MÄNTSÄLÄN ASVALTTISPRINT      YLEISKILPAILU
 14.5.2000 MäntsMK             YLEINEN                  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaaja
   1.   1.   1.  1.23;49    Jari Lamminsivu      HämUA                              
        SS   5              Ford Escort RS Coswo     1.29;45    1.23;49
 
   2.   2.   2.  1.24;54    Tero Röyhkiö         P-HUA                              
        SS   5   0.01;05    Ford Escort RS 2000      1.26;84    1.24;54
 
   3.   3.   1.  1.24;92    Mika Rautiainen      PaMK/UA                            
        SS   4   0.01;43    Toyota Corolla           1.25;78    1.24;92
 
   4.   4.   3.  1.25;31    Harri Hietanen       TUA                                
        SS   5   0.01;82    Opel Ascona i 2000       1.26;51    1.25;31
 
   5.   5.   2.  1.25;41    Pasi Erkkilä         KankUA                             
        SS   4   0.01;92    Toyota Corolla 1600      1.26;15    1.25;41
 
   6.   1.   1.  1.25;44    Pekka Rantakari      EspUA                              
        A    6   0.01;95    Ford Escort RS Coswo     1.25;44
 
   7.   6.   4.  1.25;72    Marko Haverinen      TapUA                              
        SS   5   0.02;23    Opel Manta 4000          1.26;27    1.25;72
 
   8.   7.   3.  1.25;99    Vesa Erkkilä         KankUA                             
        SS   4   0.02;50    Toyota Corolla 1600      1.26;94    1.25;99
 
   9.   8.   5.  1.26;01    Risto Keski-Korsu    RaaUA                              
        SS   5   0.02;52    Ford Escort RS Coswo     1.26;98    1.26;01
 
  10.   9.   4.  1.26;32    Matti Pietikäinen    LapinlAU                           
        SS   4   0.02;83    Skoda 120 LS             1.28;11    1.26;32
 
  11.  10.   6.  1.26;64    Jari Tuomisto        VammUA                             
        SS   5   0.03;15    Fiat Ritmo Abarth        1.26;87    1.26;64
 
  12.   2.   2.  1.26;72    Jari Liikkanen       AnkUA                              
        SS   6   0.03;23    Toyota Celica GT Fou     1.26;90    1.26;72
 
  13.  11.   7.  1.27;52    Markku Vehviläinen   JyvUA                              
        SS   5   0.04;03    Kotipizza-Fiesta         1.30;35    1.27;52
 
  14.  12.   8.  1.27;72    Kyösti Oinonen       TapUA                              
        SS   5   0.04;23    Ford Escort RS 2000      1.29;45    1.27;72
 
  15.  13.   9.  1.27;75    Pasi Mönkkönen       VesUA                              
        SS   5   0.04;26    Volvo 142                1.29;96    1.27;75
 
  16.  14.  10.  1.28;11    Erkki Eerola         MäntsMK                            
        RC   5   0.04;62    VW 1302 S                1.30;50    1.28;11
 
  17.  15.  11.  1.28;53    Tarmo Ollila         NokUA                              
        SS   5   0.05;04    Ford Escort XR 3         1.28;80    1.28;53
 
  18.  16.  12.  1.28;67    Ari Pollari          KauhUA                             
        SS   5   0.05;18    Ford Escort RS 2000      1.28;67    1.30;73
 
  19.  17.   5.  1.30;32    Kimmo Porttikivi     HuiUA                              
        SS   4   0.06;83    Renault 5                1.33;57    1.30;32
 
  20.  18.  13.  1.30;90    Timo Saarinen        TeisUA                             
        SS   5   0.07;41    Ford Escort XR 3         1.31;44    1.30;90
 
  21.  19.   1.  1.31;21    Jari Pehkonen        RiiUA                              
        SS   3   0.07;72    Sunbeam Imp              1.31;21    1.31;99
 
  22.  20.   6.  1.31;24    Ismo Laine           PR-Rac                             
        SS   4   0.07;75    Skoda 130 L              1.32;05    1.31;24
 
  23.  21.   7.  1.31;37    Pasi Valtonen        TAUK                               
        F    4   0.07;88    Toyota Starlet           1.31;50    1.31;37
 
  24.  22.   2.  1.31;47    Jorma Laakso         TUA                                
        SS   3   0.07;98    Toyota Starlet           1.33;63    1.31;47
 
  25.  23.  14.  1.31;95    Jani Kuikka          HyUA                               
        F    5   0.08;46    Opel Kadett E GTi 16     1.34;63    1.31;95
 
  26.   1.   1.  1.32;16    Marja-Leena Arhima   TapUA                              
        SS   7   0.08;67    Ford Escort RS 2000      1.32;16    1.32;23
 
