VANAJANLINNA RALLI            YLEISKILPAILU
 6.3.2004 Ahveniston AU        HISTORIC                 
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  ylk  ryh  lka     aika    ohjaajat
   1.   1.   1.    42.19;9  Markku Taipale       TapUA
 ( 53)   H    9             Alix Malmstén        Ford Escort RS 2000      
 
   2.   2.   2.    42.38;5  Fredrik Eklundh      HSTT/TamUA          
 ( 54)   H    9     0.18;6  Elias Kivitila       Ford Escort RS 1600      
 
   3.   3.   3.    43.14;0  Jarmo Järvinen       HSTT/RiiUA          
 ( 49)   H    9     0.54;1  Kari Korpelainen     Ford Escort RS 1600      
 
   4.   4.   1.    44.20;6  Mika Rahkonen        Ransu Racing
 ( 27)   H    3     2.00;7  Jani Rytteri         Ford Cortina GT          
 
   5.   5.   1.    44.25;1  Vesa-Matti Virtanen  HamUA
 ( 23)   H    2     2.05;2  Olli Anttala         Ford Escort GT           
 
   6.   6.   1.    44.25;3  Olli Lavikainen      TapUA/VAU            
 ( 30)   H    4     2.05;4  Joni Kohtaniemi      Volvo 544 Sport          
 
   7.   7.   1.    44.55;0  Antero Sakselin      SaloUA/HAU            
 ( 40)   H    6     2.35;1  Jani Toivakainen     BMW 2002 TI              
 
   8.   8.   1.    45.00;3  Kari Olkinuora       LamUA/HMSC           
 ( 19)   H    1     2.40;4  Jussi Saaristo       Hillman Imp              
 
   9.   9.   4.    45.08;2  Eugen Damstedt       JAS
 ( 51)   H    9     2.48;3  Lauri Lindström      BMW 2002 TI              
 
  10.  10.   1.    45.12;1  Kari Vepsäläinen     POPPOO TEAM/HRF            
 ( 48)   H    8     2.52;2  Jouni Harju          Ford Cortina GT          
 
  11.  11.   1.    46.05;9  Jarmo Velin          VAU/HRF            
 ( 44)   H    7     3.46;0  Antero Mannila       Sunbeam 900              
 
  12.  12.   1.    46.54;8  Mauri Luoto          J-äijät
 ( 36)   H    5     4.34;9  Hannu Soikkeli       Ford Cortina 1600 GT     
 
  13.  13.   2.    47.09;2  Mikko Levonoja       KangUA/VMF            
 ( 22)   H    2     4.49;3  Matti Soini          Ford Consul Cortina      
 
  14.  14.   2.    47.09;4  Seppo Vauhkonen      TapUA/VAU            
 ( 38)   H    5     4.49;5  Marko Tuomela        BMW 1600 TI              
 
  15.  15.   3.    47.10;2  Kaj Holmström        TapUA
 ( 24)   H    2     4.50;3  Aki Tiihonen         Morris Cooper S          
 
  16.  16.   3.    47.30;6  Juha Sarkimo         LohUA/VihUA          
 ( 34)   H    5     5.10;7  Olavi Vikstedt       Ford Escort 1300 Sport   
 
  17.  17.   4.    47.33;3  Sami Leinonen        Päij-HUA
 ( 35)   H    5     5.13;4  Joni Leinonen        Ford Escort GT           
 
  18.  18.   2.    47.37;5  Pekka Niemi          KangUA
 ( 42)   H    7     5.17;6  Hannu Väliaho        Datsun 100 A             
 
  19.  19.   2.    48.00;0  Esa Laine            VAU/HSTT           
 ( 21)   H    1     5.40;1  Toni Harsia          Morris Cooper            
 
  20.  20.   2.    48.54;3  Pekka Stellberg      RiiUA
 ( 39)   H    6     6.34;4  Jouko Sirola         Fiat 125                 
 
  21.  21.   5.    49.12;7  Teemu Koivunen       SaloUA
 ( 31)   H    5     6.52;8  Roope Viitanen       BMW 1600/2               
 
  22.  22.   2.    49.13;5  Rauno Rautiola       FinnAK/AL-Ähtäri      
 ( 29)   H    4     6.53;6  Seppo Sulku          Volvo 122                
 
