SM O.K. Auto-ralli            YLEISKILPAILU
 12.7.2008 Kouvolan Seudun AU  Yl ja A-jr RALLY TROPHY  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1.   1.   1.    54.52;2  Mikael Lindberg(*)   UAU/TamUA          
 ( 68)   Ta   5             Sami Korhonen        VW Polo 1.4              
 
   2.   1.   1.    55.07;0  Juha Laaksonen(*)    MäntsMK
 ( 95)   Tn   4     0.14;8  Pertti Laaksonen     VW Polo 1.4              
 
   3.   2.   2.    55.41;8  Pekka Vuorio(*)      PetUA/LopUA          
 ( 94)   Tn   4     0.49;6  Juha Tschokkinen     VW Polo 1.4              
 
   4.   2.   2.    56.01;9  Jari Laakso(*)       RiiUA/JoeUA          
 ( 69)   Ta   5     1.09;7  Unto Kontro          VW Polo 1.4              
 
   5.   3.   3.    56.16;5  Ilkka Kariste(*)     LahUA/RiiUA          
 ( 70)   Ta   5     1.24;3  Henri Pekonen        VW Polo 1.4              
 
   6.   4.   4.    56.34;0  Seppo Vainikainen    OMU
 ( 84)   Ta   5     1.41;8  Ilkka Majava         Suzuki Swift GTI         
 
   7.   3.   3.    56.59;3  Juha Karjalainen(*)  LahUA/KesUA ry       
 ( 93)   Tn   4     2.07;1  Markus Räty          VW Polo 16V 1.4          
 
   8.   5.   5.    57.27;2  Raimo Kaisanlahti(*) TUA
 ( 74)   Ta   5     2.35;0  Tapani Pulkkinen     VW Polo 1.4              
 
   9.   6.   6.    57.39;6  Ilkka Pastila(*)     LahUA/PoSUA          
 ( 73)   Ta   5     2.47;4  Pasi Haataja         Citroen AX GTI           
 
  10.   4.   4.    57.51;3  Mikael Wikstedt(*)   EspooUA/LohUA          
 ( 92)   Tn   4     2.59;1  Hannu Rokkanen       Skoda Fabia              
 
  11.   7.   7.    58.10;9  Harri Ruuth          ValUA/KSAU           
 ( 81)   Ta   5     3.18;7  Kalevi Lonka         Suzuki Swift GTI         
 
  12.   8.   8.    58.30;0  Kimmo Tergujeff(*)   MäntsMK
 ( 72)   Ta   5     3.37;8  Juha Heikkilä        Suzuki Swift GTI         
 
  13.   1.   1.    58.47;8  Kim Forsman(*)       SiAk
 ( 90)   V    6     3.55;6  Kenneth Forsman      MINI ONE                 
 
  14.   9.   9.    58.56;7  Petteri Koskenala(*) EspooUA/TAUK           
 ( 78)   Ta   5     4.04;5  Arto Björklund       Fiat Uno 70              
 
  15.   2.   2.  1.00.00;8  Jaakko Tapper(*)     EspooUA
 ( 89)   V    6     5.08;6  Jari Rajala          Ford Focus               
 
  16.   5.   5.  1.01.46;7  Toni Harsia(*)       RDT
 ( 91)   Tn   4     6.54;5  Timo Kekkonen        VW Polo 1.4              
 
  17.   6.   6.  1.02.00;8  Maxim Tsvetkov       (RUS
 ( 96)   Tn   4     7.08;6  Eduard Kuprianov     Lada Kalina              
 
  18.  10.  10.  1.02.07;0  Juha Tolsa           HamUA
 ( 83)   Ta   5     7.14;8  Raine Eerola         Skoda Favorit            
 
  19.  11.  11.  1.02.46;6  Matti.J. Tarvainen(* OriUA/EspooUA        
 ( 77)   Ta   5     7.54;4  Esko Savolainen      Skoda Fabia              

 SM O.K. Auto-ralli            LUOKKATULOKSET
 12.7.2008 Kouvolan Seudun AU  Yl ja A-jr RALLY TROPHY  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 4 / Tn enintään 1400 cc;lähti 6(SM 5);keskeytti 0;suljettu 0
   1.   1.   2.    55.07;0  Juha Laaksonen(*)    MäntsMK
 ( 95)  Tn                  Pertti Laaksonen     VW Polo 1.4              
 
