  sc          4:15,1  Asko Sairanen        Toyota Altezza RS200     
 
  11             1:08:20,5  Sami Liljedahl       AAU
 (103)  sc          4:49,5  Antti Linnaketo      Volvo 240                
 
  12             1:08:52,0  Markku Koirikivi(C)  AnkUA/ValUA
 (102)  sc          5:21,0  Jari Komonen         BMW M3                   
 
  13             1:10:12,4  Antti Ripatti        HAU/MikUA
 (107)  sc          6:41,4  Risto Valjakka       BMW 325i                 

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
SM Vaakuna-Ralli / SUOMI-CUP,YLEINEN JA AJR
 
EK1 (6.45 km)                    EK2 (8.95 km)                    
HASA                             YLÄTJOKI                         
  1.Mikkonen Jarmo      4:12,5     1.Mikkonen Jarmo      4:50,8
  2.Eronen Janne        0:08,9     2.Kurkela Ilkka       0:22,8
  3.Kinnunen Jarno      0:09,8     3.Varis Jani          0:27,4
  4.Ripatti Pekka       0:10,5     4.Viitanen Markku     0:27,5
  5.Kurkela Ilkka       0:12,3     5.Lahtinen Antti      0:28,1
  6.Inkilä Jari         0:16,6     6.Kauppinen Mikko     0:29,4
  7.Kauppinen Mikko     0:19,1     7.Valme Sami          0:29,6
  8.Krouvi Mika         0:19,2     8.Krouvi Mika         0:29,8
  9.Viitanen Markku     0:19,4     9.Korhonen Jukka      0:33,0
 10.Lahtinen Antti      0:20,6    10.Kinnunen Jarno      0:33,1
 11.Therman Mattias     0:21,3       Häkkinen Ari        0:33,1
 12.Hakulinen Janne     0:22,7       Ripatti Pekka       0:33,1
 13.Häkkinen Ari        0:23,2    13.Inkilä Jari         0:33,2
    Korhonen Jukka      0:23,2    14.Nousiainen Ari      0:34,3
 15.Ruotsalainen Esa    0:23,6    15.Therman Mattias     0:34,6
 16.Uutela Marko        0:23,7    16.Uutela Marko        0:35,7
 17.Valme Sami          0:24,2    17.Lahtinen Matti      0:39,2
 18.Lahtinen Matti      0:24,3    18.Kirvesmäki Ari      0:39,3
 19.Varis Jani          0:24,9    19.Hassinen Heikki     0:39,7
 20.Hassinen Heikki     0:26,7    20.Ruotsalainen Esa    0:40,6
 21.Koirikivi Markku    0:27,0    21.Hakulinen Janne     0:41,5
 22.Nousiainen Ari      0:27,8    22.Jormanainen Jani    0:42,9
 23.Laaksonen Juha      0:29,9    23.Valtaala Jari       0:43,0
    Liljedahl Sami      0:29,9    24.Laaksonen Juha      0:45,3
 25.Lehmussaari Vesa    0:31,9    25.Liljedahl Sami      0:49,2
 26.Vuorio Pekka        0:32,3    26.Vuorio Pekka        0:51,2
 27.Jormanainen Jani    0:32,6    27.Lampela Kari        0:51,3
 28.Valtaala Jari       0:33,0    28.de Koning Arjen     0:51,5
 29.Pulkkinen Jouko     0:34,6    29.Lindberg Mikael     0:52,3
 30.de Koning Arjen     0:35,0    30.Koirikivi Markku    0:52,5
 31.Lampela Kari        0:35,6    31.Alm Gunnar          0:54,7
 32.Ripatti Antti       0:36,4    32.Lehmussaari Vesa    0:57,3
 33.Alm Gunnar          0:38,5    33.Bäckroos Kari       0:58,4
 34.van Hoof Piet       0:39,3    34.Törrönen Rauno      0:59,3
 35.Bäckroos Kari       0:40,0    35.Järvisalo Kimmo     1:00,0
 36.Kortelainen Matti   0:42,1    36.Ripatti Antti       1:00,1
 37.Allinen Niko        0:42,3    37.Valkonen Pasi       1:00,3
 38.Kariste Ilkka       0:45,2    38.Pulkkinen Jouko     1:01,0
 39.Koskenala Petteri   0:45,8    39.Pastila Ilkka       1:01,4
    Harsia Toni         0:45,8    40.van Hoof Piet       1:02,6
 41.Wikstedt Mikael     0:47,0    41.Kariste Ilkka       1:03,6
 42.Forsman Kim         0:48,1    42.Koskenala Petteri   1:04,8
 43.Valkonen Pasi       0:48,2    43.Wikstedt Mikael     1:05,7
 44.Törrönen Rauno      0:48,9       Forsman Kim         1:05,7
 45.Järvisalo Kimmo     0:51,7    45.Allinen Niko        1:06,7
 46.Wallenwein Mark     0:53,1    46.Harsia Toni         1:07,4
 47.Hytönen Kari        0:57,8       Kortelainen Matti   1:07,4
 48.Marttinen Marko     0:58,2    48.Hytönen Kari        1:07,9
 49.Pastila Ilkka       1:09,7    49.Wallenwein Mark     1:09,6
 50.Kirvesmäki Ari      2:25,9    50.Marttinen Marko     1:14,4
 51.Lindberg Mikael     3:56,8
 52.Kojo Joose          4:40,6
 
