Hämeen ralli                  YLEISKILPAILU
 7.2.15 UrjalanUA/Hämeen ralli F-CUP B-JR               
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1         1.    37:43,7  Heikki Koski-Lammi   JaMoKe/UA/EPUA           
 (117)   Fb  11             Kari Luoma           Honda Civic Type R       
 
   2         1.    37:54,8  Jonni Ruottunen      LemUA
 (118)   FB  12     0:11,1  Mikko Niemelä        Volvo 240                
 
   3         2.    37:55,6  Sami Loppi           UUA/TamUA          
 (130)   Fb  11     0:11,9  Jani Andersson       Ford Escort RS 2000      
 
   4         1.    38:49,8  Aleksi Kopalainen    HämUA
 (120)   fb  10     1:06,1  Petri Fagerdahl      Toyota Starlet           
 
   5         2.    39:04,4  Tuomas Kamila        LaihUA
 (122)   fb  10     1:20,7  Joni Mäkinen         Toyota Starlet           
 
   6         2.    39:09,9  Anssi Valkonen       AL-Härmä
 (126)   FB  12     1:26,2  Jani Pohto           BMW 325i                 
 
   7         3.    39:25,8  Arttu Asunmaa        AlavUA
 (132)   FB  12     1:42,1  Hannu Välimäki       BMW 325i                 
 
   8         4.    39:26,6  Joni Meronen         XON SC
 (125)   FB  12     1:42,9  Janne Mäihäniemi     BMW 325i                 
 
   9         3.    39:33,6  Teemu Kuusinen       ALTI/UuUA           
 (141)   fb  10     1:49,9  Jukka Kivelä         Toyota Starlet           
 
  10         4.    39:47,3  Marko Paronen        AnkUA/ValUA          
 (124)   fb  10     2:03,6  Ollipekka Vilola     Toyota Starlet EFI       
 
  11         3.    39:51,0  Roope Uurainen       HeiUA/LahUA          
 (134)   Fb  11     2:07,3  Sami Jaakkola        Ford Escort RS 2000      
 
  12         4.    39:57,3  Lauri Mäkelä         NokUA
 (137)   Fb  11     2:13,6  Mika Rantala         Opel Kadett E GSi 2.0    
 
  13         5.    40:47,2  Tomi Riihimäki       LaihUA/AL-Härmä       
 (131)   fb  10     3:03,5  Ossi Häkki           Toyota Starlet           
 
  14         5.    41:03,0  Lauri Laine          L-H UA/SäkUA          
 (136)   Fb  11     3:19,3  Mika Lähteenmäki     VW Golf GTI 16V 2.0      
 
  15         6.    42:54,7  Reijo Hinkka         LamUA
 (119)   Fb  11     5:11,0  Hannu Hinkka         Ford Escort RS 2000      
 
  16         7.    45:32,2  Heini Mäkelä         OrSUA/KesUA ry       
 (139)   Fb  11     7:48,5  Seppo Nieminen       Ford Escort RS 2000      
 
  17         5.    52:14,2  Marko Haapsaari      LuuUA
 (128)   FB  12    14:30,5  Jani Metso           BMW 325i                 

 Hämeen ralli                  LUOKKATULOKSET
 7.2.15 UrjalanUA/Hämeen ralli F-CUP B-JR               
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka jrnp  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 10 / ry F alle 1600 cc;lähti 6;keskeytti 1;suljettu 0
   1    3.   4.    38:49,8  Aleksi Kopalainen    HämUA
 (120)                      Petri Fagerdahl      Toyota Starlet           
 
   2    2.   5.    39:04,4  Tuomas Kamila        LaihUA
 (122)              0:14,6  Joni Mäkinen         Toyota Starlet           
 
   3    1.   9.    39:33,6  Teemu Kuusinen       ALTI/UuUA
 (141)              0:43,8  Jukka Kivelä         Toyota Starlet           
 
   4     .  10.    39:47,3  Marko Paronen        AnkUA/ValUA
 (124)              0:57,5  Ollipekka Vilola     Toyota Starlet EFI       
 
   5     .  13.    40:47,2  Tomi Riihimäki       LaihUA/AL-Härmä
 (131)              1:57,4  Ossi Häkki           Toyota Starlet           
 
 Luokka: 11 / ry F alle 2200 cc;lähti 11;keskeytti 4;suljettu 0
   1    4.   1.    37:43,7  Heikki Koski-Lammi   JaMoKe/UA/EPUA
 (117)                      Kari Luoma           Honda Civic Type R       
 
   2    3.   3.    37:55,6  Sami Loppi           UUA/TamUA
 (130)              0:11,9  Jani Andersson       Ford Escort RS 2000      
 
   3    2.  11.    39:51,0  Roope Uurainen       HeiUA/LahUA
 (134)              2:07,3  Sami Jaakkola        Ford Escort RS 2000      
 
   4    2.  12.    39:57,3  Lauri Mäkelä         NokUA
 (137)              2:13,6  Mika Rantala         Opel Kadett E GSi 2.0    
 
   5    1.  14.    41:03,0  Lauri Laine          L-H UA/SäkUA
 (136)              3:19,3  Mika Lähteenmäki     VW Golf GTI 16V 2.0      
 
   6     .  15.    42:54,7  Reijo Hinkka         LamUA
 (119)              5:11,0  Hannu Hinkka         Ford Escort RS 2000      
 
   7     .  16.    45:32,2  Heini Mäkelä         OrSUA/KesUA ry
 (139)              7:48,5  Seppo Nieminen       Ford Escort RS 2000      
 
 Luokka: 12 / ry F yli 2200 cc;lähti 8;keskeytti 3;suljettu 0
   1    3.   2.    37:54,8  Jonni Ruottunen      LemUA
 (118)                      Mikko Niemelä        Volvo 240                
 
