IX KYLÄSEPPÄ-RALLI            YLEISKILPAILU
 15.3.2008 Petäjäveden UA      YLEINEN                  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1.   1.   1.    27.22;7  Ari Könönen          JyvUA
 ( 48)   A    4             Jari Niiranen        Mitsubishi Lancer E8     
 
   2.   1.   1.    28.10;8  Anssi Tawast         JyvUA/SatUA          
 ( 75)   F    6     0.48;1  Antti Selivaara      Opel Kadett GSi 16V      
 
   3.   2.   1.    28.13;7  Minna Lindroos       AUK J-äijät/Mäntän UA      
 ( 43)   N    3     0.51;0  Johanna Leppämäki    Honda Civic Type R       
 
   4.   2.   2.    28.13;8  Veli-Matti Saarelain AL/AKU-Jkl
 ( 74)   F    6     0.51;1  Marko Tikkanen       Opel Astra GSi 16V       
 
   5.   3.   3.    28.23;1  Jouni Rantanen       KorUA
 ( 81)   F    6     1.00;4  Jarkko Honkanen      Opel Astra GSi 16V       
 
   6.   3.   2.    28.33;6  Janne Prusti         KuortUA/JärvisUA       
 ( 54)   A    4     1.10;9  Antti Vilmilä        Mitsubishi Lancer E4     
 
   7.   4.   3.    28.57;4  Sami Tannermäki      AL/AKU-Jkl/UuUA           
 ( 51)   A    4     1.34;7  Markku Kantanen      Mitsubishi Lancer E6     
 
   8.   4.   4.    29.03;0  Sami Sundell         EspooUA
 ( 89)   F    6     1.40;3  Juha Kunttu          Ford Escort RS 2000      
 
   9.   5.   4.    29.22;3  Timo Partanen        HANKIRALLI RY/TapUA          
 ( 52)   A    4     1.59;6  Mika Tynkkynen       Subaru Impreza 555       
 
  10.   5.   1.    29.51;5  Kimmo Järvisalo      PiekUA
 ( 58)   f    5     2.28;8  Mikko Kontulainen    Toyota Starlet           
 
  11.   6.   5.    29.52;2  Marko Muhonen        SaaUA
 ( 85)   F    6     2.29;5  Juha Grav            Opel Ascona B            
 
  12.   6.   5.    29.52;4  Timo Sippola         KuortUA
 ( 56)   A    4     2.29;7  Jari Yli-Koivisto    Mitsubishi Lancer E6     
 
  13.   7.   6.    29.53;1  Mika Halttunen       LMM/PetUA          
 ( 72)   F    6     2.30;4  Janne Vääränen       Volvo 240                
 
  14.   8.   2.    29.54;9  Jyrki Lehtinen       ValUA/ELIMÄEN MU     
 ( 60)   f    5     2.32;2  Jukka Lehtinen       Toyota Starlet           
 
  15.   9.   3.    29.59;0  Kalle Soini          KankUA/RaisUA         
 ( 61)   f    5     2.36;3  Janne Narvi          Toyota Corolla GT        
 
  16.  10.   7.    30.01;5  Matti Latvala        LapUA/AL-Härmä       
 ( 80)   F    6     2.38;8  Harri Vilpakka       Ford Escort RS 2000      
 
  17.  11.   8.    30.07;3  Tony Ketopaikka      TorUA/RDT            
 ( 86)   F    6     2.44;6  Jukka Virtanen       Ford Escort RS 2000      
 
  18.   7.   6.    30.16;6  Jouko Pöysti         JyvUA
 ( 50)   A    4     2.53;9  Reijo Savolin        Mitsubishi Lancer E7     
 
  19.  12.   9.    30.20;3  Tommi Harju          ValUA
 ( 82)   F    6     2.57;6  Mikko Harju          Opel Ascona B            
 
  20.  13.  10.    30.20;6  Vesa Minkkilä        PetUA
 ( 84)   F    6     2.57;9  Kari Minkkilä        Opel ascona i 2000       
 
  21.  14.   4.    30.21;0  Mika Hautaniemi      KuortUA
 ( 67)   f    5     2.58;3  Asko Yli-Rantala     Toyota Starlet           
 
  22.  15.  11.    30.24;1  Juha Forsström       HyUA/JAS            
 ( 95)   F    6     3.01;4  Eino Romppanen       BMW 325i                 
 
