50.Arctic Lapland Rally       LUOKKATULOKSET
 22.-24.1.2015 Rovaniemen UA   B-JUNIORIT               
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka jrnp  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 20 / N/A/FinR/F,V1600 alle 1600 cc;lähti 8;keskeytti 2;suljettu 0
   1    3        3:16:03,8  Ville Hanhisuanto    OUA
 (128)                      Timo Raivio          Toyota Corolla GT        
 
   2    2        3:27:36,6  Antti Hyttinen       JoeUA
 (134)             11:32,8  Jarmo Heiskanen      Toyota Yaris             
 
   3    1        3:31:26,7  Heikki Tanninen      YkUa
 (130)             15:22,9  Risto Väärälä        Ford Escort 1600         
 
   4             3:34:10,2  Esa Korkiakoski      OUA/NilUA
 (127)             18:06,4  Ari Savolainen       Opel Corsa Gsi           
 
   5             3:37:18,1  Jani Rautiainen      LakUA/RoRa
 (131)             21:14,3  Pekka Leinonen       Citroën C2 R2            
 
   6             3:41:06,5  Jari Palomäki        satamoto
 (132)             25:02,7  Petri Heinonen       Citroën C2 R2            
 
 Luokka: 21 / N/A/FinR/F yli 1600 cc;lähti 16;keskeytti 8;suljettu 0
   1    4        3:08:02,9  Janne Tapio          RoiUA/YkUa
 (141)                      Kim Niemelä          Ford Fiesta ST           
 
   2    4        3:14:24,7  Juha-Pekka Pasma     KoMoKe/PRC
 (148)              6:21,8  Arto Juusola         Honda Civic Type R       
 
   3    3        3:24:31,7  Jari Korhonen        RoRa
 (137)             16:28,8  Pekka Keränen        Toyota Corolla Coupe     
 
   4    3        3:29:31,0  Saku Stenberg        RoiUA
 (142)             21:28,1  Kimmo Juujärvi       Ford Escort RS 2000      
 
   5    2        3:34:08,9  Kai Kivimäki         OUA/RoiUA
 (144)             26:06,0  Esa Hiltunen         BMW M3                   
 
   6    1        3:36:47,9  Teemu Hirsikorpi     LakUA/OUA
 (136)             28:45,0  Jorma Lyytinen       BMW 325i                 
 
   7    1        3:46:30,9  Jarmo Lamminpohja    NokUA/PR-Rac
 (138)             38:28,0  Pasi Kalliomäki      BMW M3                   
 
   8             4:06:47,1  Ilkka Alaoja         YkUa
 (147)             58:44,2  Sami Simontaival     Opel Ascona B            

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
50.Arctic Lapland Rally / B-JUNIORIT
 
EK1 (24.18 km)                   EK2 (3.50 km)                    
Europcar                         Rantasipi Pohjanhovi             
  1.Hirvioja Aki       14:57,2     1.Hirvioja Aki        3:39,1
  2.Hanhisuanto Ville   0:00,3     2.Hanhisuanto Ville   0:00,8
  3.Tapio Janne         0:03,7     3.Tapio Janne         0:00,9
  4.Hirsikorpi Teemu    0:04,1     4.Törmä Vesa          0:03,4
  5.Nikupete Ville-Pett 0:13,1     5.Korhonen Jari       0:05,5
  6.Hirvasniemi Matti   0:30,8     6.Pasma Juha-Pekka    0:06,9
  7.Pasma Juha-Pekka    0:33,3     7.Korpikoski Marko    0:07,5
  8.Koivisto Ari-Pekka  0:42,9     8.Korkiakoski Esa     0:08,8
  9.Törmä Vesa          0:55,1     9.Kivimäki Kai        0:13,6
 10.Hartwall Victor     0:56,0       Hirvasniemi Matti   0:13,6
 11.Stenberg Saku       0:57,4    11.Stenberg Saku       0:14,2
 12.Paasimaa Tapio      1:18,2    12.Peteri Jesse        0:15,6
 13.Laihiainen Jaakko   1:27,2    13.Laihiainen Jaakko   0:17,9
 14.Korhonen Jari       1:39,0    14.Palomäki Jari       0:19,9
 15.Hyttinen Antti      1:42,8       Lamminpohja Jarmo   0:19,9
 16.Korkiakoski Esa     1:46,0    16.Hyttinen Antti      0:21,9
 17.Kivimäki Kai        1:47,6    17.Tanninen Heikki     0:23,3
 18.Rautiainen Jani     1:48,7    18.Hartwall Victor     0:36,9
 19.Lamminpohja Jarmo   2:18,8    19.Alaoja Ilkka        0:47,0
 20.Tanninen Heikki     3:13,8    20.Koivisto Ari-Pekka  3:20,7
 21.Palomäki Jari       3:41,8    21.Hirsikorpi Teemu    5:00,0
 22.Alaoja Ilkka        4:02,9    22.Rautiainen Jani     5:00,8
 23.Peteri Jesse       15:24,6
 24.Korpikoski Marko   18:40,4
 
