TENGTOOLS-ralli               YLEISKILPAILU
 22.8.2015 Keski-Karjalan UA   F-CUP YLEINEN            
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1         1.    43:11,1  Vesa Hirvonen        K-KUA
 ( 32)   FY   3             Jussi Martiskin      BMW M3                   
 
   2         2.    43:39,7  Tero Salminen        LopUA/RiiUA          
 (  1)   FY   3     0:28,6  Pasi Törmä           Volvo 240                
 
   3         3.    43:48,0  Jaska Nuorala        KangUA
 (  4)   FY   3     0:36,9  Anssi Tammi          Volvo 240                
 
   4         4.    43:57,7  Jere Rekola          LahUA
 (  7)   FY   3     0:46,6  Tero Jäntti          Mercedes Benz 190 E 2.3-1
 
   5         5.    44:07,6  Mikko Kauppinen      Huuha UA
 ( 10)   FY   3     0:56,5  Timo Viitaniemi      BMW M3                   
 
   6         6.    44:13,6  Janne Eronen         HAU/Juvan UA       
 ( 11)   FY   3     1:02,5  Toni Himanen         BMW M3                   
 
   7         7.    44:28,5  Jari Huuhka          OriUA
 ( 15)   FY   3     1:17,4  Jarno Metso          BMW M3                   
 
   8         1.    44:29,1  Petteri Salminen     RiiUA
 (  5)   fy   1     1:18,0  Anssi Jantunen       Toyota Starlet           
 
   9         8.    44:49,0  Harri Mieskolainen   PiekUA/MikUA          
 ( 19)   FY   3     1:37,9  Aki Maaranen         BMW M3                   
 
  10         2.    45:11,0  Joonas Kolehmainen   KalUa/LopUA          
 (  3)   fy   1     1:59,9  Tatu Koskinen        Toyota Starlet           
 
  11         9.    45:15,9  Olli Lavikainen      EMSC/LvUA           
 ( 17)   FY   3     2:04,8  Mikael Lagerström    Volvo 240                
 
  12         3.    45:26,8  Sami Myyrinmaa       NuUA
 ( 28)   fy   1     2:15,7  Annina Noso          Toyota Corolla 1600 GT   
 
  13         1.    45:40,7  Petri Vihervuori     OriUA
 ( 13)   Fy   2     2:29,6  Jarno Mannertie      Ford Escort RS 2000      
 
  14         2.    45:43,8  Tommi Huhtala        VitikanUA
 ( 18)   Fy   2     2:32,7  Sami Sulonen         Ford Escort RS 2000      
 
  15         3.    46:10,9  Tuomo Wirman         OriUA
 ( 21)   Fy   2     2:59,8  Esa Vanhala          Ford Escort RS 2000      
 
  16         4.    46:39,9  Jani Heino           LohUA
 ( 30)   fy   1     3:28,8  Mika Kilpeläinen     Toyota Starlet           
 
  17         5.    46:56,1  Anders Anttila       AnkUA/TerUA          
 ( 24)   fy   1     3:45,0  Mikko Kautto         Toyota Corolla 1600 GT   
 
  18         6.    47:13,6  Sami Koivusaari      LahUA
 ( 29)   fy   1     4:02,5  Toni Salo            Toyota Corolla 1600 GT   
 
  19         4.    47:41,6  Antti Hakulinen      RUA/VaToSUA        
 ( 20)   Fy   2     4:30,5  Ari Kuisma           Renault Clio             
 
  20        10.    47:51,4  Petri Soini          Jurvan UA
 ( 22)   FY   3     4:40,3  Pasi Penttilä        BMW M3                   
 
  21         7.    52:03,2  Pasi Valkonen        LahUA
 ( 23)   fy   1     8:52,1  Jani Kopra           Toyota Starlet           

 TENGTOOLS-ralli               LUOKKATULOKSET
 22.8.2015 Keski-Karjalan UA   F-CUP YLEINEN            
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka jrnp  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 1 / ry F alle 1600 cc;lähti 10;keskeytti 3;suljettu 0
   1     .   8.    44:29,1  Petteri Salminen     RiiUA
 (  5)                      Anssi Jantunen       Toyota Starlet           
 
   2     .  10.    45:11,0  Joonas Kolehmainen   KalUa/LopUA
 (  3)              0:41,9  Tatu Koskinen        Toyota Starlet           
 
   3     .  12.    45:26,8  Sami Myyrinmaa       NuUA
 ( 28)              0:57,7  Annina Noso          Toyota Corolla 1600 GT   
 
   4     .  16.    46:39,9  Jani Heino           LohUA
 ( 30)              2:10,8  Mika Kilpeläinen     Toyota Starlet           
 
   5     .  17.    46:56,1  Anders Anttila       AnkUA/TerUA
 ( 24)              2:27,0  Mikko Kautto         Toyota Corolla 1600 GT   
 