  23.  16.   5.    30.29;1  Kimmo Linden         UAU/HyUA           
 ( 66)   f    5     3.06;4  Kari Kemppinen       Toyota Starlet           
 
  24.  17.  12.    30.32;8  Henri Nyström        KSAU
 ( 93)   F    6     3.10;1  Minna Leppälahti     Ford Escort RS 2000      
 
  25.  18.  13.    30.42;8  Mika Turkki          MhMK/JyvUA          
 ( 78)   F    6     3.20;1  Timo Hantunen        BMW M3                   
 
  26.   8.   7.    30.46;7  Jouni Virtanen       KSAU/ValUA          
 ( 45)   A    4     3.24;0  Riku Seppä           Subaru Impreza WRX       
 
  27.  19.   6.    30.48;3  Jari Lyytikäinen     JyvUA/KorUA          
 ( 59)   f    5     3.25;6  Antti Korhonen       Toyota Corolla GT        
 
  28.  20.  14.    31.13;8  Jarmo Leppänen       JyvUA/LopUA          
 ( 79)   F    6     3.51;1  Juha-Pekka Leppänen  Nissan Sunny GTI         
 
  29.  21.   7.    31.20;4  Einar Valdmaa        HyUA
 ( 64)   f    5     3.57;7  Janno Older          Toyota Corolla GT        
 
  30.  22.  15.    32.09;9  Harras Lindroos      AUK J-äijät
 ( 94)   F    6     4.47;2  Hannu Soikkeli       Ford Escort RS 2000      
 
  31.  23.  16.    33.51;7  Keijo Kotamäki       PetUA
 ( 69)   F    6     6.29;0  Petri Katainen       BMW 325i                 
 
  32.  24.  17.    39.21;7  Marko Häkkinen       LMM/JyvUA          
 ( 77)   F    6    11.59;0  Mika Haatanen        Ford Escort RS 2000 16v  
 
  33.  25.  18.    47.21;4  Pasi Forssell        LMM/JyvUA          
 ( 71)   F    6    19.58;7  Martti Räisänen      Opel Manta B             

 IX KYLÄSEPPÄ-RALLI            LUOKKATULOKSET
 15.3.2008 Petäjäveden UA      YLEINEN                  
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 3 / A/N enintään 2000 cc;lähti 2;keskeytti 1;suljettu 0
   1.   2.   3.    28.13;7  Minna Lindroos       AUK J-äijät/Mäntän UA
 ( 43)  N                   Johanna Leppämäki    Honda Civic Type R       
 
 Luokka: 4 / A/N yli 2000 cc ja Super 2000;lähti 11;keskeytti 4;suljettu 0
   1.   1.   1.    27.22;7  Ari Könönen          JyvUA
 ( 48)  A                   Jari Niiranen        Mitsubishi Lancer E8     
 
   2.   3.   6.    28.33;6  Janne Prusti         KuortUA/JärvisUA
 ( 54)  A           1.10;9  Antti Vilmilä        Mitsubishi Lancer E4     
 
   3.   4.   7.    28.57;4  Sami Tannermäki      AL/AKU-Jkl/UuUA
 ( 51)  A           1.34;7  Markku Kantanen      Mitsubishi Lancer E6     
 
   4.   5.   9.    29.22;3  Timo Partanen        HANKIRALLI RY/TapUA
 ( 52)  A           1.59;6  Mika Tynkkynen       Subaru Impreza 555       
 
   5.   6.  12.    29.52;4  Timo Sippola         KuortUA
 ( 56)  A           2.29;7  Jari Yli-Koivisto    Mitsubishi Lancer E6     
 
   6.   7.  18.    30.16;6  Jouko Pöysti         JyvUA
 ( 50)  A           2.53;9  Reijo Savolin        Mitsubishi Lancer E7     
 
   7.   8.  26.    30.46;7  Jouni Virtanen       KSAU/ValUA
 ( 45)  A           3.24;0  Riku Seppä           Subaru Impreza WRX       
 
 Luokka: 5 / F/F2 enintään 1600 cc;lähti 9;keskeytti 2;suljettu 0
   1.   5.  10.    29.51;5  Kimmo Järvisalo      PiekUA
 ( 58)  f                   Mikko Kontulainen    Toyota Starlet           
 
   2.   8.  14.    29.54;9  Jyrki Lehtinen       ValUA/ELIMÄEN MU
 ( 60)  f           0.03;4  Jukka Lehtinen       Toyota Starlet           
 