 
EK3 (38.00 km)                   EK4 (21.91 km)                   
Hanaa                            Kaihuavaara                      
  1.Tapio Janne        25:37,3     1.Tapio Janne        14:41,7
  2.Pasma Juha-Pekka    0:31,3     2.Koivisto Ari-Pekka  0:32,1
  3.Hanhisuanto Ville   0:33,8     3.Pasma Juha-Pekka    0:47,5
  4.Koivisto Ari-Pekka  0:42,0     4.Hanhisuanto Ville   0:51,5
  5.Hirvasniemi Matti   1:20,9     5.Stenberg Saku       0:57,5
  6.Stenberg Saku       1:26,0     6.Hirvasniemi Matti   1:05,3
  7.Korpikoski Marko    1:30,8     7.Hyttinen Antti      1:27,4
  8.Hartwall Victor     2:05,4     8.Tanninen Heikki     1:36,0
  9.Laihiainen Jaakko   2:16,9     9.Korhonen Jari       1:39,4
 10.Korhonen Jari       2:43,7    10.Korpikoski Marko    1:40,3
 11.Hyttinen Antti      2:52,0    11.Korkiakoski Esa     1:43,1
 12.Kivimäki Kai        2:52,6    12.Törmä Vesa          1:51,3
 13.Törmä Vesa          3:07,2    13.Kivimäki Kai        1:56,5
 14.Korkiakoski Esa     3:32,8    14.Laihiainen Jaakko   2:16,4
 15.Tanninen Heikki     4:48,4    15.Palomäki Jari       3:21,8
 16.Palomäki Jari       4:49,5    16.Lamminpohja Jarmo   4:07,6
 17.Hirsikorpi Teemu    5:00,0    17.Alaoja Ilkka        4:54,7
 18.Lamminpohja Jarmo   5:24,3    18.Hartwall Victor     5:00,0
 19.Rautiainen Jani     5:33,8       Hirsikorpi Teemu    5:00,0
 20.Alaoja Ilkka        7:43,2    20.Hirvioja Aki        5:11,8
 21.Hirvioja Aki       15:52,2    21.Rautiainen Jani     5:32,1
 
 
EK5 (29.89 km)                   EK6 (3.50 km)                    
Lapin Safarit                    Viiden Tähden Koti               
  1.Hanhisuanto Ville  19:28,5     1.Tapio Janne         3:35,5
  2.Koivisto Ari-Pekka  0:52,1     2.Hirvioja Aki        0:05,3
  3.Hirvioja Aki        1:24,0     3.Koivisto Ari-Pekka  0:08,1
  4.Pasma Juha-Pekka    1:31,0     4.Korhonen Jari       0:12,1
  5.Korhonen Jari       1:37,1     5.Kivimäki Kai        0:16,5
  6.Törmä Vesa          1:48,7     6.Pasma Juha-Pekka    0:18,7
  7.Tanninen Heikki     2:05,1     7.Tanninen Heikki     0:19,2
  8.Tapio Janne         2:10,9     8.Korpikoski Marko    0:22,6
  9.Hyttinen Antti      2:35,6     9.Laihiainen Jaakko   0:23,4
 10.Laihiainen Jaakko   2:37,6    10.Hyttinen Antti      0:27,1
 11.Kivimäki Kai        2:46,1    11.Lamminpohja Jarmo   0:29,6
 12.Palomäki Jari       3:41,9    12.Törmä Vesa          0:32,3
 13.Lamminpohja Jarmo   4:39,0    13.Palomäki Jari       0:33,6
 14.Korkiakoski Esa     4:58,0    14.Alaoja Ilkka        0:37,2
 15.Rautiainen Jani     5:00,0    15.Stenberg Saku       5:00,0
 16.Korpikoski Marko    5:13,4       Hartwall Victor     5:00,0
 17.Alaoja Ilkka        6:21,0       Hirsikorpi Teemu    5:00,0
 18.Stenberg Saku       6:24,0       Hirvasniemi Matti   5:00,0
    Hartwall Victor     6:24,0    19.Korkiakoski Esa     5:08,1
    Hirsikorpi Teemu    6:24,0       Hanhisuanto Ville   5:08,1
    Hirvasniemi Matti   6:24,0       Rautiainen Jani     5:08,1
 
