Lahti Historic Rally          YLEISKILPAILU
 5.-8.8.2015 Poppoo Team       LAHTI HISTORIC CAT.3     
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Final official results
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1.   1.   1.  1:02:24,8  Jari-Matti Latvala   FIN
 (  1)   3-D4               Asko Sairanen        Audi Quattro             
 
   2.   2.   1.  1:06:14,3  Mikko Hirvonen       FIN
 (  2)   3-D3       3:49,5  Mika Lahti           Ford Escort RS           
 
   3.   3.   2.  1:06:45,8  Veli-Matti Saarelain FIN
 (  5)   3-D4       4:21,0  Marko Tikkanen       Opel Ascona 400          
 
   4.   4.   2.  1:07:27,6  Giuliano Calzolari   SMR
 ( 54)   3-D3       5:02,8  Silvio Stefanelli    Ford Escort RS           
 
   5.   5.   3.  1:07:59,0  Antero Laine         FIN
 (  8)   3-D4       5:34,2  Hannu Ervasto        Audi Quattro             
 
   6.   6.   1.  1:08:19,3  Juha Laaksonen       FIN
 (  7)   3-D2       5:54,5  Esa Ekola            Volkswagen Golf 16 S     
 
   7.   7.   3.  1:08:22,8  Jukka Metsälä        FIN
 ( 16)   3-D3       5:58,0  Pekka Kärmeniemi     Ford Escort RS           
 
   8.   8.   4.  1:09:18,1  Petri Tiikkala       FIN
 ( 10)   3-D4       6:53,3  Kari Kajula          Opel Ascona 400          
 
   9.   9.   1.  1:09:59,0  Esa Peltonen         FIN
 (  9)   3-D1       7:34,2  Veli-Matti Haljala   Toyota Starlet 1300 (KP61
 
  10.  10.   4.  1:10:04,6  Janne Levänen        FIN
 ( 14)   3-D3       7:39,8  Jukka Vihtalahti     Ford Escort RS           
 
  11.  11.   5.  1:10:22,3  Osmo Polojärvi       FIN
 ( 28)   3-D4       7:57,5  Antero Pyykkönen     Volvo 242                
 
  12.  12.   6.  1:12:16,2  Pentti Veikkanen     FIN
 ( 24)   3-D4       9:51,4  Minna-Päivikki Lehmu Porsche 911 SC           
 
  13.  13.   7.  1:12:30,2  Toni Sinkkonen       FIN
 ( 36)   3-D4      10:05,4  Arto Saarilahti      Volvo 242                
 
  14.  14.   5.  1:12:32,0  Miguel Diaz Aboiltiz ESP
 ( 17)   3-D3      10:07,2  Diego Sanjuan De Eus Ford Escort RS           
 
  15.  15.   2.  1:16:21,7  Seppo Raittila       FIN
 ( 35)   3-D1      13:56,9  Ari Koponen          Toyota Starlet 1300 (KP61
 
  16.  16.   2.  1:16:32,4  Hermann Jr. Gassner  DEU/AUT
 ( 33)   3-D2      14:07,6  Ursula Mayrhofer     Mitsubishi Lancer        
 
  17.  17.   1.  1:18:00,9  Giorgio Sisani       ITA
 ( 65)   3-D0      15:36,1  Luigi Cavagnetto     Autobianchi A112 Abarth  
 
  18.  18.   8.  1:18:10,9  Ari Salminen         FIN
 ( 50)   3-D4      15:46,1  Mika Virtanen        Porsche 924              
 
  19.  19.   9.  1:19:55,2  Klaus Wilkman        FIN
 ( 23)   3-D4      17:30,4  Jorma Okker          Triumph TR8              
 
  20.  20.   2.  1:21:27,7  Egil Eriksson        FIN
 ( 68)   3-D0      19:02,9  Mats Eriksson        Fiat Panda 45            
 
  21.  21.   6.  1:31:26,3  Karoly Leitold(#)    HUN
 ( 34)   3-D3      29:01,5  Ildiko Bazso(#)      Fiat 131 Abarth          