   3.   9.  15.    29.59;0  Kalle Soini          KankUA/RaisUA
 ( 61)  f           0.07;5  Janne Narvi          Toyota Corolla GT        
 
   4.  14.  21.    30.21;0  Mika Hautaniemi      KuortUA
 ( 67)  f           0.29;5  Asko Yli-Rantala     Toyota Starlet           
 
   5.  16.  23.    30.29;1  Kimmo Linden         UAU/HyUA
 ( 66)  f           0.37;6  Kari Kemppinen       Toyota Starlet           
 
   6.  19.  27.    30.48;3  Jari Lyytikäinen     JyvUA/KorUA
 ( 59)  f           0.56;8  Antti Korhonen       Toyota Corolla GT        
 
   7.  21.  29.    31.20;4  Einar Valdmaa        HyUA
 ( 64)  f           1.28;9  Janno Older          Toyota Corolla GT        
 
 Luokka: 6 / F/F2 yli 1600 cc;lähti 26;keskeytti 8;suljettu 0
   1.   1.   2.    28.10;8  Anssi Tawast         JyvUA/SatUA
 ( 75)  F                   Antti Selivaara      Opel Kadett GSi 16V      
 
   2.   2.   4.    28.13;8  Veli-Matti Saarelain AL/AKU-Jkl
 ( 74)  F           0.03;0  Marko Tikkanen       Opel Astra GSi 16V       
 
   3.   3.   5.    28.23;1  Jouni Rantanen       KorUA
 ( 81)  F           0.12;3  Jarkko Honkanen      Opel Astra GSi 16V       
 
   4.   4.   8.    29.03;0  Sami Sundell         EspooUA
 ( 89)  F           0.52;2  Juha Kunttu          Ford Escort RS 2000      
 
   5.   6.  11.    29.52;2  Marko Muhonen        SaaUA
 ( 85)  F           1.41;4  Juha Grav            Opel Ascona B            
 
   6.   7.  13.    29.53;1  Mika Halttunen       LMM/PetUA
 ( 72)  F           1.42;3  Janne Vääränen       Volvo 240                
 
   7.  10.  16.    30.01;5  Matti Latvala        LapUA/AL-Härmä
 ( 80)  F           1.50;7  Harri Vilpakka       Ford Escort RS 2000      
 
   8.  11.  17.    30.07;3  Tony Ketopaikka      TorUA/RDT
 ( 86)  F           1.56;5  Jukka Virtanen       Ford Escort RS 2000      
 
   9.  12.  19.    30.20;3  Tommi Harju          ValUA
 ( 82)  F           2.09;5  Mikko Harju          Opel Ascona B            
 
  10.  13.  20.    30.20;6  Vesa Minkkilä        PetUA
 ( 84)  F           2.09;8  Kari Minkkilä        Opel ascona i 2000       
 
  11.  15.  22.    30.24;1  Juha Forsström       HyUA/JAS
 ( 95)  F           2.13;3  Eino Romppanen       BMW 325i                 
 
  12.  17.  24.    30.32;8  Henri Nyström        KSAU
 ( 93)  F           2.22;0  Minna Leppälahti     Ford Escort RS 2000      
 
  13.  18.  25.    30.42;8  Mika Turkki          MhMK/JyvUA
 ( 78)  F           2.32;0  Timo Hantunen        BMW M3                   
 
  14.  20.  28.    31.13;8  Jarmo Leppänen       JyvUA/LopUA
 ( 79)  F           3.03;0  Juha-Pekka Leppänen  Nissan Sunny GTI         
 
  15.  22.  30.    32.09;9  Harras Lindroos      AUK J-äijät
 ( 94)  F           3.59;1  Hannu Soikkeli       Ford Escort RS 2000      
 
  16.  23.  31.    33.51;7  Keijo Kotamäki       PetUA
 ( 69)  F           5.40;9  Petri Katainen       BMW 325i                 
 
  17.  24.  32.    39.21;7  Marko Häkkinen       LMM/JyvUA
 ( 77)  F          11.10;9  Mika Haatanen        Ford Escort RS 2000 16v  
 
  18.  25.  33.    47.21;4  Pasi Forssell        LMM/JyvUA
 ( 71)  F          19.10;6  Martti Räisänen      Opel Manta B             

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
IX KYLÄSEPPÄ-RALLI / YLEINEN
 
