50.Arctic Lapland Rally       LUOKKATULOKSET
 22.-24.1.2015 Rovaniemen UA   SENIORIT JA LEGENDAT     
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka jrnp  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 8 / 2wd F,N,A,FinR,V1600,FiaR,RGT vapaa cc;lähti 6;keskeytti 2;suljettu 0
   1             3:18:45,4  Juha Kinnunen        /KUA
 ( 85)                      Janne Hötti          Citroën C2 R2            
 
   2             3:22:44,5  Kalevi Westerlund    ELISAN AK
 ( 82)              3:59,1  Jorma Pirilä         Volvo 242                
 
   3             3:30:27,6  Veli-Matti Kaikkonen PH/KuuUA
 ( 87)             11:42,2  Harri Kihlman        BMW 325i                 
 
   4    1        3:31:31,0  Riku Bitter          RiiUA
 ( 86)             12:45,6  Simo Rantanen        BMW M3                   
 
 Luokka: 9 / 4wd FiaN,FiaA,FiaR4-R5,FinR4wd,FinN4wd,WRC,S2000R vapaa cc;lähti 4;keskeytti 1;suljettu 0
   1             3:07:46,9  Kimmo Korpela        /AlavUA
 ( 90)                      Asko Sairanen        Audi Coupe Quattro       
 
   2             3:22:39,4  Kari Roivainen       TTR/KokUA
 ( 91)             14:52,5  Markus Silfvast      Mitsubishi Lancer E9     
 
   3             3:29:53,7  Markku Rainamo       JyvUA/POPPOO
 ( 88)             22:06,8  Jukka Vihtalahti     Mitsubishi Lancer E9     
 
 Luokka: 10 / 2wd F,N,A,FinR,V1600,FiaR,RGT vapaa cc;lähti 4;keskeytti 1;suljettu 1
   1             3:43:20,9  Ilkka Manninen       PoSUA
 ( 94)                      Matti Töyrylä        Citroën Xsara 2 VTS 2.0L 
 
   2    1        3:52:46,2  Hannu Wallinheimo    JyvUA/
 ( 95)              9:25,3  Reijo Savolin        BMW 316 Compact          
 
 Luokka: 11 / 4wd FiaN,FiaA,FiaR4-R5,FinR4wd,FinN4wd,WRC,S2000R vapaa cc;lähti 3;keskeytti 1;suljettu 0
   1             3:13:39,2  Kari Tasanko         E-TMK/UA/UAU
 ( 99)                      Jari Rantamäki       Mitsubishi Lancer E9     
 
   2    1        3:28:03,1  Kari O Sohlberg      BRT/RoiUA
 ( 98)             14:23,9  Markku Alasuutari    Mitsubishi Lancer E10    


Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
50.Arctic Lapland Rally / SENIORIT JA LEGENDAT
 
EK1 (24.18 km)                   EK2 (3.50 km)                    
Europcar                         Rantasipi Pohjanhovi             
  1.Isomaa Heikki      13:46,8     1.Isomaa Heikki       3:17,2
  2.Korpela Kimmo       0:54,7     2.Rainamo Markku      0:01,8
  3.Roivainen Kari      1:03,6     3.Tasanko Kari        0:03,5
  4.Kaikkonen Veli-Matt 1:16,0     4.Korpela Kimmo       0:07,6
  5.Rainamo Markku      1:31,8     5.Roivainen Kari      0:10,4
  6.Tasanko Kari        1:34,7     6.Huisman Pentti      0:17,6
  7.Kaakinen Pekka      1:43,9     7.Kaakinen Pekka      0:20,7
  8.Kinnunen Juha       1:54,2     8.O Sohlberg Kari     0:22,6
  9.Huisman Pentti      2:13,0     9.Bitter Riku         0:25,3
 10.Westerlund Kalevi   2:52,2    10.Kinnunen Juha       0:25,5
 11.O Sohlberg Kari     2:59,5    11.Kaikkonen Veli-Matt 0:28,0
 12.Eskelinen Jorma     3:12,7    12.Westerlund Kalevi   0:32,5
 13.Mäkelä Kari         3:16,8    13.Eskelinen Jorma     0:47,7
 14.Manninen Ilkka      3:17,0    14.Mäkelä Kari         0:48,6
 15.Heinonen Kari       4:42,6    15.Wallinheimo Hannu   0:48,9
 16.Wallinheimo Hannu   7:25,8    16.Heinonen Kari       0:50,1
 17.Bitter Riku        15:35,4    17.Manninen Ilkka      0:56,5
 