 Lahti Historic Rally          LUOKKATULOKSET
 5.-8.8.2015 Poppoo Team       LAHTI HISTORIC CAT.3     
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Final official results
  lka jrnp  ylk     aika    ohjaajat
 Class: D0 / up to 1150 cc;started 2;retired 0;disqualified 0
   1     .  17.  1:18:00,9  Giorgio Sisani       ITA
 ( 65)                      Luigi Cavagnetto     Autobianchi A112 Abarth  
 
   2     .  20.  1:21:27,7  Egil Eriksson        FIN
 ( 68)              3:26,8  Mats Eriksson        Fiat Panda 45            
 
 Class: D1 / from 1151 up to 1300 cc (1.1.1976-31.12.1981);started 2;retired 0;disqualified 0
   1     .   9.  1:09:59,0  Esa Peltonen         FIN
 (  9)                      Veli-Matti Haljala   Toyota Starlet 1300 (KP61
 
   2    1.  15.  1:16:21,7  Seppo Raittila       FIN
 ( 35)              6:22,7  Ari Koponen          Toyota Starlet 1300 (KP61
 
 Class: D2 / from 1301 up to 1600 cc (1.1.1976-31.12.1981);started 4;retired 1;disqualified 0
   1     .   6.  1:08:19,3  Juha Laaksonen       FIN
 (  7)                      Esa Ekola            Volkswagen Golf 16 S     
 
   2     .  16.  1:16:32,4  Hermann Jr. Gassner  DEU/AUT
 ( 33)              8:13,1  Ursula Mayrhofer     Mitsubishi Lancer        
 
 Class: D3 / from 1601 up to 2000 cc (1.1.1976-31.12.1981);started 8;retired 2;disqualified 0
   1     .   2.  1:06:14,3  Mikko Hirvonen       FIN
 (  2)                      Mika Lahti           Ford Escort RS           
 
   2     .   4.  1:07:27,6  Giuliano Calzolari   SMR
 ( 54)              1:13,3  Silvio Stefanelli    Ford Escort RS           
 
   3     .   7.  1:08:22,8  Jukka Metsälä        FIN
 ( 16)              2:08,5  Pekka Kärmeniemi     Ford Escort RS           
 
   4     .  10.  1:10:04,6  Janne Levänen        FIN
 ( 14)              3:50,3  Jukka Vihtalahti     Ford Escort RS           
 
   5     .  14.  1:12:32,0  Miguel Diaz Aboiltiz ESP
 ( 17)              6:17,7  Diego Sanjuan De Eus Ford Escort RS           
 
   6     .  21.  1:31:26,3  Karoly Leitold(#)    HUN
 ( 34)             25:12,0  Ildiko Bazso(#)      Fiat 131 Abarth          
 
 Class: D4 / over 2000 cc (1.1.1976-31.12.1981);started 14;retired 5;disqualified 0
   1     .   1.  1:02:24,8  Jari-Matti Latvala   FIN
 (  1)                      Asko Sairanen        Audi Quattro             
 
   2     .   3.  1:06:45,8  Veli-Matti Saarelain FIN
 (  5)              4:21,0  Marko Tikkanen       Opel Ascona 400          
 
   3     .   5.  1:07:59,0  Antero Laine         FIN
 (  8)              5:34,2  Hannu Ervasto        Audi Quattro             
 
   4     .   8.  1:09:18,1  Petri Tiikkala       FIN
 ( 10)              6:53,3  Kari Kajula          Opel Ascona 400          
 
   5     .  11.  1:10:22,3  Osmo Polojärvi       FIN
 ( 28)              7:57,5  Antero Pyykkönen     Volvo 242                
 
   6     .  12.  1:12:16,2  Pentti Veikkanen     FIN
 ( 24)              9:51,4  Minna-Päivikki Lehmu Porsche 911 SC           
 
   7     .  13.  1:12:30,2  Toni Sinkkonen       FIN
 ( 36)             10:05,4  Arto Saarilahti      Volvo 242                
 
   8     .  18.  1:18:10,9  Ari Salminen         FIN
 ( 50)             15:46,1  Mika Virtanen        Porsche 924              
 
   9     .  19.  1:19:55,2  Klaus Wilkman        FIN
 ( 23)             17:30,4  Jorma Okker          Triumph TR8              

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
Lahti Historic Rally / LAHTI HISTORIC CAT.3
 