  27.  24.   8.  1.32;52    Arto Jussila         Hankiralli                         
        SS   4   0.09;03    VW 1302 S                1.34;36    1.32;52
 
  28.   1.   1.  1.32;71    Markku Lindblom      MäntsMK                            
        N    1   0.09;22    Peugeot 306 S16          1.33;40    1.32;71
 
  29.   2.   2.  1.32;73    Jarno Ojanperä       LahUA                              
        N    1   0.09;24    Peugeot 306 S16          1.36;03    1.32;73
 
  30.   3.   3.  1.34;46    Juha Koskinen        HyUA                               
        N    1   0.10;97    Ford Escort RS 2000      1.37;04    1.34;46
 
  31.   4.   3.  1.34;55    Mika Myllylä         OriUA                              
        N    2   0.11;06    Ford Sierra Cosworth     1.34;55    1.41;54
 
  32.  25.   9.  1.35;03    Kari Tammela         OriUA                              
        F    4   0.11;54    Ford Escort Mexico       1.38;00    1.35;03
 
  33.  26.  15.  1.36;26    Sami Vuorinen        MäntsMK                            
        F    5   0.12;77    Ford Escort RS 2000      1.37;69    1.36;26
 
  34.   5.   4.  1.37;00    Jukka Aromaa         TapUA                              
        N    1   0.13;51    Opel Kadett E GSi 16     1.38;84    1.37;00
 
  35.   2.   2.  1.37;76    Maritta Keski-Korsu  RaaUA                              
        SS   7   0.14;27    Ford Escort RS Coswo     1.37;76    1.38;58
 
  36.  27.   3.  1.39;27    Hannu Suolaita       VAU                                
        SS   3   0.15;78    Lada 2105                1.40;13    1.39;27
 
  37.   6.   5.  1.42;37    Matti J.Tarvainen    OriUA                              
        N    1   0.18;88    Skoda Favorit 136 L      1.44;71    1.42;37
 
  38.  28.   4.  1.44;36    Simo Ojainmaa        HRF                                
        SS   3   0.20;87    NSU Prinz 1000 TT        1.45;19    1.44;36

 MÄNTSÄLÄN ASVALTTISPRINT      LUOKKATULOKSET
 14.5.2000 MäntsMK             YLEINEN                  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaaja
 Luokka: 1 / N:2-veto,enint 2000 cc;lähti 5;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   1.  28.  1.32;71    Markku Lindblom      MäntsMK                            
        N                   Peugeot 306 S16          1.33;40    1.32;71
 
   2.   2.  29.  1.32;73    Jarno Ojanperä       LahUA                              
        N           0.00;02 Peugeot 306 S16          1.36;03    1.32;73
 
   3.   3.  30.  1.34;46    Juha Koskinen        HyUA                               
        N           0.01;75 Ford Escort RS 2000      1.37;04    1.34;46
 
   4.   5.  34.  1.37;00    Jukka Aromaa         TapUA                              
        N           0.04;29 Opel Kadett E GSi 16     1.38;84    1.37;00
 
   5.   6.  37.  1.42;37    Matti J.Tarvainen    OriUA                              
        N           0.09;66 Skoda Favorit 136 L      1.44;71    1.42;37
 
 Luokka: 2 ja 6 / N,A,RC,SS:4-veto,sis RC Div II,vapaa cc;lähti 3;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   1.   6.  1.25;44    Pekka Rantakari      EspUA                              
        A                   Ford Escort RS Coswo     1.25;44
 
   2.   2.  12.  1.26;72    Jari Liikkanen       AnkUA                              
        SS          0.01;28 Toyota Celica GT Fou     1.26;90    1.26;72
 
   3.   4.  31.  1.34;55    Mika Myllylä         OriUA                              
        N           0.09;11 Ford Sierra Cosworth     1.34;55    1.41;54
 
 Luokka: 3 / A,RC,SS,F:2-veto,enint 1300 cc;lähti 4;keskeytti 0;suljettu 0
   1.  19.  21.  1.31;21    Jari Pehkonen        RiiUA                              
        SS                  Sunbeam Imp              1.31;21    1.31;99
 
   2.  22.  24.  1.31;47    Jorma Laakso         TUA                                
        SS          0.00;26 Toyota Starlet           1.33;63    1.31;47
 
   3.  27.  36.  1.39;27    Hannu Suolaita       VAU                                
        SS          0.08;06 Lada 2105                1.40;13    1.39;27
 
   4.  28.  38.  1.44;36    Simo Ojainmaa        HRF                                
        SS          0.13;15 NSU Prinz 1000 TT        1.45;19    1.44;36
 