   2    2.   6.    39:09,9  Anssi Valkonen       AL-Härmä
 (126)              1:15,1  Jani Pohto           BMW 325i                 
 
   3    1.   7.    39:25,8  Arttu Asunmaa        AlavUA
 (132)              1:31,0  Hannu Välimäki       BMW 325i                 
 
   4     .   8.    39:26,6  Joni Meronen         XON SC
 (125)              1:31,8  Janne Mäihäniemi     BMW 325i                 
 
   5     .  17.    52:14,2  Marko Haapsaari      LuuUA
 (128)             14:19,4  Jani Metso           BMW 325i                 

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
Hämeen ralli / F-CUP B-JR
 
EK1 (9.90 km)                    EK2 (14.70 km)                   
Wigren                           Neste Urjala                     
  1.Ruottunen Jonni     6:32,5     1.Koski-Lammi Heikki  8:45,8
  2.Koski-Lammi Heikki  0:04,4     2.Loppi Sami          0:04,0
  3.Kopalainen Aleksi   0:07,1     3.Ruottunen Jonni     0:09,0
  4.Hinkka Reijo        0:08,2     4.Koskinen Petri      0:09,9
  5.Loppi Sami          0:09,9     5.Kopalainen Aleksi   0:16,6
  6.Valkonen Anssi      0:11,2     6.Hinkka Reijo        0:19,1
  7.Meronen Joni        0:11,4     7.Kamila Tuomas       0:22,3
  8.Kuusinen Teemu      0:12,7     8.Uurainen Roope      0:24,8
  9.Asunmaa Arttu       0:14,5     9.Asunmaa Arttu       0:24,9
 10.Kamila Tuomas       0:15,7    10.Paronen Marko       0:25,6
 11.Koivula Toni        0:16,0    11.Mäkelä Lauri        0:29,3
 12.Koskinen Petri      0:16,7    12.Meronen Joni        0:30,3
 13.Paronen Marko       0:20,4       Öhman Patric        0:30,3
 14.Mäkelä Lauri        0:21,0    14.Valkonen Anssi      0:33,7
 15.Saari Kari-Pekka    0:21,5    15.Martikainen Mika    0:44,4
    Öhman Patric        0:21,5    16.Haapsaari Marko     0:47,2
 17.Riihimäki Tomi      0:29,7    17.Riihimäki Tomi      0:47,8
 18.Hyttinen Anssi      0:31,2    18.Laine Lauri         0:49,2
 19.Martikainen Mika    0:32,8    19.Saari Kari-Pekka    0:52,5
 20.Laine Lauri         0:34,3    20.Kuusinen Teemu      0:52,8
 21.Uurainen Roope      0:37,0    21.Mäkelä Heini        1:02,3
 22.Mäkelä Heini        0:58,5
 23.Haapsaari Marko     6:47,6
 
 
EK3 (8.64 km)                    EK4 (13.70 km)                   
JL-Tarra                         Janicool Racing                  
  1.Koski-Lammi Heikki  6:00,6     1.Ruottunen Jonni     7:33,5
  2.Loppi Sami          0:02,9     2.Koski-Lammi Heikki  0:08,8
  3.Kopalainen Aleksi   0:05,9     3.Loppi Sami          0:09,7
  4.Kamila Tuomas       0:07,8     4.Kopalainen Aleksi   0:27,2
  5.Ruottunen Jonni     0:09,9     5.Asunmaa Arttu       0:28,8
  6.Valkonen Anssi      0:10,6       Meronen Joni        0:28,8
  7.Asunmaa Arttu       0:15,6     7.Hinkka Reijo        0:28,9
  8.Hinkka Reijo        0:17,8     8.Valkonen Anssi      0:29,8
  9.Kuusinen Teemu      0:18,0     9.Kuusinen Teemu      0:30,5
 10.Mäkelä Lauri        0:19,5    10.Uurainen Roope      0:30,9
 11.Meronen Joni        0:19,7    11.Kamila Tuomas       0:35,5
 12.Riihimäki Tomi      0:20,5    12.Paronen Marko       0:36,0
 13.Paronen Marko       0:20,9    13.Öhman Patric        0:40,8
 14.Uurainen Roope      0:21,3    14.Saari Kari-Pekka    0:41,0
 15.Laine Lauri         0:24,6    15.Haapsaari Marko     0:41,1
 16.Saari Kari-Pekka    0:26,7    16.Mäkelä Lauri        0:44,6
 17.Öhman Patric        0:31,7    17.Riihimäki Tomi      0:51,4
 18.Mäkelä Heini        3:16,6    18.Laine Lauri         0:54,2
 19.Haapsaari Marko     6:00,8    19.Mäkelä Heini        1:15,2
 20.Koskinen Petri      8:59,4
 
 
EK5 (14.97 km)                                                    
Simrac                                                            
  1.Loppi Sami          8:36,7
  2.Koski-Lammi Heikki  0:01,4
  3.Ruottunen Jonni     0:06,8
  4.Kuusinen Teemu      0:10,5
  5.Kamila Tuomas       0:14,0
  6.Valkonen Anssi      0:15,5
  7.Kopalainen Aleksi   0:23,9
  8.Paronen Marko       0:25,3
  9.Meronen Joni        0:27,3
 10.Uurainen Roope      0:27,9
 11.Haapsaari Marko     0:28,4
 12.Asunmaa Arttu       0:32,9
 13.Mäkelä Lauri        0:33,8
 14.Riihimäki Tomi      0:48,7
 15.Laine Lauri         0:51,6
 16.Mäkelä Heini        1:30,5
 17.Hinkka Reijo        4:11,6