   2.   2.   3.    55.41;8  Pekka Vuorio(*)      PetUA/LopUA
 ( 94)  Tn          0.34;8  Juha Tschokkinen     VW Polo 1.4              
 
   3.   3.   7.    56.59;3  Juha Karjalainen(*)  LahUA/KesUA ry
 ( 93)  Tn          1.52;3  Markus Räty          VW Polo 16V 1.4          
 
   4.   4.  10.    57.51;3  Mikael Wikstedt(*)   EspooUA/LohUA
 ( 92)  Tn          2.44;3  Hannu Rokkanen       Skoda Fabia              
 
   5.   5.  16.  1.01.46;7  Toni Harsia(*)       RDT
 ( 91)  Tn          6.39;7  Timo Kekkonen        VW Polo 1.4              
 
   6.   6.  17.  1.02.00;8  Maxim Tsvetkov       (RUS
 ( 96)  Tn          6.53;8  Eduard Kuprianov     Lada Kalina              
 
 Luokka: 5 / Ta enintään 1400 cc;lähti 18(SM 13);keskeytti 7;suljettu 0
   1.   1.   1.    54.52;2  Mikael Lindberg(*)   UAU/TamUA
 ( 68)  Ta                  Sami Korhonen        VW Polo 1.4              
 
   2.   2.   4.    56.01;9  Jari Laakso(*)       RiiUA/JoeUA
 ( 69)  Ta          1.09;7  Unto Kontro          VW Polo 1.4              
 
   3.   3.   5.    56.16;5  Ilkka Kariste(*)     LahUA/RiiUA
 ( 70)  Ta          1.24;3  Henri Pekonen        VW Polo 1.4              
 
   4.   4.   6.    56.34;0  Seppo Vainikainen    OMU
 ( 84)  Ta          1.41;8  Ilkka Majava         Suzuki Swift GTI         
 
   5.   5.   8.    57.27;2  Raimo Kaisanlahti(*) TUA
 ( 74)  Ta          2.35;0  Tapani Pulkkinen     VW Polo 1.4              
 
   6.   6.   9.    57.39;6  Ilkka Pastila(*)     LahUA/PoSUA
 ( 73)  Ta          2.47;4  Pasi Haataja         Citroen AX GTI           
 
   7.   7.  11.    58.10;9  Harri Ruuth          ValUA/KSAU
 ( 81)  Ta          3.18;7  Kalevi Lonka         Suzuki Swift GTI         
 
   8.   8.  12.    58.30;0  Kimmo Tergujeff(*)   MäntsMK
 ( 72)  Ta          3.37;8  Juha Heikkilä        Suzuki Swift GTI         
 
   9.   9.  14.    58.56;7  Petteri Koskenala(*) EspooUA/TAUK
 ( 78)  Ta          4.04;5  Arto Björklund       Fiat Uno 70              
 
  10.  10.  18.  1.02.07;0  Juha Tolsa           HamUA
 ( 83)  Ta          7.14;8  Raine Eerola         Skoda Favorit            
 
  11.  11.  19.  1.02.46;6  Matti.J. Tarvainen(* OriUA/EspooUA
 ( 77)  Ta          7.54;4  Esko Savolainen      Skoda Fabia              
 
 Luokka: 6 / vakio 1600;lähti 5(SM 3);keskeytti 3;suljettu 0
   1.   1.  13.    58.47;8  Kim Forsman(*)       SiAk
 ( 90)  V                   Kenneth Forsman      MINI ONE                 
 
   2.   2.  15.  1.00.00;8  Jaakko Tapper(*)     EspooUA
 ( 89)  V           1.13;0  Jari Rajala          Ford Focus               

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
SM O.K. Auto-ralli / Yl ja A-jr RALLY TROPHY
 