  23.  23.   6.    49.28;1  Eero Virtanen        TamUA/LemUA          
 ( 33)   H    5     7.08;2  Matti Lohiniva       Ford Gortina 1600 GT     
 
  24.  24.   2.    49.43;1  Juha Okker           SomUA
 ( 46)   H    8     7.23;2  Jorma Okker          VW 1302 S                
 
  25.  25.   2.    50.05;5  Kari Näätänen        RiiUA/FinnAK         
 ( 25)   H    3     7.45;6  Mika Koskinen        Ford Cortina GT          
 
  26.  26.   3.    51.39;5  Heikki Helenius      PoSUA
 ( 28)   H    4     9.19;6  Teemu Koskelainen    Volvo 544 Sport          
 
  27.  27.   3.    52.58;7  Heikki Välikoski     Mäntän UA/ViSUA          
 ( 43)   H    7    10.38;8  Tapani Kimari        Ford Escort GT           
 
  28.  28.   3.    53.39;1  Klaus Wilkman        POPPOO TEAM
 ( 26)   H    3    11.19;2  Reino Kousa          Isuzu Bellett            
 
  29.  29.   3.    55.26;9  Pertti T.Hämäläinen  TapUA/VAU            
 ( 16)   H    1    13.07;0  Hannu Sällinen       Skoda 1000 MB            
 
  30.  30.   7.  1.02.41;8  Mika J.Kärki         HamUA
 ( 32)   H    5    20.21;9  Annina Niemi         BMW 1600-2               

 VANAJANLINNA RALLI            LUOKKATULOKSET
 6.3.2004 Ahveniston AU        HISTORIC                 
 Tuloslaskenta: TENAB,Mänttä   Lopulliset viralliset tulokset
  lka  ryh  ylk     aika    ohjaajat
 Luokka: 1 / ikäkaudet E-F,G1 enint. 1000 cc;lähti 4;keskeytti 1;suljettu 0
   1.   8.   8.    45.00;3  Kari Olkinuora       LamUA/HMSC
 ( 19)  H                   Jussi Saaristo       Hillman Imp              
 
   2.  19.  19.    48.00;0  Esa Laine            VAU/HSTT
 ( 21)  H           2.59;7  Toni Harsia          Morris Cooper            
 
   3.  29.  29.    55.26;9  Pertti T.Hämäläinen  TapUA/VAU
 ( 16)  H          10.26;6  Hannu Sällinen       Skoda 1000 MB            
 
 Luokka: 2 / ikäkaudet E-F,G1 enint. 1300 cc;lähti 3;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   5.   5.    44.25;1  Vesa-Matti Virtanen  HamUA
 ( 23)  H                   Olli Anttala         Ford Escort GT           
 
   2.  13.  13.    47.09;2  Mikko Levonoja       KangUA/VMF
 ( 22)  H           2.44;1  Matti Soini          Ford Consul Cortina      
 
   3.  15.  15.    47.10;2  Kaj Holmström        TapUA
 ( 24)  H           2.45;1  Aki Tiihonen         Morris Cooper S          
 
 Luokka: 3 / ikäkaudet E-F,G1 enint. 1600 cc;lähti 3;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   4.   4.    44.20;6  Mika Rahkonen        Ransu Racing
 ( 27)  H                   Jani Rytteri         Ford Cortina GT          
 
   2.  25.  25.    50.05;5  Kari Näätänen        RiiUA/FinnAK
 ( 25)  H           5.44;9  Mika Koskinen        Ford Cortina GT          
 
   3.  28.  28.    53.39;1  Klaus Wilkman        POPPOO TEAM
 ( 26)  H           9.18;5  Reino Kousa          Isuzu Bellett            
 
 Luokka: 4 / ikäkaudet E-F,G1 yli 1600 cc;lähti 3;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   6.   6.    44.25;3  Olli Lavikainen      TapUA/VAU
 ( 30)  H                   Joni Kohtaniemi      Volvo 544 Sport          
 
   2.  22.  22.    49.13;5  Rauno Rautiola       FinnAK/AL-Ähtäri
 ( 29)  H           4.48;2  Seppo Sulku          Volvo 122                
 
   3.  26.  26.    51.39;5  Heikki Helenius      PoSUA
 ( 28)  H           7.14;2  Teemu Koskelainen    Volvo 544 Sport          
 