EK1 (13.97 km)                   EK2 (12.96 km)                   
NESTE KÄRKÖLÄ                    AUTOSALPA                        
  1.Latvala Jari-Matti  7:48,8     1.Latvala Jari-Matti  6:09,2
  2.Hirvonen Mikko      0:30,8     2.Laine Antero        0:22,9
  3.Kankaanmäki Jari    0:33,1     3.Saarelainen Veli-Ma 0:23,4
  4.Grönholm Jarno      0:37,3     4.Kankaanmäki Jari    0:25,2
  5.Saarelainen Veli-Ma 0:37,4     5.Calzolari Giuliano  0:25,7
  6.Laine Antero        0:38,6     6.Rantala Ilkka       0:28,8
  7.Rantala Ilkka       0:39,2     7.Grönholm Jarno      0:30,0
  8.Calzolari Giuliano  0:40,4     8.Hirvonen Mikko      0:30,2
  9.Laaksonen Juha      0:43,9     9.Metsälä Jukka       0:32,5
 10.Metsälä Jukka       0:44,6    10.Tiikkala Petri      0:36,7
 11.Sormunen Pasi       0:54,2    11.Laaksonen Juha      0:38,8
 12.Polojärvi Osmo      0:55,2    12.Polojärvi Osmo      0:42,8
 13.Tiikkala Petri      0:55,3    13.Veikkanen Pentti    0:46,0
 14.Veikkanen Pentti    0:59,6    14.Sormunen Pasi       0:47,2
 15.Peltonen Esa        1:04,8    15.Peltonen Esa        0:50,4
 16.Levänen Janne       1:06,6    16.Levänen Janne       0:56,8
 17.Diaz Aboiltiz Migue 1:09,5    17.Bentivogli Bruno    1:01,5
 18.Bentivogli Bruno    1:11,3    18.Diaz Aboiltiz Migue 1:02,8
 19.Sinkkonen Toni      1:12,6    19.Sinkkonen Toni      1:03,0
 20.Jauhiainen Ville    1:15,2    20.Damstedt Eugen      1:04,6
 21.Damstedt Eugen      1:23,1    21.Jauhiainen Ville    1:06,2
 22.Jr. Gassner Hermann 1:43,3    22.Jr. Gassner Hermann 1:26,1
 23.Sisani Giorgio      1:47,4    23.Nyman Markku        1:28,2
 24.Salminen Ari        1:53,2    24.Raittila Seppo      1:32,6
 25.Wilkman Klaus       2:01,4    25.Wilkman Klaus       1:35,0
 26.Eriksson Egil       2:01,5    26.Salminen Ari        1:38,6
 27.Nyman Markku        2:03,7    27.Sisani Giorgio      1:39,5
 28.Raittila Seppo      2:07,5    28.Eriksson Egil       1:43,2
 29.Leitold Karoly      3:06,8    29.Leitold Karoly      2:42,4
 