EK1 (18.73 km)                   EK2 (5.80 km)                    
DOLICAP OY I                     VAIHTOAUTOT.NET                  
  1.Laaksonen Juha     10.43;6     1.Laaksonen Juha      3.21;7
  2.Vuorio Pekka        0.01;3     2.Kariste Ilkka       0.01;2
  3.Lindberg Mikael     0.02;2       Vuorio Pekka        0.01;2
  4.Kariste Ilkka       0.09;0     4.Lindberg Mikael     0.01;8
  5.Laakso Jari         0.09;4     5.Vainikainen Seppo   0.02;5
  6.Vainikainen Seppo   0.19;4     6.Laakso Jari         0.06;2
  7.Karjalainen Juha    0.22;5     7.Kojo Joose          0.06;6
  8.Pastila Ilkka       0.28;2     8.Niemenmaa Riku      0.07;2
  9.Niemenmaa Riku      0.28;3     9.Ruuth Harri         0.08;5
 10.Kortesuo Petri      0.32;1    10.Sarjula Esko        0.08;8
 11.Kojo Joose          0.32;7    11.Tergujeff Kimmo     0.09;0
 12.Wikstedt Mikael     0.34;6       Karjalainen Juha    0.09;0
 13.Tergujeff Kimmo     0.35;7    13.Kaisanlahti Raimo   0.09;1
 14.Vanhanen Jari       0.39;6    14.Forsman Kim         0.10;6
 15.Koskenala Petteri   0.39;9    15.Vanhanen Jari       0.10;7
 16.Tapper Jaakko       0.43;2    16.Harsia Toni         0.11;1
 17.Ruuth Harri         0.45;1    17.Pastila Ilkka       0.11;9
 18.Kaisanlahti Raimo   0.45;8    18.Tapper Jaakko       0.12;4
 19.Lehmussaari Vesa    0.53;2    19.Koskenala Petteri   0.12;8
 20.Sarjula Esko        0.53;5    20.Kortesuo Petri      0.14;1
 21.Harsia Toni         1.01;7    21.Wikstedt Mikael     0.15;2
 22.Forsman Kim         1.01;9    22.Lehmussaari Vesa    0.16;2
 23.Kortelainen Matti   1.06;7    23.Kortelainen Matti   0.16;8
 24.Tolsa Juha          1.38;8    24.Tolsa Juha          0.20;0
 25.Tarvainen Matti.J.  1.43;9    25.Tarvainen Matti.J.  0.22;1
 26.Tsvetkov Maxim      1.57;1    26.Tsvetkov Maxim      0.28;4
 
 
EK3 (4.40 km)                    EK4 (9.44 km)                    
TOYOTA                           ANJALANKOSKEN TERÄSTYÖ           
  1.Lindberg Mikael     3.14;9     1.Lindberg Mikael     5.40;7
  2.Laaksonen Juha      0.02;9     2.Vuorio Pekka        0.00;5
  3.Laakso Jari         0.05;3     3.Laaksonen Juha      0.01;8
  4.Ruuth Harri         0.07;8     4.Karjalainen Juha    0.05;6
  5.Niemenmaa Riku      0.08;1     5.Laakso Jari         0.07;1
  6.Pastila Ilkka       0.09;4     6.Pastila Ilkka       0.09;8
  7.Kariste Ilkka       0.10;0     7.Kariste Ilkka       0.10;1
  8.Vainikainen Seppo   0.11;7     8.Kaisanlahti Raimo   0.11;9
  9.Wikstedt Mikael     0.13;9     9.Vainikainen Seppo   0.12;3
 10.Kortesuo Petri      0.14;4    10.Wikstedt Mikael     0.12;5
 11.Kaisanlahti Raimo   0.15;3    11.Tergujeff Kimmo     0.13;6
 12.Forsman Kim         0.15;9    12.Forsman Kim         0.17;4
 13.Vanhanen Jari       0.16;5    13.Lehmussaari Vesa    0.18;7
 14.Vuorio Pekka        0.17;2    14.Koskenala Petteri   0.18;9
 15.Tergujeff Kimmo     0.17;8    15.Ruuth Harri         0.19;1
 16.Tarvainen Matti.J.  0.19;2    16.Sarjula Esko        0.21;5
 17.Sarjula Esko        0.19;6    17.Tapper Jaakko       0.26;5
 18.Koskenala Petteri   0.20;0    18.Kortelainen Matti   0.26;9
 19.Kortelainen Matti   0.24;9    19.Vanhanen Jari       0.27;8
 20.Tolsa Juha          0.25;1    20.Harsia Toni         0.33;4
 21.Karjalainen Juha    0.25;6    21.Tolsa Juha          0.38;3
 22.Tapper Jaakko       0.26;0    22.Tarvainen Matti.J.  0.46;5
 23.Lehmussaari Vesa    0.27;4    23.Tsvetkov Maxim      0.53;9
 24.Tsvetkov Maxim      0.34;6
 25.Harsia Toni         0.39;2
 