 Luokka: 5 / ikäkaudet G2 ja H1 enint. 1600 cc vakioautot;lähti 8;keskeytti 1;suljettu 0
   1.  12.  12.    46.54;8  Mauri Luoto          J-äijät
 ( 36)  H                   Hannu Soikkeli       Ford Cortina 1600 GT     
 
   2.  14.  14.    47.09;4  Seppo Vauhkonen      TapUA/VAU
 ( 38)  H           0.14;6  Marko Tuomela        BMW 1600 TI              
 
   3.  16.  16.    47.30;6  Juha Sarkimo         LohUA/VihUA
 ( 34)  H           0.35;8  Olavi Vikstedt       Ford Escort 1300 Sport   
 
   4.  17.  17.    47.33;3  Sami Leinonen        Päij-HUA
 ( 35)  H           0.38;5  Joni Leinonen        Ford Escort GT           
 
   5.  21.  21.    49.12;7  Teemu Koivunen       SaloUA
 ( 31)  H           2.17;9  Roope Viitanen       BMW 1600/2               
 
   6.  23.  23.    49.28;1  Eero Virtanen        TamUA/LemUA
 ( 33)  H           2.33;3  Matti Lohiniva       Ford Gortina 1600 GT     
 
   7.  30.  30.  1.02.41;8  Mika J.Kärki         HamUA
 ( 32)  H          15.47;0  Annina Niemi         BMW 1600-2               
 
 Luokka: 6 / ikäkaudet G2 ja H1 yli 1600 cc vakioautot;lähti 2;keskeytti 0;suljettu 0
   1.   7.   7.    44.55;0  Antero Sakselin      SaloUA/HAU
 ( 40)  H                   Jani Toivakainen     BMW 2002 TI              
 
   2.  20.  20.    48.54;3  Pekka Stellberg      RiiUA
 ( 39)  H           3.59;3  Jouko Sirola         Fiat 125                 
 
 Luokka: 7 / ikäkaudet G2 ja H1 enint. 1300 cc erikoisvakioautot;lähti 5;keskeytti 2;suljettu 0
   1.  11.  11.    46.05;9  Jarmo Velin          VAU/HRF
 ( 44)  H                   Antero Mannila       Sunbeam 900              
 
   2.  18.  18.    47.37;5  Pekka Niemi          KangUA
 ( 42)  H           1.31;6  Hannu Väliaho        Datsun 100 A             
 
   3.  27.  27.    52.58;7  Heikki Välikoski     Mäntän UA/ViSUA
 ( 43)  H           6.52;8  Tapani Kimari        Ford Escort GT           
 
 Luokka: 8 / ikäkaudet G2 ja H1 enint. 1600 cc erikoisvakioautot;lähti 2;keskeytti 0;suljettu 0
   1.  10.  10.    45.12;1  Kari Vepsäläinen     POPPOO TEAM/HRF
 ( 48)  H                   Jouni Harju          Ford Cortina GT          
 
   2.  24.  24.    49.43;1  Juha Okker           SomUA
 ( 46)  H           4.31;0  Jorma Okker          VW 1302 S                
 
 Luokka: 9 / ikäkaudet G2 ja H1 yli 1600 cc erikoisvakioautot;lähti 5;keskeytti 1;suljettu 0
   1.   1.   1.    42.19;9  Markku Taipale       TapUA
 ( 53)  H                   Alix Malmstén        Ford Escort RS 2000      
 
   2.   2.   2.    42.38;5  Fredrik Eklundh      HSTT/TamUA
 ( 54)  H           0.18;6  Elias Kivitila       Ford Escort RS 1600      
 
   3.   3.   3.    43.14;0  Jarmo Järvinen       HSTT/RiiUA
 ( 49)  H           0.54;1  Kari Korpelainen     Ford Escort RS 1600      
 
   4.   9.   9.    45.08;2  Eugen Damstedt       JAS
 ( 51)  H           2.48;3  Lauri Lindström      BMW 2002 TI              