EK1 (8.65 km)                    EK2 (13.92 km)                   
KYLÄSEPPÄ                        PETÄJÄVEDEN KUNTA                
  1.Könönen Ari         4.53;3     1.Könönen Ari         7.39;4
  2.Tawast Anssi        0.15;7     2.Tawast Anssi        0.09;7
  3.Lavikainen Olli     0.16;5     3.Lindroos Minna      0.10;1
  4.Saarelainen Veli-Ma 0.16;8     4.Prusti Janne        0.10;4
  5.Rantanen Jouni      0.18;6     5.Saarelainen Veli-Ma 0.10;7
  6.Lindroos Minna      0.21;1     6.Rantanen Jouni      0.11;2
  7.Forssell Pasi       0.22;3     7.Manero Isto         0.15;1
  8.Nätkinniemi Juha-Pe 0.24;2     8.Tannermäki Sami     0.19;0
  9.Prusti Janne        0.25;0     9.Tuominen Mikko      0.21;1
 10.Tuominen Mikko      0.25;8    10.Sundell Sami        0.22;5
 11.Tannermäki Sami     0.26;0    11.Kortesuo Mikko      0.25;9
 12.Hokkanen Hannu      0.26;7    12.Latvala Matti       0.27;5
 13.Kortesuo Mikko      0.28;5    13.Partanen Timo       0.27;7
 14.Marttinen Marko     0.28;6    14.Häkkinen Marko      0.28;5
 15.Latvala Matti       0.29;3    15.Soini Kalle         0.32;7
 16.Halttunen Mika      0.30;0    16.Sippola Timo        0.33;4
 17.Sundell Sami        0.31;5    17.Savonen Tero        0.33;9
 18.Muhonen Marko       0.33;5    18.Lyytikäinen Jari    0.36;4
 19.Partanen Timo       0.36;6    19.Lehtinen Jyrki      0.37;4
 20.Soini Kalle         0.37;8    20.Ketopaikka Tony     0.37;6
 21.Hautaniemi Mika     0.38;1    21.Järvisalo Kimmo     0.37;9
 22.Savonen Tero        0.38;5    22.Halttunen Mika      0.39;8
 23.Ketopaikka Tony     0.38;8    23.Muhonen Marko       0.40;9
 24.Virtanen Jouni      0.40;6    24.Nyström Henri       0.43;5
 25.Sippola Timo        0.41;3    25.Minkkilä Vesa       0.44;0
 26.Järvisalo Kimmo     0.41;6    26.Hautaniemi Mika     0.45;1
 27.Nyström Henri       0.42;1    27.Nisula Veli         0.45;3
 28.Linden Kimmo        0.42;3    28.Linden Kimmo        0.46;5
    Minkkilä Vesa       0.42;3    29.Forsström Juha      0.47;3
 30.Turkki Mika         0.44;1    30.Turkki Mika         0.47;6
 31.Pöysti Jouko        0.45;2    31.Harju Tommi         0.47;8
 32.Harju Tommi         0.47;5    32.Pöysti Jouko        0.54;1
 33.Lehtinen Jyrki      0.47;7    33.Virtanen Jouni      0.55;1
 34.Forsström Juha      0.50;0    34.Valdmaa Einar       0.58;3
 35.Kotamäki Keijo      0.53;2    35.Leppänen Jarmo      1.01;2
 36.Nisula Veli         0.53;8    36.Lindroos Harras     1.15;6
 37.Leppänen Jarmo      0.55;1    37.Lavikainen Olli     1.37;9
 38.Valdmaa Einar       1.03;6    38.Kotamäki Keijo      3.10;4
 39.Lindroos Harras     1.07;8    39.Marttinen Marko    16.20;6
 40.Lyytikäinen Jari    1.25;0       Forssell Pasi      16.20;6
 41.Häkkinen Marko      8.53;7
 42.Manero Isto        10.06;7
    Korhonen Tero      10.06;7
 