 
EK3 (38.00 km)                   EK4 (21.91 km)                   
Hanaa                            Kaihuavaara                      
  1.Isomaa Heikki      23:48,5     1.Isomaa Heikki      13:26,4
  2.Korpela Kimmo       1:13,6     2.Korpela Kimmo       0:38,8
  3.Rainamo Markku      2:42,2     3.Tasanko Kari        1:39,1
  4.Kaikkonen Veli-Matt 2:45,3     4.Kinnunen Juha       2:11,1
  5.Tasanko Kari        3:05,8     5.Bitter Riku         2:13,9
  6.Huisman Pentti      3:22,3     6.Westerlund Kalevi   2:32,6
  7.Bitter Riku         3:27,5     7.O Sohlberg Kari     3:01,7
  8.Kinnunen Juha       3:33,5     8.Huisman Pentti      3:42,4
  9.O Sohlberg Kari     3:55,0     9.Roivainen Kari      5:00,0
 10.Westerlund Kalevi   4:23,5    10.Heinonen Kari       5:07,2
 11.Mäkelä Kari         4:59,0    11.Manninen Ilkka      5:36,8
 12.Roivainen Kari      5:00,0    12.Mäkelä Kari         6:12,1
 13.Eskelinen Jorma     6:31,9    13.Kaikkonen Veli-Matt 6:30,7
 14.Manninen Ilkka      6:51,4    14.Wallinheimo Hannu   6:41,2
 15.Wallinheimo Hannu   8:12,2    15.Rainamo Markku     20:07,8
 16.Heinonen Kari      11:00,0
 
 
EK5 (29.89 km)                   EK6 (3.50 km)                    
Lapin Safarit                    Viiden Tähden Koti               
  1.Isomaa Heikki      17:49,5     1.Rainamo Markku      3:22,3
  2.Rainamo Markku      2:10,7     2.Tasanko Kari        0:03,3
  3.Huisman Pentti      2:22,1     3.Korpela Kimmo       0:07,5
  4.Kinnunen Juha       2:34,4     4.Isomaa Heikki       0:08,0
  5.Bitter Riku         2:38,7     5.Huisman Pentti      0:19,2
  6.Tasanko Kari        2:40,1     6.Bitter Riku         0:19,8
  7.O Sohlberg Kari     3:25,0     7.O Sohlberg Kari     0:20,5
  8.Westerlund Kalevi   3:39,2     8.Kinnunen Juha       0:29,0
  9.Roivainen Kari      5:00,0     9.Westerlund Kalevi   0:29,9
 10.Manninen Ilkka      5:25,7    10.Heinonen Kari       0:40,2
 11.Korpela Kimmo       6:32,4    11.Wallinheimo Hannu   1:00,6
 12.Heinonen Kari       6:50,9    12.Manninen Ilkka      1:14,3
 13.Wallinheimo Hannu   7:05,1    13.Roivainen Kari      5:00,0
 14.Kaikkonen Veli-Matt 7:34,4    14.Kaikkonen Veli-Matt 5:19,8
 15.Mäkelä Kari        10:25,7    15.Mäkelä Kari         6:00,6
 