 
EK3 (23.90 km)                   EK4 (12.98 km)                   
KOVALA                           TUOMIOJA                         
  1.Mikkonen Jarmo     13:32,5     1.Mikkonen Jarmo      7:11,5
  2.Kurkela Ilkka       0:38,9     2.Kinnunen Jarno      0:40,2
  3.Viitanen Markku     0:56,5     3.Varis Jani          0:40,3
  4.Korhonen Jukka      1:03,9     4.Kauppinen Mikko     0:41,5
  5.Kinnunen Jarno      1:05,0     5.Lahtinen Antti      0:41,8
  6.Varis Jani          1:11,1     6.Viitanen Markku     0:45,6
  7.Lahtinen Antti      1:13,1       Kurkela Ilkka       0:45,6
  8.Valme Sami          1:13,7     8.Krouvi Mika         0:46,5
  9.Krouvi Mika         1:15,2     9.Hakulinen Janne     0:50,0
 10.Kauppinen Mikko     1:20,3    10.Häkkinen Ari        0:50,3
 11.Uutela Marko        1:24,0    11.Inkilä Jari         0:50,5
 12.Ripatti Pekka       1:26,7    12.Korhonen Jukka      0:51,0
 13.Therman Mattias     1:28,1    13.Ripatti Pekka       0:51,4
 14.Inkilä Jari         1:29,3    14.Uutela Marko        0:51,6
 15.Nousiainen Ari      1:30,3    15.Valme Sami          0:53,4
 16.Häkkinen Ari        1:31,0    16.Therman Mattias     0:55,8
 17.Lahtinen Matti      1:38,1    17.Hassinen Heikki     1:03,5
 18.Hakulinen Janne     1:39,1    18.Laaksonen Juha      1:06,9
 19.Hassinen Heikki     1:45,3    19.Valtaala Jari       1:10,3
 20.Valtaala Jari       1:46,3    20.Lampela Kari        1:11,1
 21.Törrönen Rauno      1:47,9    21.Koirikivi Markku    1:14,1
 22.de Koning Arjen     1:50,2    22.Liljedahl Sami      1:15,0
 23.Kirvesmäki Ari      1:53,1    23.Lahtinen Matti      1:15,2
 24.Laaksonen Juha      2:02,2    24.Lindberg Mikael     1:16,1
 25.Koirikivi Markku    2:10,7    25.de Koning Arjen     1:18,6
 26.Lampela Kari        2:11,6    26.Törrönen Rauno      1:21,7
 27.Vuorio Pekka        2:11,8    27.Valkonen Pasi       1:31,1
 28.Lindberg Mikael     2:14,1    28.Allinen Niko        1:32,4
 29.Liljedahl Sami      2:17,9    29.Järvisalo Kimmo     1:33,5
 30.Alm Gunnar          2:21,1       Hytönen Kari        1:33,5
 31.van Hoof Piet       2:32,5    31.Kariste Ilkka       1:34,2
 32.Jormanainen Jani    2:35,2    32.Ripatti Antti       1:35,1
 33.Ripatti Antti       2:36,8    33.Alm Gunnar          1:36,2
 34.Forsman Kim         2:38,1    34.Pulkkinen Jouko     1:36,9
 35.Järvisalo Kimmo     2:40,8    35.Wikstedt Mikael     1:39,1
 36.Pulkkinen Jouko     2:45,1    36.Forsman Kim         1:39,3
 37.Kariste Ilkka       2:47,9    37.Koskenala Petteri   1:40,0
 38.Bäckroos Kari       2:48,9    38.van Hoof Piet       1:40,2
 39.Koskenala Petteri   2:49,8    39.Pastila Ilkka       1:41,5
 40.Valkonen Pasi       2:50,2    40.Harsia Toni         1:46,0
 41.Harsia Toni         2:53,0    41.Lehmussaari Vesa    1:46,1
 42.Wikstedt Mikael     2:56,9    42.Wallenwein Mark     1:46,8
 43.Pastila Ilkka       2:58,7    43.Marttinen Marko     1:47,3
 44.Allinen Niko        3:04,9    44.Vuorio Pekka        7:50,2
 45.Hytönen Kari        3:06,9
 46.Wallenwein Mark     3:13,9
 47.Marttinen Marko     3:23,3
 48.Lehmussaari Vesa    5:34,0
 49.Ruotsalainen Esa   15:12,5
 