Ensimmäisen aika ja muiden häviö siihen nähden
 
VANAJANLINNA RALLI / HISTORIC
 
EK1 (6.66 km)                    EK2 (12.53 km)                   EK3 (11.49 km)                  
VANAJANLINNA                     GIGANTTI                         AYTOTALO SALONEN&KIVISTÖ        
  1.Eklundh Fredrik     4.07;9     1.Taipale Markku      8.24;2     1.Eklundh Fredrik     8.30;6
  2.Kjelin Timo         0.08;8     2.Eklundh Fredrik     0.04;5     2.Taipale Markku      0.07;4
  3.Taipale Markku      0.11;1     3.Kjelin Timo         0.04;9     3.Järvinen Jarmo      0.08;3
  4.Lavikainen Olli     0.15;5     4.Järvinen Jarmo      0.16;4     4.Virtanen Vesa-Matti 0.15;3
  5.Velin Jarmo         0.18;1     5.Velin Jarmo         0.18;4     5.Vuohio Pekka        0.20;9
  6.Vuohio Pekka        0.18;4     6.Vuohio Pekka        0.21;5     6.Rahkonen Mika       0.22;1
  7.Rahkonen Mika       0.19;0     7.Järvinen Jukka      0.24;0     7.Lavikainen Olli     0.25;4
  8.Damstedt Eugen      0.19;2     8.Lavikainen Olli     0.24;7     8.Olkinuora Kari      0.28;8
  9.Järvinen Jarmo      0.20;3     9.Virtanen Vesa-Matti 0.27;2     9.Sakselin Antero     0.33;1
 10.Vepsäläinen Kari    0.20;6    10.Rahkonen Mika       0.32;1    10.Damstedt Eugen      0.34;6
 11.Välikoski Heikki    0.20;7    11.Sakselin Antero     0.32;2    11.Vepsäläinen Kari    0.35;7
 12.Järvinen Jukka      0.22;9    12.Vepsäläinen Kari    0.34;6    12.Välikoski Heikki    0.36;5
 13.Sakselin Antero     0.25;1    13.Olkinuora Kari      0.35;0    13.Levonoja Mikko      0.48;8
 14.Olkinuora Kari      0.28;4    14.Välikoski Heikki    0.40;4    14.Luoto Mauri         0.48;9
 15.Luoto Mauri         0.32;6    15.Damstedt Eugen      0.46;8    15.Vauhkonen Seppo     0.54;4
 16.Vauhkonen Seppo     0.35;3    16.Leinonen Sami       0.54;4    16.Leinonen Sami       0.54;7
 17.Virtanen Kari-Pekka 0.35;9    17.Holmström Kaj       0.55;9    17.Sarkimo Juha        0.56;4
 18.Holmström Kaj       0.36;0    18.Vauhkonen Seppo     0.58;1    18.Niemi Pekka         1.03;1
 19.Leinonen Sami       0.38;1    19.Niemi Pekka         1.00;5    19.Laine Esa           1.09;4
 20.Laine Esa           0.38;3    20.Sarkimo Juha        1.03;4       Stellberg Pekka     1.09;4
 21.Levonoja Mikko      0.38;7    21.Luoto Mauri         1.03;8    21.Holmström Kaj       1.12;5
    Helenius Heikki     0.38;7    22.Koivunen Teemu      1.09;5    22.Virtanen Eero       1.19;5
 23.Sarkimo Juha        0.43;8    23.Virtanen Kari-Pekka 1.09;8    23.Rautiola Rauno      1.20;3
    Stellberg Pekka     0.43;8    24.Laine Esa           1.10;5    24.Näätänen Kari       1.22;4
    Niemi Pekka         0.43;8    25.Helenius Heikki     1.10;6    25.J.Kärki Mika        1.26;3
    Okker Juha          0.43;8    26.Okker Juha          1.15;9    26.T.Hämäläinen Pertti 2.18;9
 27.Virtanen Vesa-Matti 0.44;1    27.Näätänen Kari       1.16;5    27.Koivunen Teemu      2.24;5
 28.Virtanen Eero       0.45;4    28.Rautiola Rauno      1.20;2    28.Wilkman Klaus       2.26;7
 29.Koivunen Teemu      0.45;8    29.Stellberg Pekka     1.25;2    29.Okker Juha          2.30;5
 30.Näätänen Kari       0.48;2    30.Virtanen Eero       1.26;7    30.Velin Jarmo         2.44;0
 31.Rautiola Rauno      0.56;3    31.Levonoja Mikko      1.44;7    31.Helenius Heikki     4.29;3
 32.J.Kärki Mika        1.07;1    32.Wilkman Klaus       2.17;2
 33.Wilkman Klaus       1.16;1    33.T.Hämäläinen Pertti 2.32;5
 34.T.Hämäläinen Pertti 1.20;5    34.J.Kärki Mika        6.46;8
 35.Etelä Arvo          3.01;3
 