 
EK3 (5.30 km)                    EK4 (9.41 km)                    
VELJEKSET LAAKKONEN              KONECRANES                       
  1.Könönen Ari         3.09;9     1.Könönen Ari         5.19;0
  2.Tawast Anssi        0.06;0     2.Lindroos Minna      0.05;4
  3.Saarelainen Veli-Ma 0.08;4     3.Tawast Anssi        0.08;9
  4.Rantanen Jouni      0.09;7     4.Saarelainen Veli-Ma 0.09;6
  5.Tannermäki Sami     0.09;8     5.Prusti Janne        0.10;3
  6.Prusti Janne        0.10;6     6.Rantanen Jouni      0.11;7
  7.Lindroos Minna      0.10;8     7.Sundell Sami        0.13;6
  8.Lavikainen Olli     0.11;7     8.Partanen Timo       0.15;0
  9.Manero Isto         0.13;8     9.Tannermäki Sami     0.17;5
    Sundell Sami        0.13;8    10.Häkkinen Marko      0.20;6
 11.Sippola Timo        0.15;2    11.Lehtinen Jyrki      0.24;8
 12.Kortesuo Mikko      0.15;3    12.Forssell Pasi       0.25;3
    Forssell Pasi       0.15;3    13.Pöysti Jouko        0.25;9
 14.Häkkinen Marko      0.15;8    14.Järvisalo Kimmo     0.26;2
 15.Savonen Tero        0.16;9    15.Lyytikäinen Jari    0.28;5
 16.Lehtinen Jyrki      0.18;2    16.Muhonen Marko       0.28;7
 17.Halttunen Mika      0.18;3    17.Forsström Juha      0.29;5
 18.Järvisalo Kimmo     0.18;5    18.Harju Tommi         0.30;8
 19.Soini Kalle         0.19;0    19.Halttunen Mika      0.31;9
 20.Latvala Matti       0.19;1    20.Ketopaikka Tony     0.33;0
 21.Hautaniemi Mika     0.20;4    21.Sippola Timo        0.33;9
 22.Minkkilä Vesa       0.20;7    22.Hautaniemi Mika     0.37;4
    Muhonen Marko       0.20;7    23.Nyström Henri       0.38;6
 24.Forsström Juha      0.20;9    24.Virtanen Jouni      0.39;1
 25.Partanen Timo       0.21;0       Minkkilä Vesa       0.39;1
 26.Pöysti Jouko        0.21;4    26.Leppänen Jarmo      0.42;7
 27.Harju Tommi         0.21;6    27.Soini Kalle         0.43;3
 28.Ketopaikka Tony     0.23;0    28.Valdmaa Einar       0.43;5
 29.Lyytikäinen Jari    0.23;1    29.Turkki Mika         0.51;3
 30.Linden Kimmo        0.24;1    30.Linden Kimmo        0.52;5
 31.Virtanen Jouni      0.25;1    31.Latvala Matti       0.52;7
    Turkki Mika         0.25;1    32.Kotamäki Keijo      0.53;5
 33.Nyström Henri       0.27;3    33.Lindroos Harras     0.55;3
 34.Valdmaa Einar       0.27;4    34.Kortesuo Mikko     11.41;0
 35.Leppänen Jarmo      0.29;0
 36.Lindroos Harras     0.33;4
 37.Kotamäki Keijo      0.34;8
 
 
EK5 (11.09 km)                                                    
PETÄJÄVEDEN OSUUSPANKKI                                           
  1.Könönen Ari         6.21;1
  2.Lindroos Minna      0.03;6
  3.Saarelainen Veli-Ma 0.05;6
  4.Tawast Anssi        0.07;8
  5.Rantanen Jouni      0.09;2
  6.Prusti Janne        0.14;6
  7.Forssell Pasi       0.15;2
  8.Sundell Sami        0.18;9
  9.Partanen Timo       0.19;3
 10.Linden Kimmo        0.21;0
 11.Tannermäki Sami     0.22;4
 12.Soini Kalle         0.23;5
 13.Lehtinen Jyrki      0.24;1
 14.Järvisalo Kimmo     0.24;6
 15.Muhonen Marko       0.25;7
 16.Sippola Timo        0.25;9
 17.Pöysti Jouko        0.27;3
 18.Harju Tommi         0.29;9
 19.Latvala Matti       0.30;2
 20.Halttunen Mika      0.30;4
 21.Minkkilä Vesa       0.31;8
 22.Turkki Mika         0.32;0
 23.Ketopaikka Tony     0.32;2
 24.Lyytikäinen Jari    0.32;6
 25.Forsström Juha      0.33;7
 26.Hautaniemi Mika     0.37;3
 27.Nyström Henri       0.38;6
 28.Leppänen Jarmo      0.43;1
 29.Virtanen Jouni      0.44;1
 30.Valdmaa Einar       0.44;9
 31.Lindroos Harras     0.55;1
 32.Kotamäki Keijo      0.57;1
 33.Häkkinen Marko      2.00;4