 
EK3 (13.97 km)                   EK4 (12.96 km)                   
TIETOPALVELU                     KUUSAKOSKI RECYCLING             
  1.Latvala Jari-Matti  7:34,3     1.Latvala Jari-Matti  5:55,8
  2.Hirvonen Mikko      0:29,9     2.Laine Antero        0:22,1
  3.Saarelainen Veli-Ma 0:34,9     3.Hirvonen Mikko      0:25,1
  4.Kankaanmäki Jari    0:36,3     4.Kankaanmäki Jari    0:26,4
  5.Laine Antero        0:40,0     5.Calzolari Giuliano  0:30,2
  6.Laaksonen Juha      0:42,2     6.Saarelainen Veli-Ma 0:35,9
  7.Calzolari Giuliano  0:44,5     7.Laaksonen Juha      0:36,4
  8.Rantala Ilkka       0:47,8     8.Tiikkala Petri      0:36,8
  9.Metsälä Jukka       0:54,5       Metsälä Jukka       0:36,8
 10.Veikkanen Pentti    0:56,0    10.Rantala Ilkka       0:40,5
 11.Tiikkala Petri      0:59,4    11.Peltonen Esa        0:48,9
 12.Peltonen Esa        0:59,8    12.Sormunen Pasi       0:50,6
 13.Sormunen Pasi       1:01,0    13.Polojärvi Osmo      0:51,0
 14.Levänen Janne       1:07,8    14.Levänen Janne       0:57,5
 15.Polojärvi Osmo      1:08,1    15.Diaz Aboiltiz Migue 1:12,7
 16.Diaz Aboiltiz Migue 1:15,6    16.Bentivogli Bruno    1:14,0
 17.Bentivogli Bruno    1:19,1    17.Sinkkonen Toni      1:14,8
 18.Sinkkonen Toni      1:26,5    18.Damstedt Eugen      1:20,4
 19.Damstedt Eugen      1:30,4    19.Veikkanen Pentti    1:30,3
 20.Jr. Gassner Hermann 1:38,7    20.Jr. Gassner Hermann 1:32,1
 21.Raittila Seppo      1:49,1    21.Raittila Seppo      1:33,2
 22.Sisani Giorgio      1:50,4    22.Wilkman Klaus       1:43,7
 23.Salminen Ari        1:58,3    23.Sisani Giorgio      1:44,8
 24.Nyman Markku        2:00,9    24.Salminen Ari        1:46,0
 25.Wilkman Klaus       2:14,7    25.Eriksson Egil       2:02,1
 26.Eriksson Egil       2:15,0    26.Leitold Karoly      2:52,5
 27.Leitold Karoly      3:21,7    27.Jauhiainen Ville    5:07,3
 28.Jauhiainen Ville    4:14,7
 
 
EK5 (10.96 km)                   EK6 (10.70 km)                   
NESTE OIL ASIKKALA VESIVEHMAA    LAHDEN JA HEINOLAN VARAOSAEXPERT 
  1.Latvala Jari-Matti  5:49,3     1.Latvala Jari-Matti  5:52,4
  2.Sinkkonen Toni      0:02,8     2.Hirvonen Mikko      0:17,9
  3.Hirvonen Mikko      0:13,7     3.Saarelainen Veli-Ma 0:19,4
  4.Saarelainen Veli-Ma 0:15,1     4.Laine Antero        0:22,9
  5.Rantala Ilkka       0:29,5     5.Calzolari Giuliano  0:23,7
  6.Calzolari Giuliano  0:29,8     6.Laaksonen Juha      0:24,7
  7.Laaksonen Juha      0:31,1     7.Metsälä Jukka       0:26,0
  8.Metsälä Jukka       0:31,5     8.Levänen Janne       0:26,3
  9.Levänen Janne       0:37,4     9.Peltonen Esa        0:31,3
 10.Tiikkala Petri      0:37,7    10.Tiikkala Petri      0:33,0
 11.Peltonen Esa        0:38,3    11.Rantala Ilkka       0:33,9
 12.Veikkanen Pentti    0:47,4    12.Polojärvi Osmo      0:37,9
 13.Sormunen Pasi       0:50,3    13.Sormunen Pasi       0:38,9
 14.Polojärvi Osmo      0:50,7    14.Diaz Aboiltiz Migue 0:47,7
 15.Diaz Aboiltiz Migue 0:52,0    15.Veikkanen Pentti    0:50,1
 16.Laine Antero        0:58,8    16.Sinkkonen Toni      0:52,7
 17.Raittila Seppo      1:12,2    17.Damstedt Eugen      0:54,3
 18.Damstedt Eugen      1:19,8    18.Raittila Seppo      1:02,5
 19.Salminen Ari        1:20,8    19.Jr. Gassner Hermann 1:13,8
 20.Sisani Giorgio      1:27,3    20.Salminen Ari        1:14,1
 21.Jr. Gassner Hermann 1:28,5    21.Sisani Giorgio      1:22,1
 22.Wilkman Klaus       1:44,4    22.Wilkman Klaus       1:22,5
 23.Eriksson Egil       1:50,8    23.Eriksson Egil       1:37,4
 24.Leitold Karoly      2:53,0    24.Leitold Karoly      2:27,2
 