   6     .  18.    47:13,6  Sami Koivusaari      LahUA
 ( 29)              2:44,5  Toni Salo            Toyota Corolla 1600 GT   
 
   7     .  21.    52:03,2  Pasi Valkonen        LahUA
 ( 23)              7:34,1  Jani Kopra           Toyota Starlet           
 
 Luokka: 2 / ry F alle 2200 cc;lähti 9;keskeytti 5;suljettu 0
   1     .  13.    45:40,7  Petri Vihervuori     OriUA
 ( 13)                      Jarno Mannertie      Ford Escort RS 2000      
 
   2     .  14.    45:43,8  Tommi Huhtala        VitikanUA
 ( 18)              0:03,1  Sami Sulonen         Ford Escort RS 2000      
 
   3     .  15.    46:10,9  Tuomo Wirman         OriUA
 ( 21)              0:30,2  Esa Vanhala          Ford Escort RS 2000      
 
   4     .  19.    47:41,6  Antti Hakulinen      RUA/VaToSUA
 ( 20)              2:00,9  Ari Kuisma           Renault Clio             
 
 Luokka: 3 / ry F yli 2200 cc;lähti 11;keskeytti 1;suljettu 0
   1     .   1.    43:11,1  Vesa Hirvonen        K-KUA
 ( 32)                      Jussi Martiskin      BMW M3                   
 
   2     .   2.    43:39,7  Tero Salminen        LopUA/RiiUA
 (  1)              0:28,6  Pasi Törmä           Volvo 240                
 
   3     .   3.    43:48,0  Jaska Nuorala        KangUA
 (  4)              0:36,9  Anssi Tammi          Volvo 240                
 
   4     .   4.    43:57,7  Jere Rekola          LahUA
 (  7)              0:46,6  Tero Jäntti          Mercedes Benz 190 E 2.3-1
 
   5     .   5.    44:07,6  Mikko Kauppinen      Huuha UA
 ( 10)              0:56,5  Timo Viitaniemi      BMW M3                   
 
   6     .   6.    44:13,6  Janne Eronen         HAU/Juvan UA
 ( 11)              1:02,5  Toni Himanen         BMW M3                   
 
   7     .   7.    44:28,5  Jari Huuhka          OriUA
 ( 15)              1:17,4  Jarno Metso          BMW M3                   
 
   8     .   9.    44:49,0  Harri Mieskolainen   PiekUA/MikUA
 ( 19)              1:37,9  Aki Maaranen         BMW M3                   
 
   9     .  11.    45:15,9  Olli Lavikainen      EMSC/LvUA
 ( 17)              2:04,8  Mikael Lagerström    Volvo 240                
 
  10     .  20.    47:51,4  Petri Soini          Jurvan UA
 ( 22)              4:40,3  Pasi Penttilä        BMW M3                   

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
TENGTOOLS-ralli / F-CUP YLEINEN
 
EK1 (13.67 km)                   EK2 (22.75 km)                   
AKKALA                           KUTSU                            
  1.Hirvonen Vesa       6:40,6     1.Nuorala Jaska      12:05,0
  2.Salminen Tero       0:01,7     2.Huuhka Jari         0:02,2
  3.Huuhka Jari         0:08,3     3.Hirvonen Vesa       0:03,0
  4.Kauppinen Mikko     0:08,7     4.Salminen Tero       0:06,5
  5.Saarinen Jussi      0:13,4     5.Rekola Jere         0:09,0
  6.Eronen Janne        0:13,6     6.Kauppinen Mikko     0:13,0
  7.Nuorala Jaska       0:14,8     7.Salminen Petteri    0:13,3
  8.Nevä Samuli         0:14,9     8.Eronen Janne        0:18,9
  9.Rekola Jere         0:16,4     9.Kolehmainen Joonas  0:21,5
 10.Lavikainen Olli     0:18,1    10.Grönholm Jarno      0:21,7
 11.Mieskolainen Harri  0:21,3    11.Nevä Samuli         0:21,9
 12.Salminen Petteri    0:22,7    12.Mieskolainen Harri  0:24,2
 13.Myyrinmaa Sami      0:26,5    13.Lavikainen Olli     0:27,0
 14.Grönholm Jarno      0:27,9    14.Myyrinmaa Sami      0:27,1
 15.Vihervuori Petri    0:28,1    15.Vihervuori Petri    0:30,2
 16.Hakulinen Antti     0:30,6    16.Huhtala Tommi       0:34,9
 17.Junnila Jarno       0:32,5    17.Kuortti Toni        0:35,9
 18.Huhtala Tommi       0:33,5    18.Junnila Jarno       0:36,2
 19.Wirman Tuomo        0:35,9    19.Hakulinen Antti     0:39,1
 20.Kuortti Toni        0:38,0       Heino Jani          0:39,1
 21.Kolehmainen Joonas  0:38,2    21.Wirman Tuomo        0:45,7
 22.Soini Petri         0:44,5    22.Anttila Anders      1:00,8
 23.Anttila Anders      0:47,9       Koivusaari Sami     1:00,8
 24.Koivusaari Sami     0:48,5    24.Valkonen Pasi       1:15,0
 25.Häkkinen Marko      0:49,1    25.Soini Petri         1:23,9
 26.Heino Jani          0:52,8
 27.Valkonen Pasi       0:54,2
 