 
EK7 (36.19 km)                   EK8 (35.85 km)                   
Sarriojärvi                      Hanhikoski                       
  1.Tapio Janne        22:45,2     1.Tapio Janne        22:30,8
  2.Hirsikorpi Teemu    0:00,4     2.Hirsikorpi Teemu    0:08,2
  3.Pasma Juha-Pekka    0:13,9     3.Hanhisuanto Ville   0:17,7
  4.Rautiainen Jani     0:19,2     4.Rautiainen Jani     0:52,8
  5.Hanhisuanto Ville   0:42,1     5.Pasma Juha-Pekka    1:04,7
  6.Hartwall Victor     0:52,8     6.Hartwall Victor     1:28,5
  7.Hirvioja Aki        1:06,8     7.Korhonen Jari       1:28,9
  8.Hirvasniemi Matti   1:13,2     8.Stenberg Saku       1:38,3
  9.Korhonen Jari       1:32,6     9.Korkiakoski Esa     2:30,0
 10.Stenberg Saku       1:42,7    10.Tanninen Heikki     2:41,2
 11.Laihiainen Jaakko   1:50,4    11.Hyttinen Antti      2:51,5
 12.Korkiakoski Esa     1:56,3    12.Palomäki Jari       3:34,4
 13.Hyttinen Antti      2:06,3    13.Lamminpohja Jarmo   4:03,0
 14.Törmä Vesa          2:24,9    14.Kivimäki Kai        4:19,9
 15.Tanninen Heikki     2:39,4    15.Törmä Vesa          5:44,9
 16.Kivimäki Kai        2:48,5    16.Alaoja Ilkka        7:40,6
 17.Korpikoski Marko    3:08,3
 18.Lamminpohja Jarmo   4:05,9
 19.Palomäki Jari       4:07,8
 20.Koivisto Ari-Pekka  4:10,2
 21.Alaoja Ilkka        7:21,6
 
 
EK9 (11.67 km)                   EK10 (3.50 km)                   
Autiovaara                       Arina                            
  1.Hanhisuanto Ville   7:46,7     1.Tapio Janne         3:32,8
  2.Hirsikorpi Teemu    0:06,2     2.Hanhisuanto Ville   0:08,7
  3.Tapio Janne         0:10,9     3.Pasma Juha-Pekka    0:08,9
  4.Pasma Juha-Pekka    0:12,1     4.Rautiainen Jani     0:11,7
  5.Korhonen Jari       0:17,5     5.Hirsikorpi Teemu    0:11,9
  6.Rautiainen Jani     0:21,6     6.Korkiakoski Esa     0:14,9
  7.Törmä Vesa          0:32,8     7.Korhonen Jari       0:15,2
  8.Stenberg Saku       0:32,9     8.Kivimäki Kai        0:19,0
  9.Korkiakoski Esa     0:35,5     9.Stenberg Saku       0:20,6
 10.Hartwall Victor     0:42,6    10.Tanninen Heikki     0:21,1
 11.Tanninen Heikki     0:44,3    11.Hyttinen Antti      0:24,6
 12.Palomäki Jari       0:54,9    12.Palomäki Jari       0:27,0
 13.Kivimäki Kai        0:57,9    13.Lamminpohja Jarmo   0:32,1
 14.Hyttinen Antti      0:58,0    14.Alaoja Ilkka        0:41,2
 15.Lamminpohja Jarmo   1:23,1
 16.Alaoja Ilkka        2:00,1
 
 
EK11 (23.05 km)                  EK12 (50.00 km)                  
Kiinteistömaailma                Europcar                         
  1.Tapio Janne        14:44,2     1.Tapio Janne        32:17,5
  2.Hanhisuanto Ville   0:21,0     2.Rautiainen Jani     0:55,8
  3.Hirsikorpi Teemu    0:34,9     3.Hirsikorpi Teemu    1:41,7
  4.Rautiainen Jani     0:57,0     4.Pasma Juha-Pekka    2:21,4
  5.Pasma Juha-Pekka    0:58,5     5.Hanhisuanto Ville   2:23,3
  6.Korhonen Jari       1:08,0     6.Stenberg Saku       3:22,9
  7.Stenberg Saku       1:18,0     7.Korkiakoski Esa     4:17,5
  8.Korkiakoski Esa     1:42,7     8.Hyttinen Antti      4:29,9
  9.Hyttinen Antti      1:43,0     9.Tanninen Heikki     4:55,2
 10.Tanninen Heikki     2:03,2    10.Palomäki Jari       6:12,1
 11.Palomäki Jari       2:25,3    11.Korhonen Jari       6:16,2
 12.Kivimäki Kai        2:32,3    12.Kivimäki Kai        7:41,9
 13.Lamminpohja Jarmo   3:56,9    13.Lamminpohja Jarmo   9:34,2
 14.Alaoja Ilkka        5:20,2    14.Alaoja Ilkka       13:30,9