 
EK7 (12.20 km)                   EK8 (10.96 km)                   
CRC SISU                         WESTMAC                          
  1.Latvala Jari-Matti  6:01,6     1.Latvala Jari-Matti  5:42,6
  2.Saarelainen Veli-Ma 0:18,1     2.Hirvonen Mikko      0:15,0
  3.Hirvonen Mikko      0:19,0     3.Saarelainen Veli-Ma 0:24,7
  4.Calzolari Giuliano  0:20,6     4.Laine Antero        0:26,2
  5.Laine Antero        0:25,2     5.Calzolari Giuliano  0:28,8
  6.Metsälä Jukka       0:26,7     6.Laaksonen Juha      0:30,3
  7.Laaksonen Juha      0:28,2     7.Metsälä Jukka       0:34,3
  8.Rantala Ilkka       0:30,8     8.Rantala Ilkka       0:37,3
  9.Tiikkala Petri      0:34,1     9.Levänen Janne       0:37,8
 10.Polojärvi Osmo      0:36,8    10.Peltonen Esa        0:38,2
 11.Levänen Janne       0:38,2    11.Tiikkala Petri      0:41,3
 12.Sormunen Pasi       0:39,1    12.Sormunen Pasi       0:44,6
 13.Peltonen Esa        0:39,4    13.Polojärvi Osmo      0:45,2
 14.Diaz Aboiltiz Migue 0:48,4    14.Veikkanen Pentti    0:55,1
 15.Veikkanen Pentti    0:57,3    15.Sinkkonen Toni      1:07,4
 16.Sinkkonen Toni      0:59,3    16.Diaz Aboiltiz Migue 1:07,6
 17.Damstedt Eugen      1:01,1    17.Raittila Seppo      1:11,9
 18.Raittila Seppo      1:07,6    18.Jr. Gassner Hermann 1:12,7
 19.Wilkman Klaus       1:22,0    19.Sisani Giorgio      1:26,8
 20.Sisani Giorgio      1:22,8    20.Salminen Ari        1:33,8
 21.Jr. Gassner Hermann 1:23,4    21.Eriksson Egil       1:48,9
 22.Salminen Ari        1:28,2    22.Wilkman Klaus       1:52,0
 23.Eriksson Egil       1:54,6    23.Leitold Karoly      3:20,6
 24.Leitold Karoly      2:48,9
 
 
EK9 (10.70 km)                   EK10 (12.20 km)                  
BIGEM                            LAHDEN KAUPUNKI                  
  1.Latvala Jari-Matti  5:43,6     1.Latvala Jari-Matti  5:47,2
  2.Hirvonen Mikko      0:21,2     2.Hirvonen Mikko      0:26,7
  3.Saarelainen Veli-Ma 0:25,4       Saarelainen Veli-Ma 0:26,7
  4.Calzolari Giuliano  0:27,9     4.Calzolari Giuliano  0:31,2
  5.Levänen Janne       0:29,5     5.Veikkanen Pentti    0:35,5
  6.Metsälä Jukka       0:31,5     6.Metsälä Jukka       0:39,6
  7.Veikkanen Pentti    0:34,1     7.Laine Antero        0:41,8
  8.Laaksonen Juha      0:35,7     8.Levänen Janne       0:41,9
    Laine Antero        0:35,7     9.Tiikkala Petri      0:42,9
 10.Tiikkala Petri      0:36,1    10.Laaksonen Juha      0:43,2
 11.Peltonen Esa        0:39,9       Peltonen Esa        0:43,2
 12.Polojärvi Osmo      0:42,7    12.Polojärvi Osmo      0:47,1
 13.Sinkkonen Toni      0:54,7    13.Diaz Aboiltiz Migue 0:54,9
 14.Diaz Aboiltiz Migue 0:56,0    14.Sinkkonen Toni      1:11,6
 15.Raittila Seppo      1:04,8    15.Raittila Seppo      1:15,5
 16.Jr. Gassner Hermann 1:09,5    16.Jr. Gassner Hermann 1:19,5
 17.Sisani Giorgio      1:21,4    17.Salminen Ari        1:31,0
 18.Salminen Ari        1:22,1    18.Sisani Giorgio      1:33,6
 19.Wilkman Klaus       1:35,5    19.Wilkman Klaus       1:59,2
 20.Eriksson Egil       1:40,2    20.Eriksson Egil       2:09,2
 21.Leitold Karoly      2:36,0    21.Leitold Karoly      2:52,4