 
EK5 (14.58 km)                   EK6 (23.72 km)                   
HÄNNILÄ                          HANGASTEMAA                      
  1.Mikkonen Jarmo      8:52,3     1.Kurkela Ilkka      14:30,1
  2.Kurkela Ilkka       0:33,0     2.Kinnunen Jarno      0:06,0
  3.Kinnunen Jarno      0:45,5     3.Uutela Marko        0:07,6
  4.Korhonen Jukka      0:54,2     4.Inkilä Jari         0:14,1
  5.Krouvi Mika         0:56,0     5.Krouvi Mika         0:22,2
  6.Inkilä Jari         0:56,8     6.Korhonen Jukka      0:25,0
  7.Uutela Marko        1:00,6     7.Valme Sami          0:30,3
  8.Lahtinen Matti      1:00,7     8.Therman Mattias     0:34,4
  9.Valme Sami          1:02,5     9.Häkkinen Ari        0:34,5
 10.Häkkinen Ari        1:06,1    10.Hakulinen Janne     0:41,6
 11.Hakulinen Janne     1:08,4    11.Hassinen Heikki     0:51,1
 12.Kauppinen Mikko     1:08,5    12.Lahtinen Matti      0:54,4
 13.Hassinen Heikki     1:16,5    13.Lindberg Mikael     0:56,2
 14.Lindberg Mikael     1:20,3    14.Valtaala Jari       0:56,6
 15.Viitanen Markku     1:22,0    15.de Koning Arjen     1:04,9
 16.Koirikivi Markku    1:23,8    16.Laaksonen Juha      1:08,1
 17.Laaksonen Juha      1:25,9    17.Liljedahl Sami      1:18,5
 18.Liljedahl Sami      1:31,2    18.Kariste Ilkka       1:40,5
 19.de Koning Arjen     1:32,1    19.Hytönen Kari        1:41,6
 20.Therman Mattias     1:34,3    20.Ripatti Antti       1:43,3
 21.Vuorio Pekka        1:39,4    21.Forsman Kim         1:46,3
 22.Järvisalo Kimmo     1:40,6    22.Koirikivi Markku    1:50,9
 23.Pulkkinen Jouko     1:42,1    23.van Hoof Piet       1:56,9
 24.Hytönen Kari        1:42,7    24.Viitanen Markku     1:57,4
 25.Kariste Ilkka       1:47,5    25.Järvisalo Kimmo     2:00,7
 26.Ripatti Antti       1:49,5    26.Pulkkinen Jouko     2:00,9
 27.Koskenala Petteri   1:50,6    27.Wikstedt Mikael     2:07,5
 28.Pastila Ilkka       1:51,3    28.Marttinen Marko     2:13,3
 29.Wikstedt Mikael     1:51,9    29.Valkonen Pasi       2:17,9
 30.Valkonen Pasi       1:52,9    30.Harsia Toni         2:18,7
 31.Forsman Kim         1:53,5    31.Wallenwein Mark     2:18,8
 32.Harsia Toni         1:55,8    32.Lehmussaari Vesa    2:31,6
 33.Marttinen Marko     2:03,7
 34.Valtaala Jari       2:04,3
 35.Wallenwein Mark     2:05,1
 36.van Hoof Piet       2:06,7
 37.Lehmussaari Vesa    6:19,5
 38.Lampela Kari        6:22,4
 39.Törrönen Rauno      7:54,7
 40.Alm Gunnar          8:28,3
 41.Lahtinen Antti      9:08,4
 
 
EK7 (12.32 km)                                                    
SATTILA                                                           
  1.Kurkela Ilkka       6:49,0
  2.Inkilä Jari         0:02,8
  3.Uutela Marko        0:09,6
    Korhonen Jukka      0:09,6
  5.Häkkinen Ari        0:10,1
  6.Krouvi Mika         0:12,4
  7.Kinnunen Jarno      0:12,7
  8.Valme Sami          0:14,0
  9.Therman Mattias     0:22,2
 10.de Koning Arjen     0:23,4
 11.Hakulinen Janne     0:28,8
 12.Lahtinen Matti      0:32,1
 13.Lindberg Mikael     0:33,4
 14.Valtaala Jari       0:33,9
 15.Laaksonen Juha      0:37,9
 16.Liljedahl Sami      0:40,1
 17.Kariste Ilkka       0:43,4
 18.Hassinen Heikki     0:45,6
 19.Järvisalo Kimmo     0:50,4
 20.Ripatti Antti       0:52,5
 21.Koirikivi Markku    0:54,3
 22.Hytönen Kari        0:59,8
 23.Wikstedt Mikael     1:00,2
 24.van Hoof Piet       1:02,3
 25.Pulkkinen Jouko     1:03,0
 26.Marttinen Marko     1:05,6
 27.Lehmussaari Vesa    1:07,4
 28.Forsman Kim         1:09,2
 29.Valkonen Pasi       1:10,5
 30.Wallenwein Mark     1:14,8
 31.Harsia Toni         1:25,5