 
EK4 (14.91 km)                   EK5 (8.30 km)                    EK6 (10.08 km)                  
KESPRO                           DUNLOP TIRES                     KARJALA                         
  1.Taipale Markku      9.45;0     1.Taipale Markku      5.02;2     1.Taipale Markku      6.11;5
  2.Järvinen Jarmo      0.13;3     2.Velin Jarmo         0.03;7     2.Järvinen Jarmo      0.06;8
  3.Eklundh Fredrik     0.17;3     3.Eklundh Fredrik     0.05;8     3.Eklundh Fredrik     0.09;5
  4.Velin Jarmo         0.27;8     4.Järvinen Jarmo      0.07;5     4.Virtanen Vesa-Matti 0.11;9
  5.Virtanen Vesa-Matti 0.30;5     5.Lavikainen Olli     0.14;3     5.Velin Jarmo         0.12;5
  6.Rahkonen Mika       0.33;1     6.Virtanen Vesa-Matti 0.14;7     6.Rahkonen Mika       0.15;4
  7.Olkinuora Kari      0.35;8     7.Sakselin Antero     0.15;0     7.Lavikainen Olli     0.17;4
  8.Damstedt Eugen      0.40;6     8.Rahkonen Mika       0.17;5     8.Levonoja Mikko      0.18;1
  9.Lavikainen Olli     0.46;6     9.Välikoski Heikki    0.18;4     9.Sakselin Antero     0.20;7
 10.Sakselin Antero     0.47;5    10.Damstedt Eugen      0.20;3    10.Vepsäläinen Kari    0.24;5
 11.Vepsäläinen Kari    0.51;0    11.Olkinuora Kari      0.22;8    11.Damstedt Eugen      0.25;3
 12.Leinonen Sami       0.55;5    12.Vepsäläinen Kari    0.24;3    12.Olkinuora Kari      0.28;1
 13.Levonoja Mikko      1.07;5    13.Levonoja Mikko      0.30;0    13.Välikoski Heikki    0.33;3
 14.Sarkimo Juha        1.08;6    14.Leinonen Sami       0.31;2    14.Leinonen Sami       0.38;0
 15.Luoto Mauri         1.09;8    15.Luoto Mauri         0.32;2    15.Holmström Kaj       0.38;1
 16.Holmström Kaj       1.11;7    16.Holmström Kaj       0.34;6    16.Laine Esa           0.39;3
 17.Vauhkonen Seppo     1.14;4    17.Koivunen Teemu      0.37;0    17.Niemi Pekka         0.43;7
 18.Koivunen Teemu      1.19;9       Vauhkonen Seppo     0.37;0    18.Luoto Mauri         0.46;1
 19.Niemi Pekka         1.20;1    19.Sarkimo Juha        0.38;9    19.Okker Juha          0.47;6
 20.Laine Esa           1.31;3    20.Niemi Pekka         0.44;9    20.Vauhkonen Seppo     0.48;8
 21.Okker Juha          1.36;4    21.Helenius Heikki     0.46;2    21.Helenius Heikki     0.53;2
 22.Helenius Heikki     1.40;1    22.Virtanen Eero       0.46;4    22.Koivunen Teemu      0.54;6
 23.Rautiola Rauno      1.40;5    23.Okker Juha          0.47;5    23.Stellberg Pekka     0.56;1
 24.Stellberg Pekka     1.47;9    24.Laine Esa           0.49;8    24.Sarkimo Juha        0.58;1
 25.Virtanen Eero       1.48;9    25.Stellberg Pekka     0.50;5    25.Rautiola Rauno      1.02;9
 26.Näätänen Kari       2.13;5    26.Rautiola Rauno      0.51;9    26.J.Kärki Mika        1.12;9
 27.Wilkman Klaus       2.38;0    27.Näätänen Kari       1.00;9    27.Virtanen Eero       1.19;8
 28.T.Hämäläinen Pertti 3.04;9    28.J.Kärki Mika        1.10;9    28.Näätänen Kari       1.22;6
 29.Välikoski Heikki    8.28;0    29.Wilkman Klaus       1.18;8    29.Wilkman Klaus       1.40;9
 30.J.Kärki Mika        8.36;4    30.T.Hämäläinen Pertti 1.53;0    30.T.Hämäläinen Pertti 2.15;7