 
EK3 (12.40 km)                   EK4 (9.46 km)                    
KENRAALINKYLÄ                    PETRAVAARA                       
  1.Rekola Jere         6:06,7     1.Hirvonen Vesa       5:07,0
  2.Hirvonen Vesa       0:00,3     2.Rekola Jere         0:04,6
  3.Salminen Tero       0:01,6     3.Salminen Tero       0:05,5
  4.Nuorala Jaska       0:02,9     4.Nevä Samuli         0:06,5
  5.Eronen Janne        0:03,3     5.Kauppinen Mikko     0:07,0
    Huuhka Jari         0:03,3     6.Nuorala Jaska       0:07,4
  7.Kauppinen Mikko     0:04,4     7.Huuhka Jari         0:09,1
  8.Salminen Petteri    0:08,7     8.Salminen Petteri    0:09,2
  9.Kolehmainen Joonas  0:09,7     9.Eronen Janne        0:09,6
 10.Nevä Samuli         0:10,4    10.Mieskolainen Harri  0:11,5
 11.Grönholm Jarno      0:12,4    11.Hakulinen Antti     0:13,6
 12.Mieskolainen Harri  0:12,8    12.Kolehmainen Joonas  0:14,4
 13.Kuortti Toni        0:15,0       Wirman Tuomo        0:14,4
 14.Lavikainen Olli     0:15,4    14.Lavikainen Olli     0:15,4
 15.Myyrinmaa Sami      0:15,7    15.Vihervuori Petri    0:16,0
 16.Vihervuori Petri    0:16,1    16.Myyrinmaa Sami      0:16,1
 17.Huhtala Tommi       0:19,3    17.Kuortti Toni        0:18,5
 18.Wirman Tuomo        0:25,9    18.Huhtala Tommi       0:19,8
 19.Anttila Anders      0:27,0    19.Anttila Anders      0:23,1
 20.Heino Jani          0:32,0    20.Heino Jani          0:24,0
 21.Koivusaari Sami     0:32,9    21.Valkonen Pasi       0:24,7
 22.Soini Petri         0:35,0    22.Soini Petri         0:26,6
 23.Valkonen Pasi       0:40,6    23.Koivusaari Sami     0:31,8
 24.Hakulinen Antti     2:27,4
 25.Junnila Jarno      14:53,3
 
 
EK5 (13.07 km)                   EK6 (12.30 km)                   
PAPINNIEMI                       ROKKALA                          
  1.Hirvonen Vesa       6:54,8     1.Hirvonen Vesa       6:13,7
  2.Nuorala Jaska       0:08,5     2.Kauppinen Mikko     0:05,8
  3.Salminen Tero       0:08,7     3.Nuorala Jaska       0:06,6
  4.Rekola Jere         0:11,9     4.Salminen Tero       0:07,9
  5.Eronen Janne        0:12,3     5.Rekola Jere         0:08,0
  6.Mieskolainen Harri  0:17,9     6.Eronen Janne        0:08,1
  7.Salminen Petteri    0:18,0     7.Salminen Petteri    0:09,4
  8.Hakulinen Antti     0:19,4     8.Huuhka Jari         0:11,9
  9.Kauppinen Mikko     0:20,9     9.Mieskolainen Harri  0:13,5
 10.Kolehmainen Joonas  0:23,3    10.Kolehmainen Joonas  0:16,1
 11.Lavikainen Olli     0:25,9    11.Huhtala Tommi       0:20,4
 12.Huhtala Tommi       0:28,1    12.Hakulinen Antti     0:23,7
 13.Myyrinmaa Sami      0:28,8    13.Anttila Anders      0:24,8
 14.Wirman Tuomo        0:29,4       Myyrinmaa Sami      0:24,8
 15.Heino Jani          0:34,2    15.Vihervuori Petri    0:25,4
 16.Koivusaari Sami     0:35,5    16.Lavikainen Olli     0:26,3
 17.Vihervuori Petri    0:37,1    17.Heino Jani          0:30,0
 18.Nevä Samuli         0:41,4    18.Wirman Tuomo        0:31,8
 19.Anttila Anders      0:44,7    19.Koivusaari Sami     0:36,3
 20.Soini Petri         0:45,8    20.Soini Petri         0:47,8
 21.Huuhka Jari         0:45,9    21.Valkonen Pasi       1:48,5
 22.Valkonen Pasi       3:52,4