 
EK5 (18.34 km)                   EK6 (11.43 km)                   
LUUMÄEN LEHTI                    SCANDIA RENT                     
  1.Lindberg Mikael    10.37;7     1.Laaksonen Juha      7.06;1
  2.Laaksonen Juha      0.03;0     2.Lindberg Mikael     0.00;8
  3.Vuorio Pekka        0.09;7     3.Laakso Jari         0.04;6
  4.Laakso Jari         0.19;6     4.Vuorio Pekka        0.07;5
  5.Vainikainen Seppo   0.22;3     5.Lehmussaari Vesa    0.08;8
  6.Kariste Ilkka       0.27;2     6.Vainikainen Seppo   0.09;2
  7.Kaisanlahti Raimo   0.28;8     7.Tergujeff Kimmo     0.09;3
  8.Lehmussaari Vesa    0.29;7     8.Kariste Ilkka       0.09;8
  9.Karjalainen Juha    0.31;2     9.Karjalainen Juha    0.14;5
 10.Wikstedt Mikael     0.37;2    10.Kaisanlahti Raimo   0.16;0
 11.Ruuth Harri         0.42;0    11.Ruuth Harri         0.19;7
 12.Pastila Ilkka       0.42;2    12.Wikstedt Mikael     0.21;7
 13.Koskenala Petteri   0.46;8    13.Forsman Kim         0.22;0
 14.Sarjula Esko        0.48;3    14.Pastila Ilkka       0.25;6
 15.Tapper Jaakko       0.50;1    15.Tapper Jaakko       0.29;3
 16.Forsman Kim         0.50;5    16.Koskenala Petteri   0.32;0
 17.Kortelainen Matti   0.57;7    17.Kortelainen Matti   0.32;7
 18.Harsia Toni         1.22;8    18.Tolsa Juha          0.48;5
 19.Tolsa Juha          1.26;5    19.Tsvetkov Maxim      0.51;5
 20.Tarvainen Matti.J.  1.38;9    20.Harsia Toni         0.57;0
 21.Tergujeff Kimmo     1.43;8    21.Tarvainen Matti.J.  0.58;8
 22.Tsvetkov Maxim      1.45;7
 
 
EK7 (18.73 km)                   EK8 (5.80 km)                    
DOLICAP OY II                    DOLICAP OY III                   
  1.Lindberg Mikael    10.43;1     1.Lindberg Mikael     3.19;6
  2.Laaksonen Juha      0.09;5     2.Kariste Ilkka       0.02;1
  3.Vuorio Pekka        0.10;0     3.Laaksonen Juha      0.02;4
  4.Tsvetkov Maxim      0.13;3     4.Vainikainen Seppo   0.03;1
  5.Laakso Jari         0.14;2     5.Kaisanlahti Raimo   0.03;5
  6.Karjalainen Juha    0.17;0     6.Karjalainen Juha    0.06;5
  7.Kariste Ilkka       0.19;7     7.Vuorio Pekka        0.07;0
  8.Tergujeff Kimmo     0.23;0     8.Laakso Jari         0.08;1
  9.Vainikainen Seppo   0.26;1     9.Tergujeff Kimmo     0.10;4
 10.Kaisanlahti Raimo   0.29;4    10.Pastila Ilkka       0.13;1
 11.Pastila Ilkka       0.32;0    11.Ruuth Harri         0.13;4
 12.Wikstedt Mikael     0.35;0    12.Wikstedt Mikael     0.13;8
 13.Forsman Kim         0.40;2    13.Tarvainen Matti.J.  0.15;9
 14.Ruuth Harri         0.47;9    14.Koskenala Petteri   0.18;6
 15.Tapper Jaakko       0.52;5    15.Harsia Toni         0.19;2
 16.Koskenala Petteri   1.00;3    16.Tolsa Juha          0.20;9
 17.Harsia Toni         1.34;9    17.Forsman Kim         0.21;9
 18.Tolsa Juha          1.41;5    18.Tsvetkov Maxim      0.28;9
 19.Tarvainen Matti.J.  1.53;9    19.Tapper Jaakko       1.13;4