 
EK7 (36.19 km)                   EK8 (35.85 km)                   
Sarriojärvi                      Hanhikoski                       
  1.Isomaa Heikki      21:20,3     1.Korpela Kimmo      22:10,0
  2.Korpela Kimmo       1:01,1     2.Roivainen Kari      0:41,6
  3.Huisman Pentti      1:32,4     3.Tasanko Kari        1:12,5
  4.Rainamo Markku      1:40,9     4.Rainamo Markku      1:23,3
  5.Tasanko Kari        1:44,4     5.Bitter Riku         1:56,4
  6.Roivainen Kari      1:49,7     6.Westerlund Kalevi   2:01,6
  7.Kaikkonen Veli-Matt 2:31,8     7.Kinnunen Juha       2:08,5
  8.Bitter Riku         2:42,0     8.Kaikkonen Veli-Matt 2:25,7
  9.Westerlund Kalevi   2:48,9     9.Mäkelä Kari         2:36,5
 10.Kinnunen Juha       2:54,5    10.Manninen Ilkka      2:51,0
 11.Mäkelä Kari         3:20,5    11.Wallinheimo Hannu   3:58,8
 12.O Sohlberg Kari     3:31,9    12.Heinonen Kari       5:12,6
 13.Manninen Ilkka      4:03,5    13.O Sohlberg Kari     5:47,2
 14.Wallinheimo Hannu   5:55,4    14.Isomaa Heikki       8:30,5
 15.Heinonen Kari       7:30,4
 
 
EK9 (11.67 km)                   EK10 (3.50 km)                   
Autiovaara                       Arina                            
  1.Isomaa Heikki       7:22,0     1.Tasanko Kari        3:22,3
  2.Korpela Kimmo       0:22,4     2.Rainamo Markku      0:04,2
  3.Roivainen Kari      0:25,4     3.Korpela Kimmo       0:06,7
  4.Rainamo Markku      0:29,5     4.Roivainen Kari      0:08,8
  5.Kinnunen Juha       0:45,5     5.Isomaa Heikki       0:19,6
  6.Tasanko Kari        0:53,8     6.Kinnunen Juha       0:20,7
  7.Westerlund Kalevi   0:53,9     7.Bitter Riku         0:22,2
  8.Kaikkonen Veli-Matt 0:55,8     8.O Sohlberg Kari     0:25,5
  9.Bitter Riku         0:57,6     9.Westerlund Kalevi   0:32,0
 10.O Sohlberg Kari     1:01,8    10.Kaikkonen Veli-Matt 0:34,8
 11.Mäkelä Kari         1:16,8    11.Mäkelä Kari         0:48,6
 12.Wallinheimo Hannu   2:00,9    12.Wallinheimo Hannu   0:50,5
 13.Manninen Ilkka      2:14,4    13.Manninen Ilkka      0:54,3
 
 
EK11 (23.05 km)                  EK12 (50.00 km)                  
Kiinteistömaailma                Europcar                         
  1.Isomaa Heikki      14:20,7     1.Korpela Kimmo      32:08,7
  2.Korpela Kimmo       0:27,4     2.Roivainen Kari      1:10,9
  3.Rainamo Markku      0:48,5     3.Rainamo Markku      1:58,3
  4.Roivainen Kari      0:54,3     4.Kaikkonen Veli-Matt 2:20,2
  5.Tasanko Kari        1:10,4     5.Bitter Riku         3:11,2
  6.Bitter Riku         1:26,3     6.Tasanko Kari        3:16,9
  7.Kaikkonen Veli-Matt 1:30,4     7.Mäkelä Kari         3:23,9
  8.Kinnunen Juha       1:31,4     8.Westerlund Kalevi   3:31,4
  9.Westerlund Kalevi   2:12,1     9.Kinnunen Juha       3:42,4
 10.Mäkelä Kari         2:13,3    10.O Sohlberg Kari     4:33,6
 11.O Sohlberg Kari     2:24,1    11.Manninen Ilkka      8:04,8
 12.Manninen Ilkka      3:16,5    12.Wallinheimo Hannu   8:07,8
 13.Wallinheimo Hannu   4:24,3