 Luokka: 4 / A,RC,SS,F:2-veto,enint 1600 cc;lähti 9;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   3.   3.  1.24;92    Mika Rautiainen      PaMK/UA                            
        SS                  Toyota Corolla           1.25;78    1.24;92
 
   2.   5.   5.  1.25;41    Pasi Erkkilä         KankUA                             
        SS          0.00;49 Toyota Corolla 1600      1.26;15    1.25;41
 
   3.   7.   8.  1.25;99    Vesa Erkkilä         KankUA                             
        SS          0.01;07 Toyota Corolla 1600      1.26;94    1.25;99
 
   4.   9.  10.  1.26;32    Matti Pietikäinen    LapinlAU                           
        SS          0.01;40 Skoda 120 LS             1.28;11    1.26;32
 
   5.  17.  19.  1.30;32    Kimmo Porttikivi     HuiUA                              
        SS          0.05;40 Renault 5                1.33;57    1.30;32
 
   6.  20.  22.  1.31;24    Ismo Laine           PR-Rac                             
        SS          0.06;32 Skoda 130 L              1.32;05    1.31;24
 
   7.  21.  23.  1.31;37    Pasi Valtonen        TAUK                               
        F           0.06;45 Toyota Starlet           1.31;50    1.31;37
 
   8.  24.  27.  1.32;52    Arto Jussila         Hankiralli                         
        SS          0.07;60 VW 1302 S                1.34;36    1.32;52
 
   9.  25.  32.  1.35;03    Kari Tammela         OriUA                              
        F           0.10;11 Ford Escort Mexico       1.38;00    1.35;03
 
 Luokka: 5 / A,RC,SS,F:2-veto,yli 1600 cc ja N 2-veto yli 2000 cc;lähti 15;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   1.   1.  1.23;49    Jari Lamminsivu      HämUA                              
        SS                  Ford Escort RS Coswo     1.29;45    1.23;49
 
   2.   2.   2.  1.24;54    Tero Röyhkiö         P-HUA                              
        SS          0.01;05 Ford Escort RS 2000      1.26;84    1.24;54
 
   3.   4.   4.  1.25;31    Harri Hietanen       TUA                                
        SS          0.01;82 Opel Ascona i 2000       1.26;51    1.25;31
 
   4.   6.   7.  1.25;72    Marko Haverinen      TapUA                              
        SS          0.02;23 Opel Manta 4000          1.26;27    1.25;72
 
   5.   8.   9.  1.26;01    Risto Keski-Korsu    RaaUA                              
        SS          0.02;52 Ford Escort RS Coswo     1.26;98    1.26;01
 
   6.  10.  11.  1.26;64    Jari Tuomisto        VammUA                             
        SS          0.03;15 Fiat Ritmo Abarth        1.26;87    1.26;64
 
   7.  11.  13.  1.27;52    Markku Vehviläinen   JyvUA                              
        SS          0.04;03 Kotipizza-Fiesta         1.30;35    1.27;52
 
   8.  12.  14.  1.27;72    Kyösti Oinonen       TapUA                              
        SS          0.04;23 Ford Escort RS 2000      1.29;45    1.27;72
 
   9.  13.  15.  1.27;75    Pasi Mönkkönen       VesUA                              
        SS          0.04;26 Volvo 142                1.29;96    1.27;75
 
  10.  14.  16.  1.28;11    Erkki Eerola         MäntsMK                            
        RC          0.04;62 VW 1302 S                1.30;50    1.28;11
 
  11.  15.  17.  1.28;53    Tarmo Ollila         NokUA                              
        SS          0.05;04 Ford Escort XR 3         1.28;80    1.28;53
 
  12.  16.  18.  1.28;67    Ari Pollari          KauhUA                             
        SS          0.05;18 Ford Escort RS 2000      1.28;67    1.30;73
 
  13.  18.  20.  1.30;90    Timo Saarinen        TeisUA                             
        SS          0.07;41 Ford Escort XR 3         1.31;44    1.30;90
 
  14.  23.  25.  1.31;95    Jani Kuikka          HyUA                               
        F           0.08;46 Opel Kadett E GTi 16     1.34;63    1.31;95
 
  15.  26.  33.  1.36;26    Sami Vuorinen        MäntsMK                            
        F           0.12;77 Ford Escort RS 2000      1.37;69    1.36;26
 
 Luokka: 7 / naiset: vapaa ryhmä ja cc;lähti 2;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   1.  26.  1.32;16    Marja-Leena Arhima   TapUA                              
        SS                  Ford Escort RS 2000      1.32;16    1.32;23
 
   2.   2.  35.  1.37;76    Maritta Keski-Korsu  RaaUA                              
        SS          0.05;60 Ford Escort RS Coswo     1.37;76    1.38;58